26% Latvijas iedzīvotāju nav pieejas veselības aprūpei, secināts pētījumā!

1 komentārs

Reformas veselības aprūpē jāveic pārdomāti, bet nevilcinoties. Uz pārmaiņu nepieciešamību atkārtoti uzsver Eiropas Komisija, norādot, ka līdz 2020. gadam veselības nozares finansējumu jāpalielina līdz 4% no IKP.

Jūnijā ar savu pētījumu par veselības aprūpes sistēmu Latvijā klajā nāks Pasaules banka. Atsevišķi secinājumi jau zināmi – ievērojams klupšanas akmens ir medicīnas pieejamība. Pasaules banka konstatējusi, ka Latvijā ir augsts nepieejamo pakalpojumu rādītājs, kas, starp citu, ir augstākais Eiropas Savienībā, un pacientiem nereti augstās izmaksas jāsedz no savas kabatas.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Pie līdzīgiem secinājumiem nonākusi arī Eiropas Komisija, kas maija vidū Latvijai deva zaļo gaismu nākamgad palielināt budžeta deficītu, lai papildus novirzītu 35 miljonus eiro veselības nozares sakārtošanai.  Komisija savos ieteikumos skaidri norāda, ka jāuzlabo veselības aprūpes kvalitāte, izmaksu lietderība un pieejamība.

Džordi Karels Gotors, EK Nodarbinātības, sociālo lietu un iekļautības ģenerāldirektorāta direktors:

Daudziem Latvijas iedzīvotājiem nav pieejas veselības aprūpei. Lēšam, ka 26% iedzīvotāju nevar dabūt sev nepieciešamo aprūpi. Šajā jautājumā ir daudz darāmā.

Komisijas pārstāvis arī atgādināja, ka reformu īstenošanai Latvijai no Eiropas struktūrfondiem ir pieejami 272 miljoni eiro. Taču līdz 2020. gadam jāpanāk, ka esošo 3% vietā veselības nozarei finansējums jāpalielina līdz 4% no IKP.

Plāns, kā veselības aprūpes sistēmas finansēšanas modeli reformēt, valdībā jāiesniedz līdz jūlijam. Par izmaiņām atbildīgā Veselības ministrija pārskatīs valsts apmaksāto pakalpojumu grozu, tarifus, kas pašlaik neesot ekonomiski pamatoti, kā arī vērtēs ārstniecības pieejamību. Uzsvērts, ka šīs reformas nav nekāds jaunums, bet tās notiek jau kopš 2000. gada.

Savukārt, korekcijas plānos jāveic, jo pa šiem gadiem ir mainījusies situācija, piemēram, iedzīvotāju blīvums reģionos. Tāpēc ļoti gaidīts tiek jau pieminētais Pasaules bankas vērtējums, kurā būs iekļauts kartējumus, kuros Latvijas reģionos ieguldīt infrastruktūrā un personālā, un kuros nē.

 

Video

1 komentārs

TOP komentāri

  • Manuprāt
    0

    Manuprāt

    Jādara pretēji Circenes un Rozentāles darbībām, tad būs labi.

    01.06.2016 05:20

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?
Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Mēdz sacīt, ka latvieši ir liela dziedātāju tauta. Tomēr ar bagātīgām tradicionālo dziesmu un deju tradīcijām var lepoties arī mūsu ziemeļu kaimiņi igauņi. Līdzīgi kā Latvijā Igaunijā dziesmu un deju svētki norisinās ik pēc pieciem gadiem. Savukārt šovasar Tallinas lielākajās estrādēs jau 12. reizi noritēs arī Jaunatnes dziesmu un deju svētki, kas pulcēs tieši jaunākās paaudzes korus un deju kolektīvus no visas Igaunijas.

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas