Rīgas cirka kupola metāla konstrukcijas deformējas, secina eksperti

0 komentāri

Eksperti sākuši pārbaudīt Rīgas cirka kupola izturību. Pārbaude gan neesot saistīta ar neseno ugunsgrēku. Kupola slogošana turpināsies vēl vairākas dienas, taču pirmie rezultāti liecina, ka metāla konstrukcijas deformējas.

Rīgas cirka kupola nestspējas pārbaude notiek reizi desmit gados – tagadējā bijusi ieplānota jau iepriekš. Komentējot pirmos novērojumus, speciālisti atzīst, ka nesenais ugunsgrēks metāla konstrukciju stāvokli nav pasliktinājis. Bet korozijas procesi ir attīstījušies.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Pašlaik cirka kupolam ir pielikta slodze 8 tonnas. Tas ir 4 reizes vairāk, nekā reāli izrādēs. Un slodzes ietekmē metāla konstrukcijas pavirzījās pa 8 milimetru līdz 1 centimetru.

Tas esot vairāk, nekā iepriekšējā pārbaudē 2001 gadā. Tomēr svarīgs esot ne tik daudz novirzes lielums, cik tas, vai konstrukcija turpinās nosēsties ilgāku laiku, līdz kādā brīdī sasniegs kritisko stāvokli.

Pašlaik situācija vēl neesot vērtējama kā kritiska. Tomēr jau tuvākajā laikā cirkam iesaka veikt 120 gadus vecā kupola rekonstrukciju.

Rīgas Tehniskās universitātes pasniedzējs Aigars Ūdris 

FOTO: LETA

FOTO: LETA

Pārbaudes rezultāti ir tādi, ka protams deformācijas ir. Līdz šim nevarētu teikt, ka tās ir pārsniegušas kādus pieļaujamus līmeņus bet protams mēs katru reizi cirkam rekomendējam kādi ir attiecīgi pieļaujami slodžu līmeņi ekspluatācijas laikā. Protams nav iespējams dot nekādas garantijas ļoti ilgstošā periodā.

Rekonstrukciju cirks lūdz jau kopš 1990. gadiem. Bet valsts nevar atvēlēt tam naudu ieilgušo tiesas procesu dēļ. Un lai gan viltus zemes īpašnieki vairākās tiesās tika uzvarēti, ieraksta par to, ka zeme pieder valstij zemes grāmatā vēl nav.

Rīgas cirka direktore Lolita Lipinska

FOTO: LETA

FOTO: LETA

Mums būvvalde nevar iedot atļauju saskaņot krītoša žoga remontu, jo mēs nevaram pierādīt kam īsti tas pieder. Un Kultūras ministrija apliecina, ka viņa ir cirka turētāja, un kultūras ministrija cirka turētāja, tas viss ir valsts. Bet nākošajai iestādei tas nav arguments, kamēr tu neesi ierakstīts papīrā ar to.

Cirka kupola slogošana turpināsies līdz pirmdienai. Tad arī tiks pasludināti galējie pārbaudes rezultāti. Rīgas cirks arī ir iesniedzis Kultūras ministrijai aprēķināto ugunsgrēka zaudējumu tāmi – tie ir līdz 35 000 eiro. Bet atjaunošanas darbi varētu izmaksāt 10 reizes vairāk, jo skars arī apkārtējās telpas.

0 komentāri
Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Ir pieņemts domāt, ka Ziemassvētku laikam ir jābūt mierīgākajam un klusākajam laikam gadā. Tomēr pirmssvētku periods parasti ir pilns ar steigu, simts darbiem, pirkumiem, rosīšanos virtuvē un nebeidzamiem sarakstiem. Kā iegādāties Ziemassvētku dāvanas, lai tas nepārvēršas galvassāpēs?

Preces vai dāvanu kartes – kura ir labākā dāvanu izvēle?

Preces vai dāvanu kartes - kura ir labākā dāvanu izvēle?

Dāvanas izvēlēties nekad nav vienkārši. Jo ļaunāk, ja tas ir kļuvis par pienākumu. Ziemassvētku laiks ir neizbēgams dāvināšanas (un arī saņemšanas) laiks, kas nozīmē – ir jāmeklē un jāpērk dāvanas! Tomēr, ja šis process kļūst par tukšu pienākumu, tas var sagādāt nevajadzīgu stresu un pat negatīvas emocijas. Katru gadu viens un tas pats… Ja tā ir noticis – šogad vajag censties paskatīties uz dāvanu meklēšanu un gatavošanu pavisam citā gaismā! Lasi tālāk un uzzini – kā!

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas