Reto slimību pacienti – valsts pabērni

0 komentāri

Latvijas veselības aprūpes sistēmai reto slimību pacienti netaupa skarbus vārdus. Viņi uzskata, ka tai pašai ir nepieciešama ārstēšana, jo ir slima. Reto saslimšanu pacientu ārstēšanu valsts jau vairākus gadus atstājusi novārtā. Piemēram, lai atveseļotos, galvenokārt var cerēt tikai uz savu dakteru entuziasmu un līdzcilvēku ziedojumiem ārstniecībai.

Reto slimību pacienti ir atstāti pabērna lomā – ar nožēlu atzīst dakteris, P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas kardiologs Andris Skride. Papildu savam oficiālajam kardiologa darbam Skride uzņēmies arī reto slimību ārstēšanu. Jautāts, kāpēc to dara, viņš atbild, jo ir daudz šādu cilvēku, kam jāpalīdz. Taču neviens īsti nevar pateikt, cik liels ir reto slimību pacientu skaits, jo Latvijā nav izveidots šādu slimību reģistrs.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

”Lai mēs tiktu līdz ārstniecībai, būtu vajadzīgs sākt ar slimību reģistriem un ar ārstu izglītošanu, jo daudzas slimības viņi nezina. Un to arī nevar prasīt, jo par to nav mācīts,” skaidro ārsts.

Pašlaik reto slimību ārstēšana gulstas uz tādu ārstu kā Skride pleciem, bet ar finansējumu ārstniecībai palīdz sabiedrība – ziedotāji. Saziedotā nauda pie veselības atgriezusi vairākus, bet nesenākā atmiņā ir puisēns Dāvis un ar pulmonālo hipertensiju sirgstošā Zane. Abi palīdzību saņēma ārvalstu klīnikās, kuras atrada, pateicoties savu ārstu entuziasmam.

Dakteris Skride uzskata – lai arī pie mums ārstēšana varētu notikt, jāatver Reto slimību centrs, kurā varētu koordinēt šādu saslimšanu ārstēšanu.

Viņš stāsta: ”Ja mēs to darītu Latvijā, mēs varētu ietaupīt to naudu, ko Nacionālais veselības dienests iztērē, piemēram, par pulmonālās enderektomijas operāciju Vīnē. Tie ir vairāk nekā 50 000 eiro, bet šeit uz vietas, ja valsts to apmaksātu, to varētu veikt par 10 000-20 000 eiro.”

Uz neizdarību norāda arī reto slimību pacienti. Piemēram, Latvija krietni no kaimiņvalstīm atpaliek slimību agrīnajā diagnostikā – pie mums jaundzimušo skrīningā pārbauda tikai divas retas slimības, bet Igaunijā attiecīgi tās ir 20 un Lietuvā piecas. Turklāt nav plāna, ko šajā un turpmākajos gados valsts reto slimību jomā grasās darīt.

”Šobrīd mums jau ir 1. marts, bet joprojām nav sasaukta darba grupa, ne par to kāds ir interesējies, izņemot mūs un ārstus,” norāda Ieva Plūme, Latvijas Reto slimību alianses valdes priekšsēde.

Veselības ministrs komentāru par šo tematu nevēlējās sniegt, bet iestādē norāda, ka nepilnības tiek risinātas, piemēram, notiek sarunas par skrīningā diagnosticējamo slimību sarakstu papildināt vēl ar trim, kā arī tiek veidots reģistrs.

”Mēs sākam šifrēt reto slimību pacientus, lai viņus atpazītu veselības aprūpes norēķinu statistiskajā sistēmā. Šobrīd jau ir 175 pacienti reģistrēti ar reto slimību kodu,” stāsta Veselības ministrija valsts sekretāres vietniece Egita Pole.

Ministrijā sola martā tikties ar ārstiem un pacientiem, lai izrunātu, pēc kādām vadlīnijām rīkoties turpmāk. Savukārt jau šogad reto slimību pacienti varētu sagaidīt koordinācijas centru.

Video

0 komentāri
Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Ir pieņemts domāt, ka Ziemassvētku laikam ir jābūt mierīgākajam un klusākajam laikam gadā. Tomēr pirmssvētku periods parasti ir pilns ar steigu, simts darbiem, pirkumiem, rosīšanos virtuvē un nebeidzamiem sarakstiem. Kā iegādāties Ziemassvētku dāvanas, lai tas nepārvēršas galvassāpēs?

Preces vai dāvanu kartes – kura ir labākā dāvanu izvēle?

Preces vai dāvanu kartes - kura ir labākā dāvanu izvēle?

Dāvanas izvēlēties nekad nav vienkārši. Jo ļaunāk, ja tas ir kļuvis par pienākumu. Ziemassvētku laiks ir neizbēgams dāvināšanas (un arī saņemšanas) laiks, kas nozīmē – ir jāmeklē un jāpērk dāvanas! Tomēr, ja šis process kļūst par tukšu pienākumu, tas var sagādāt nevajadzīgu stresu un pat negatīvas emocijas. Katru gadu viens un tas pats… Ja tā ir noticis – šogad vajag censties paskatīties uz dāvanu meklēšanu un gatavošanu pavisam citā gaismā! Lasi tālāk un uzzini – kā!

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas