Saasinās strīdi par pagarinātu mācību gadu

0 komentāri

Pedagogi kategorisku “nē” pagarinātam mācību gadam pagaidām vēl nesaka. Vecāki būtu par, ja tas līdzsvarotu mācību slodzi bērniem. Mazāko klašu audzēkņi negrib mācīties vasarā. Savukārt vidusskolēnu viedokļi atšķiras.

Nevar ņemt par piemēru Lielbritāniju

Izglītības ministrs Kārlis Šadurskis atzinis, ka slodze skolēniem ir pārāk liela, tomēr jāatrod veids”, kā ieviest trešo sporta stundu nedēļā un veselības mācību. Viņš kā risinājumu redz mācību gada pagarināšanu par divām nedēļām jūnijā. Uzreiz pēc šā paziņojuma skolās sākās asas diskusijas. Vēstures skolotāja Kristīne Jansone atbalstīta mācību gada pagarināšanu, jo, piemēram, Lielbritānijā bērni ir skolā līdz pat jūlijam. Turpretim matemātikas skolotāja Ligita Podāne ir pret. ”Maijā sākam gatavoties centralizētiem eksāmeniem. Ja vēl jūnijā te būs sākumskolas skolēni, kas ar viņiem nodarbosies?” retoriski vaicā skolotāja.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

TV3 Ziņu aptaujātie skolu direktori uzskata, ka šis jautājums ir jārisina kompleksi. Ja pagarina mācību gadu, jādomā par mācību satura izmaiņām un ikdienas slodzes mazināšanu. Arī atalgojuma jautājums ir svarīgs. ”Nevar ņemt par piemēru Rietumvalstis. Tur ikdienā ir mazāk stundu, nav mājas darbu,” norāda Rīgas 94. vidusskolas direktors Vladimirs Komarovs. Rīgas 3. Valsts ģimnāzijas direktors Andris Priekulis vērš uzmanību uz sporta stundām. ”Mums nav stadiona. Kur tad bērni vasarā te Rīgas centrā sportos? Pļaviņā! Tas nav nopietni,” tā 3. ģimnāzijas direktors.

Mazie bērni vasarā mācīties negrib

Interesanti ir skolēnu viedokļi. Mazākajās klasēs absolūtais vairums negrib mācīties ilgāk. Vidusskolā jau viedokļi atšķirīgi. ”Bērniem jau mācīties nepatīk. Taču Beļģijā un Lielbritānijā pie garāka mācību gada visi jau pieraduši un neviens nesūdzas,” saka 11. klases skolniece Elizabete Gredzena. Tikmēr vidusskolēns Valters Hiršs ir kategorisks: ”Papildu stundām vasarā nav nekādas jēgas,” tā Valters.

Diskusijā iesaistījušies arī vecāki. Biedrības Vecāku forums pētījums liecina, ka Latvijā ir viens no īsākajiem mācību gadiem Eiropā. Tomēr nedrīkst mehāniski pagarināt mācību gadu, palielinot slodzi bērniem. Gan direktori, gan skolotāji, gan vecāki uzskata, ka par mācību gada pagarināšanu ir jādiskutē, tomēr nedrīkst pieņemt sasteigtus lēmumus.

Izrādās, ka Latvijā jau ir vismaz viena skola, kurā pēc pedagogu, vecāku un skolēnu vienošanās mācību gads ir garāks nekā pārējās skolās. Tāda ir Ikšķilē. Tomēr tas ir izņēmums. Vairumā skolu valsts reģionos uzskati par mācību gada pagarināšanu sakrīt ar rīdziniekiem.

Foto

Video

0 komentāri
Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Ir pieņemts domāt, ka Ziemassvētku laikam ir jābūt mierīgākajam un klusākajam laikam gadā. Tomēr pirmssvētku periods parasti ir pilns ar steigu, simts darbiem, pirkumiem, rosīšanos virtuvē un nebeidzamiem sarakstiem. Kā iegādāties Ziemassvētku dāvanas, lai tas nepārvēršas galvassāpēs?

Preces vai dāvanu kartes – kura ir labākā dāvanu izvēle?

Preces vai dāvanu kartes - kura ir labākā dāvanu izvēle?

Dāvanas izvēlēties nekad nav vienkārši. Jo ļaunāk, ja tas ir kļuvis par pienākumu. Ziemassvētku laiks ir neizbēgams dāvināšanas (un arī saņemšanas) laiks, kas nozīmē – ir jāmeklē un jāpērk dāvanas! Tomēr, ja šis process kļūst par tukšu pienākumu, tas var sagādāt nevajadzīgu stresu un pat negatīvas emocijas. Katru gadu viens un tas pats… Ja tā ir noticis – šogad vajag censties paskatīties uz dāvanu meklēšanu un gatavošanu pavisam citā gaismā! Lasi tālāk un uzzini – kā!

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas