Riteņbraucēja Čakša nāve: ir sporta veidi, kur ir pārāk lielas slodzes, norāda sporta ārsti

0 komentāri

17 gadus vecā Niklāva Aleksandra Čakša dzīve aprāvās svētdien, 24. aprīlī. Sprīdi pēc sacensību finiša. Puisis paspējis nomazgāties, atpūsties un tad viņam kļuvis slikti. Turpat sacensību teritorijā esošie mediķi pusotru stundu zēnu reanimējuši, taču sportistam dzīvību nav izdevies glābt.

Zēns ir Murjāņu Sporta ģimnāzijas audzēknis. Šodien sēro un piederīgajiem jūt līdzi arī skolas kolektīvs.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Murjāņu Sporta ģimnāzijas riteņbraukšanas treneris Jānis Veide LNT Ziņām norāda: “Ņemot vērā, ka šāds gadījums noticis pirmo reizi mūsu pastāvēšanas vēsturē, mēs, protams, gribētu tam zināt iemeslus, esam pilnīgā šokā, nesaprotam, kā tas tā varēja atgadīties.”

Zēnam nav bijis liegums ar sportu nodarboties. Ar viņa veselību viss bijis vislabākajā kārtībā. Niklāva aiziešana ir liela mīkla arī Murjāņu Sporta ģimnāzijas ārstei, uzsverot, ka veselības pārbaudes skolā notiek regulāri.

“Mēs taisām slodzes testu divreiz gadā uz vietas Murjāņos, un, tā kā riteņbraucējiem ir lielas slodzes, paralēli reizi gadā pārbaudi veic Latvijas Olimpiskajā vienībā. Gribu teikt, ka visi riteņbraucēji ir pārbaudīti un visiem atļauts sportot, piedalīties sacensībās un nometnēs,” stāsta Murjāņu Sporta ģimnāzijas ārste Inese Zemīte.

Arī Murjāņu Sporta ģimnāzijas direktore Ingrīda Amantova norāda: “Mums ir tiešām izdarīts viss, no savas puses neredzam kļūdas, kādēļ šāds traģisks notikums noticis. Niklāvs bija ļoti mērķtiecīgs, gribēja sasniegt vislabākos rezultātus. To arī izdarīja – junioru grupā kļuva par labāko Latvijas šosejas riteņbraucēju.”

Murjāņu Sporta ģimnāzijas audzēkne Anita pauž uzskatu, ka slodzes ir samērīgas.

“Ja nevaram, uzreiz par to ir jārunā. Ja Niklāvs kaut ko noklusēja, tad tas nav uz treneru sirdsapziņas,” pauž Anita.

Skolas audzēknis Jūlians arī norāda, ka “nav tādas slodzes, ka nevarētu izturēt”. “Viss ir normās, un tiek darīts, lai mums būtu labāk un būtu labāki sniegumi,” norāda Jūlians.

Arī Riteņbraukšanas federācijas pārstāvji uzsver, – Niklāvs nebija nesagatavots sportists no ielas, bet viens no vadošajiem junioru izlases dalībniekiem, kurš regulāri trenējas un bija ārstu redzes lokā.

Tomēr Valsts sporta medicīnas centrā, kur veic ikgadējās obligātās padziļinātās pārbaudes sporta skolu audzēkņiem, nereti jaunajiem sportistiem nākas konstatēt veselības problēmas pārslodzes dēļ.

“Diemžēl sporta veidi, organizācijas, kur ir pārāk lielas šīs slodzes intensitātes. Es domāju, ka sistēmā nebūtu problēmas, tie visi ir pārrunājami, runājami, diskutējami jautājumi, un atrisināmi jautājumi – te ir jāsaprot, ka sportā ir iesaistītas vairākas ieinteresētās personas – vecāki, treneri, skolas sporta skolotāji un ārstniecības personas,” norāda Valsts Sporta medicīnas centra Sporta medicīnas departamenta direktore Santa Viltere.

Notikušajā ir kāda neizskaidrojama, bet liktenīga sakritība – tieši pirms septiņiem gadiem, tajā pašā datumā un arī riteņbraukšanas sacensībās gāja bojā Niklāva Aleksandra Čakša brālis, kuram tolaik arī bija 17 gadu.

Video

0 komentāri

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?
Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Mēdz sacīt, ka latvieši ir liela dziedātāju tauta. Tomēr ar bagātīgām tradicionālo dziesmu un deju tradīcijām var lepoties arī mūsu ziemeļu kaimiņi igauņi. Līdzīgi kā Latvijā Igaunijā dziesmu un deju svētki norisinās ik pēc pieciem gadiem. Savukārt šovasar Tallinas lielākajās estrādēs jau 12. reizi noritēs arī Jaunatnes dziesmu un deju svētki, kas pulcēs tieši jaunākās paaudzes korus un deju kolektīvus no visas Igaunijas.

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas