Radikāli jāmainās valsts politikai, lai zinātniskie atklājumi kļūtu arī par ekonomikas motoru

0 komentāri

No jauna pavērsiena nanotehnoloģiju jomā, kas nākotnē varētu sekmēt jaudīga datora radīšanu līdz veselīgu biezenīšu bērniem izstrādāšanas, kas jau nonākuši veikalu plauktos. Tādi bijuši Latvijas zinātnieku būtiskākie atklājumi  pagājušajā gadā. Godinot valsts sekmīgākos pētniekus, Latvijas zinātņu akadēmijas prezidents šodien aicināja mainīt valsts politiku, lai nākotnē par Latvijas ekonomikas dzinējspēku kļūtu tieši zinātne, nevis koksnes eksports. 

Lauksaimniecības Universitātes Pārtikas tehnoloģiju fakultātes pētniece demonstrē dārzeņu biezeņus bērniem, kas tapuši zinātnieku laboratorijās, bet nu jau tiek ražoti rūpnieciski. Šis ir viens no piemēriem veiksmīgai Latvijas zinātnieku un vietējo uzņēmēju sadarbībai. Produkta izstrādātāji bija no tiem, kuri šodien saņēma Latvijas Zinātņu akadēmijas apbalvojumu par izciliem sasniegumiem zinātnē.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

“Patreiz jau ir atklāta un uzbūvēta pilnīgi jauna ražotne, kas atrodas Ādažos. Līdz ar to viņi tagad intensīvi strādā gan pie jauno līniju apgūšanas, gan arī praktiski arī šo jauno biezenīšu ieviešanas,” norāda LLU Pārtikas tehnoloģiju fakultātes pētniece, Solvita Kempuse.

Veiksmīgas valstis raksturo tieši zinātnē balstīta ekonomika, kurā pētniecības un uzņēmējdarbības sektori iet roku rokā. Diemžēl Latvijā ne vienmēr tā notiek. Balvu saņēma arī Organiskās sintēzes institūts, kas piedalījies jauna pretvēža medikamenta izstrādāšanā. Šis noteikti ir viens no būtiskākajiem Latvijā veiktajiem atklājumiem, bet mūsu valsts no tā lielu ekonomisko ieguvumu negūs, jo zinātnieki strādāja citu valstu uzņēmumu uzdevumā.

“Valstij būtu jādomā pirmām kārtām par tām kā savu intelektuālo īpašumu atbalstīt, aizstāvēt, patentēt un tā tālāk. Mēs ceram, ka šajā te periodā, kas tagad ir Eiropas naudas apgūšanas kontekstā, ka beidzot šī politika mainīsies, 20 gadus šī politika ir bijusi nepareiza,” norāda Latvijas Organiskās sintēzes institūta direktors Ivars Kalviņš.

Protams, ne no visiem zinātnes veidiem var gaidīt tūlītēju ekonomisko atdevi. Viens no spožajiem Latvijas prātiem, kvantu fiziķis Vjačeslavs Kaščejevs darbojas teorētiskajā jomā. Viņa vadītā komanda sadarbībā ar kolēģiem no Vācijas izdarījuši jaunus atklājumus par elektronu uzvedību. Eksperimentu veica vācieši, bet teoriju izstrādāja latvieši, un rezultāti publicēti pasaules vadošajā nozares žurnālā. Teorētiski šie pētījumi kādreiz varētu sekmēt superjaudīga kvantu datora radīšanu, bet tā vēl ir ļoti, ļoti tāla nākotne.

To, ka radikāli jāmainās valsts politikai, lai zinātniskie atklājumi kļūtu arī par ekonomikas motoru, šodien uzsvēra Zinātņu akadēmijas prezidents.

Šodien apbalvojumi saņemti par 12 atklājumiem farmācijas, ķīmijas, mežzinātņu, bioloģijas, lauksamniecības, mežzinātņu, humanitāro, sociālo, fizikas un inženiertehnisko zinātņu jomās.

0 komentāri

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?
Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Mēdz sacīt, ka latvieši ir liela dziedātāju tauta. Tomēr ar bagātīgām tradicionālo dziesmu un deju tradīcijām var lepoties arī mūsu ziemeļu kaimiņi igauņi. Līdzīgi kā Latvijā Igaunijā dziesmu un deju svētki norisinās ik pēc pieciem gadiem. Savukārt šovasar Tallinas lielākajās estrādēs jau 12. reizi noritēs arī Jaunatnes dziesmu un deju svētki, kas pulcēs tieši jaunākās paaudzes korus un deju kolektīvus no visas Igaunijas.

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas