Rīgas centrā izauguši simtiem lāčpurnu; sēņu eksperti ko tādu redz pirmo reizi

5 komentāri

Neparasts skats šobrīd vērojams Rīgas kanāla malā, kas pārsteidzis pat pieredzējušus sēņu pētniekus. Pie Bastejkalna šopavasar no zemes izspraukušies vairāki simti lāčpurnu. 

Tikai pirms dažām dienām Latvijas Dabas muzeja mikologi, nejauši steidzoties gar Bastejkalnu, atklāja, ka pašā Rīgas centrā no zālāja rēgojas neskaitāmi daudz lāčpurnu.

Parasti šīs sēnes, kuru cepurīte pēc skata atgādina gan degunu, gan bišu šūnas, aug dārzos un parkos. Taču redzēt vienkopus tik daudz šo pavasara velšu ir liels retums.

Redzētais pārsteidza pat pieredzējušo mikoloģi Initu Dānieli, un viņa apgalvo, ka ko tādu nav redzējusi arī ārpus galvaspilsētas.

Latvijas Dabas muzeja mikoloģe Inita Dāniele

Tādu skatu es laikam nebiju redzējusi dzīvē, un šeit ir sākums, šeit ir tie pirmie lāčpurni, un te vēl līdz tam kokam, līdz nākamajam, patiešām te ir vairāki simti, saskaitīt nav iespējams.

Izrādās, ka šo sēni droši var saukt par murķeli – līdzīgs nosaukums ir gan latīņu, gan vācu, gan angļu valodā, taču dažkārt par murķeļiem dēvē arī pavisam indīgas pavasara sēnes.

Ņemot vērā, ka gada laikā sēņu sporas spēj apceļot pasauli, iespējams, tamdēļ (šobrīd) Rīgas kanāla malā pie Bastejkalna apmēram 50 metru garumā šobrīd atrodami lāčpurni. Sēne ir bez specifiskas smaržas, un mikologi pat saka, ka dārzos augušās var izmantot uzturā.

Iespējams, sēnes Rīgas kanāla malā esot augušas jau gadu gadiem, bet neviens tās iepriekš nebija pamanījis.

Mikologi norāda, ka lāčpurnus bieži jauc ar priežu mežos sastopamajām bisītēm, kuras gan ir tumšākas un tām nav izteiktas rievas. Turklāt šogad slimnīcās jau nonākuši pirmie pacienti, kuri saindējušies ar pavasara sēnēm, tās pareizi neapstrādājot.

5 komentāri

TOP komentāri

 • Milda
  +1

  Milda

  Gan jau ar mulču ieceļojuši no mežiem :)

  15.05.2015 10:34

 • doremi
  +1

  doremi

  ceru ,ka neizbradās CILVĀĀKS

  15.05.2015 10:30

 • ee
  0

  ee

  Jau pirms 20 gadiem viņas tur auga. Nebija daudz, bet bija. Labi, ka beidzot kāds ir pamanījis :D

  15.05.2015 10:45

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?
Palīdzi savai ādai elpot! Četri likumi pareizai ādas attīrīšanai

Palīdzi savai ādai elpot! Četri likumi pareizai ādas attīrīšanai

Katru dienu mūsu āda ir pakļauta vides kaitīgajai ietekmei – gaisa un ūdens piesārņojumam, kā arī ultravioletajam starojumam. Pareiza un pilnvērtīga sejas attīrīšana ir pirmā palīdzība nogurušai ādai un svarīgs solis ādas veselības un jauneklīga izskata saglabāšanas virzienā.

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas