Rīgas Domā atrasts viens no senākajiem grafiti Latvijā – puisis ar visu vīrieša lepnumu

0 komentāri
Rīgas Domā atrasts viens no senākajiem grafiti Latvijā – puisis ar visu vīrieša lepnumu
Ilustratīvs foto: M a n u e l/Flickr

Tev noteikti jāizlasa

Restaurējot Rīgas Doma baznīcu, atklājies kāds pārsteigums – torņa iekšpusē atklāts sens grafiti – viens no pirmajiem šā “mākslas” novirziena garadarbiem Latvijā.

Tajā attēlots kāds zēns ar zobenu un vairogu. Grafiti attēlotais varonis stāv, pacēlis rokas. To, kas grafiti attēlotais brīnums ir vīrieša dzimumam, apliecina starp kājām iezīmētais vīrišķais lepnums.

Lai arī pastāv versija, ka attēlotā puikas simboliskā jēga ir labais gariņš, to apšauba fakts, ka seja ar atņirgtajiem zobiem nav pozitīvu emociju lādēta. Evaņģēliski luteriskās baznīcas tehniskā projekta vadītājs Ronalds Lūsis vērtē, – drīzāk izskatoties pēc tā, ka 19. gadsimta celtnieks vai Doma iekšdarbu strādnieks būs paspēlējies ar krāsu un pindzeli.

Tā kā šis ir viens no Latvijā pirmajiem grafiti, kas atklāt kādā no kultūrvēsturiskajiem objektiem, nekādā veidā nav domāts to iznīcināt. Lai nu kā, šāds atradums ir diezgan unikāls vandalisma paveids, tādēļ tas ir jāsaglabā, norāda R. Lūsis. Turklāt līdzīgs vēsturiskais grafiti iepriekš atrasts arī Turaidas pilī.

Skaties, kāds tad ir viens no vecākajiem grafiti Latvijā!

0 komentāri

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas