Trīs no četriem Latvijas iedzīvotājiem svin 8. martu

0 komentāri

Lai arī 8. marts Latvijā sen nav oficiāla svētku diena, tirgotāji atzīst, ka šajā dienā joprojām pārdod visvairāk ziedu. Un nesen veikta aptauja rāda, ka trīs ceturtdaļas ekonomiski aktīvo iedzīvotāju rīt sieviešu dienu svinēs. Citi gan iebilst, sakot, šie it kā nevainīgie svētki īstenībā esot Krievijas maigās varas izpausme.

Jau kopš ceturtdienas ziedu vairumtirdzniecības vietās valda pamatīga kņada. Viena pēc otras piebrauca smagās mašīnas – pilnas ar ziediem. Bāzes darbinieki kastes ar dažādu šķirņu puķēm krāva vairākos stāvos, lai klientiem būtu ērtāk izvēlēties.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

”Šis ziedu tirgotājiem ir peļņas laiks – vislabākā diena gadā, otrajā vietā ir Valentīna diena,” stāsta uzņēmuma Ziedu ekspresis vadītājs Edgars Jurkēvičs.

Populārākie ziedi 8. martā ir tulpes un rozes. Šogad sieviešu diena iekrīt svētdienā, tāpēc jau piektdien vīrieši steidza apsveikt darba kolēģes.

Pēc neatkarības atjaunošanas 8. marta svinēšana Latvijā zaudēja savu popularitāti. Taču gluži vai renesansi šis datums piedzīvoja pēc Saskaņas centra nākšanas pie varas Rīgā. 2007. gadā pēc saskaņiešu iniciatīvas Sieviešu diena atkal kļuva par oficiāli atzīmējamiem svētkiem.

TNS nule kā veiktais pētījums liecina, ka 74 procenti ekonomisko aktīvo iedzīvotāju plāno atzīmēt sieviešu dienu. 23 procenti atbildējuši, ka neatzīmēs. Pārsvarā cilvēki plāno svinēt mājās pie svētku galda.  ”Mūsu ikgadējie pētījumi liecina, ka 8. marta popularitāte nepieaug un tie noteikti nav populārākie svētki valstī – populārāki ir Ziemassvētki vai Līgo,” norāda TNS Latvija Klientu atbalsta vadītāja Alise Lāce.

Starptautiskās sieviešu dienas pirmsākumi rodami vairāk nekā gadsimtu senās cīņās par sieviešu tiesībām. Padomju Savienība šo datumu izmantoja ideoloģiskiem mērķiem. Laikā, kad sieviešu līdztiesība un veselības aprūpe realitātē bija kritiskā līmenī un uzlabojumi netika veikti, ar 8. marta kultu tika radīts iespaids par pretējo.

Kultūras socioloģi Dagmāru Beitneri sarūgtina, ka sievietes Latvijā skumst pēc 8. marta, kas PSRS laikā bija iemesls iedzeršanai kolektīvā. Sievietēm 8. martā būtu jāapzinās, ka katra līdztiesības forma vēsturē bija jāizcīna.

Beitnere ir pārliecināta, ka patlaban Krievija 8. martu izmanto savu politisko mērķu sasniegšanai.

Šogad 8. martā vairākās vietās Latvijā notiks svētku pasākumi. Piemēram, sieviešu rallijs, koncerts Rīgas Centrāltirgū. Nacionālo bruņoto spēku orķestra koncerts Tev vienīgajai ne pa jokam saniknojis vienu no Nacionālās apvienības politiķiem Jāni Iesalnieku.

Savā Twitter kontā viņš Latvijas armijai aizrādījis, ka 8. marta tradīcija ir tikai postpadomju valstīs, kā arī sociālistu partijām. Armija savukārt ieteikusi Iesalniekam apskatīties šīs dienas izcelsmi un patieso jēgu.

0 komentāri

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?
Kā vasarā izskatīties mirdzošai un pievilcīgai? Gatavojies sauļošanās sezonai jau tagad!

Kā vasarā izskatīties mirdzošai un pievilcīgai? Gatavojies sauļošanās sezonai jau tagad!

Vasara nozīmē sauli, karstumu, košus tērpus un aizvien mazāk un mazāk laika, lai pagūtu parūpēties par to, lai šajā laikā mūsu izskats būtu tiešām veselīgs un pievilcīgs. Tā ir tiesa – vasarā mūsu āda saskaras ar ļoti daudziem izaicinājumiem: karsto sauli, sāļo jūras ūdeni un pilsētas piesārņojumu, tāpēc rūpes par ādu vasaras sezonā ir visnotaļ būtiskas.

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas