Reģionālajām augstskolām grūtāk piesaistīt studentus; jaunieši izvēlas studēt Rīgā vai ārzemēs

1 komentārs
Reģionālajām augstskolām grūtāk piesaistīt studentus; jaunieši izvēlas studēt Rīgā vai ārzemēs
FOTO: LETA

Tev noteikti jāizlasa

Iedzīvotāju skaits sarūk, turklāt jaunieši aizvien biežāk izvēlas studēt Rīgā vai ārzemēs, nevis savā dzimtajā pusē. Šajos konkurences apstākļos aizvien grūtāk noturēties virs ūdens ir reģionālajām augstskolām.

Studentu skaits īpaši samazinās tieši reģionālajās augstskolās. Lai gan vēl nav zināms, tieši cik reflektantu katra mācību iestāde nākamgad piesaistīts, pašreizējie dati liecina, ka augstskolām reģionos ir grūtības aizpildīt visas budžeta studiju vietas, nemaz nerunājot par maksas vietām. Un tas turpinās jau ilgāku laiku.

10 gadu laikā Daugavpils Universitāte ir zaudējusi gandrīz divas trešdaļas studentu, tikpat slikti klājies arī Liepājas Universitātei. Rēzeknes augstskolā savukārt pirms 10 gadiem mācījās divreiz vairāk studentu nekā pašlaik. Mazāks sarukums novērots arī Vidzemes Augstskolā. Tikmēr salīdzinoši mazākajā Ventspils Augstskolā studentu skaits 10 gadu laikā nav mainījies. Pašlaik augstskolas cīnās par katru studentu.

Situāciju vēl skaudrāku padara Izglītības ministrijas prognozes, ka tuvākajos gados valstī kopumā studentu skaits samazināsies aptuveni par trešdaļu.

Komentējot situāciju, Izglītības ministrijā akcentē, ka reģionālo augstskolu slēgšana nav gaidāma. Vienlaikus ministrijā pauž viedokli, ka jau pašlaik augstskolas piedāvā vairākas mācību programmas, kuru pastāvēšana īsti nav attaisnojama.

IZM valsts sekretāra vietniece, Agrita Kiopa

Protams, ka reģioniem ir grūtāk, jo tendence cilvēkiem ir saplūst uz lielākām vietām. Ir skaidrs, ka tas nav viegls process un ir smagi lēmumi jāpieņem. Ir skaidrs, kurām tā situācija ir sarežģītāka nekā citām, un viena no tām ir Liepājas Universitāte, kurā ir ļoti neliels studentu skaits un ļoti salīdzinoši liels programmu skaits, un tur ir atsevišķas programmas, kuru pastāvēšana ir zem jautājuma zīmes pilnīgi noteikti.

1 komentārs

TOP komentāri

  • inara
    +1

    inara

    Augstskolām Rīgā lielāka mācību maksa, bet reģionos - mazāka... pavisam vienkārša matemātika.....

    29.07.2015 22:45

Saliec Opus Pro Dziesmu puzli un pārbaudi, cik labi zini grupas balādes!

Saliec Opus Pro Dziesmu puzli un pārbaudi, cik labi zini grupas balādes!

Jaunais muzikālais šovs Mūsu labākās dziesmas un portāls Skaties.lv piedāvā tev piedalīties aizraujošā spēlē – Dziesmu puzlē! Tā ir aizraujoša spēle, kurā varēsi pārbaudīt, cik labi zini latviešu mūziku, un, ja veiksies, laimēt foršu balvu! Šoreiz tev jāatmin 3 grupas Opus Pro dziesmas. 

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas