Alimentu nemaksātāju kaunināšana tikai vairos nelabvēlīgas ģimenes, uzskata mammamuntetiem.lv vadītāja

0 komentāri

Parādnieku saraksta publiskošana likusi sarosīties alimentu nemaksātājiem – pieaudzis cilvēku skaits, kuri sākuši atvasēm maksāt uzturlīdzekļus, bet jauni iesniegumi par uzturlīdzekļu piešķiršanu no valsts puses tiek saņemti mazāk. Tikmēr publisko kaunināšanu par tuvredzību un īstermiņa domāšanu sauc šādas sistēmas kritiķi. Viņuprāt, tas tikai nākotnē vairos nelabvēlīgu ģimeņu modeļu turpināšanu.

Ikvienam internetā pieejamajā sarakstā šobrīd atrodami vairāk nekā 2250 cilvēku vārdi un uzvārdi. Un Uzturlīdzekļu garantijas fonds ik dienu turpina saņemt apmēram 15 vecāku piekrišanu publicēt tā vecāka vārdu, kurš savai atvasei nemaksā alimentus. Desmitā daļa sarakstā ir arī sievietes.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Video

Fondā uzskata, ka datu publiskošanas sistēma ir sevi attaisnojusi, un to ierēdņi mēra pēc vairākiem kritērijiem – pirmkārt, sarucis iesniegumu skaits par uzturlīdzekļu piešķiršanu, un valstij no parādniekiem izdevies atgūt lielākas naudas summas nekā pirms šāda saraksta.

“Ņemot statistikas datus par 2014. gadu, tur vidēji 200 tūkstošus mēnesī mēs atguvām, šobrīd ir tā, ka mēs atgūstam no 1. jūlija kaut kur 300-360 tūkstošiem,” teic TM Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas pārstāve Linda Sparāne.

Kopējais uzturlīdzekļu nemaksātāju skaits gan lēšams lielāks par 30,5 tūkstošiem cilvēku. Bet nemaksātāja profils esot teju nemainīgs – tas ir vīrietis vecumā līdz 45 gadiem, deklarējies Rīgā un tam uzturlīdzekļi jāmaksā par vienu bērnu.

Šogad Valsts kasi ir izdevies papildināt par 1,6 miljoniem eiro, un tas ir par pusmiljonu vairāk nekā pērnajā gadā. Sistēmu šādā veidā piespiest vecākus saviem bērniem maksāt uzturlīdzekļus asi kritizē portālā Mammām un tētiem.

“Ja tas ir vienīgais, kā izdarīt – pazemot cilvēkus vai pazemot ģimenes, kas jau ir piedzīvojušas emocionālu pārdzīvojumu, vēlreiz viņas izkarināt un publiskot, man tas šķiet neapdomīgs lēmums. Tad, kad pirmo reizi vispār izskanēja ziņas par parādnieku sarakstu, man, godīgi sakot, likās, ka tas ir joks,” saka portāla vadītāja Inga Akmentiņa-Smildziņa.

Portālā uzskata, ka šāda parādu piedzīšana nav apdomāta no bērna skatpunkta, turklāt cilvēkiem trūkstot zināšanu, kā izšķirties tā, lai mazāk ciestu bērns un lai tas pēc šķiršanās nekļūtu par sava veida ķīlnieku starp savstarpēji karojošiem vecākiem.

Ņemot vērā, ka šādu modeli bērns tālāk neapzināti pārņems savā dzīvē, portālā iesaka valstiskā līmenī apdomāt informatīvu kampaņu, kā palīdzēt vecākiem šos jautājumus risināt mūsdienīgāk, nevis kauninot.

Video

0 komentāri
Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Ir pieņemts domāt, ka Ziemassvētku laikam ir jābūt mierīgākajam un klusākajam laikam gadā. Tomēr pirmssvētku periods parasti ir pilns ar steigu, simts darbiem, pirkumiem, rosīšanos virtuvē un nebeidzamiem sarakstiem. Kā iegādāties Ziemassvētku dāvanas, lai tas nepārvēršas galvassāpēs?

Preces vai dāvanu kartes – kura ir labākā dāvanu izvēle?

Preces vai dāvanu kartes - kura ir labākā dāvanu izvēle?

Dāvanas izvēlēties nekad nav vienkārši. Jo ļaunāk, ja tas ir kļuvis par pienākumu. Ziemassvētku laiks ir neizbēgams dāvināšanas (un arī saņemšanas) laiks, kas nozīmē – ir jāmeklē un jāpērk dāvanas! Tomēr, ja šis process kļūst par tukšu pienākumu, tas var sagādāt nevajadzīgu stresu un pat negatīvas emocijas. Katru gadu viens un tas pats… Ja tā ir noticis – šogad vajag censties paskatīties uz dāvanu meklēšanu un gatavošanu pavisam citā gaismā! Lasi tālāk un uzzini – kā!

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas