Aptiekas labprāt pieņems jūsu nederīgās zāles, taču daudzi tās vienkārši izmet atkritumos

2 komentāri

Pirms pusotra gada visā Latvijā norisinājās akcija, kuras laikā varēja nodot nederīgos medikamentus aptiekās. Tolaik kopumā tika savāktas gandrīz 2 tonnas nederīgo medikamentu. Kur paliek zāles, kam beidzies derīguma termiņš, un kāpēc neviens nezina, cik tonnu veco zāļu Latvijā savāc?

Šī ir viena no apmēram 500 aptiekām Latvijā, kur vēl aizvien šādā konteinerā jebkurš var iemest nederīgos medikamentus. Šeit stāsta, ka kopš kampaņas iedzīvotāju aktivitāte ir vairojusies, un nereti konteiners jāiztukšo pat vairākas reizes mēnesī.

Foto

Tomēr no aptaujātajiem cilvēkiem vien retais apgalvo, ka izmanto iespēju vecos medikamentus nodot aptiekā, lielākā daļa tos met ārā kopā ar sadzīves atkritumiem.

Par to, cik tonnu vai kilogramu veco zāļu aptiekās šobrīd ik gadu savāc, informācijas neesot. Tāpat nav izveidota arī vienota sistēma nederīgo zāļu utilizēšanai – norāda Latvijas Farmaceitu biedrībā. Šobrīd nederīgās zāles aptiekas vāc brīvprātīgi, bet biedrība sākusi sarunas ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju par to, lai tas būtu obligāti visiem.

Latvijā šis temats ir maz analizēts, bet citu valstu pētījumi liecinot, ka gruntsūdeņu paraugos visbiežāk atrastas antibiotikas, pretsāpju un hormonālie līdzekļi. Farmaceiti ir satraukti, ka tas var radīt neprognozējamas sekas ilgtermiņā.

Vides ministrija apsvērusi vairākus risinājumus. Viena no versijām – nederīgo zāļu savākšanas konteinerus rosināt izvietot arī doktorātos un poliklīnikās. Diskusijai vēl plānots piesaistīt Veselības ministriju un tiek sagaidīts, ka pirmie soļi risinājuma virzienā varētu tikt sperti jau šogad.

Sarakstu, kurās no aptiekām ir konteiners vecajām zālēm, var atrast Farmaceitu biedrības mājaslapā, savukārt uz aptieku durvīm par šādu iespēju liecina uzlīme.

Video

2 komentāri

TOP komentāri

 • @indratviito
  +2

  @indratviito

  Vajadzeetu katraa aptiekaa taadu pienemshanas punktu.

  18.05.2016 11:03

 • tante
  +2

  tante

  nu, nu.. dažās aptiekās par veco zāļu atnešanu vēl pasaka ko nelāgu..

  18.05.2016 09:39

Ko Ziemassvētkos dāvināt bērniem, lai acīs starotu patiess prieks?

Ko Ziemassvētkos dāvināt bērniem, lai acīs starotu patiess prieks?

Ziemassvētki bērniem ir ļoti īpaši svētki – Ziemassvētku vecītis, eglīte, sniegs, piparkūkas, lampiņas, svecītes, dzejoļi un protams – dāvanas! Bez dāvanām bērnam, visticamāk, mūsdienās nav iedomājami Ziemassvētki, jo tieši tāpēc taču tiek rakstītas vēstules vīram uz Ziemeļpolu, lai izstāstītu savas kvēlākās vēlēšanās, ko svētkos gribētu saņemt šogad!

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas