Politiķi un ceļinieki domā, ko iesākt “X stundā” – kad Eiropas nauda ceļu labošanai vairs nebūs pieejama

10 komentāri

Politiķi, finansisti un ceļinieki šodien sprieda, ko iesākt ”X” stundā, kur jau pēc pāris gadiem attapsies Latvijas autoceļi, kad Eiropas fondu nauda vairs nebūs pieejama. Esošais valsts finansējums ir ārkārtīgi niecīgs, un par to būtiski uzlabot ceļu stāvokli nav iespējams.

Eksperti iesaka atjaunot Valsts Autoceļu fondu un visu iekasēto akcīzes nodokli degvielai novirzīt ceļiem, kā tas ir, piemēram, Lietuvā. Taču pagaidām Latvijas valdība tik straujam solim neesot gatava.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Slikto ceļu stāvokļa dēļ visvairāk Latvijā cieš tie iedzīvotāji, kuriem ikdienā jāpārvietojas pa vietējas nozīmes vai reģionālajiem ceļiem. Valsts galvenie autoceļi ir daudz labākā stāvoklī, jo tiem tiek Eiropas fondu finansējums, bet jau pēc pāris gadiem Latvijas ceļiem no Eiropas vairs netiks ne centa.

Šā gada finansējums Latvijas ceļiem ir 286 miljoni eiro. No tiem gandrīz pusi veido Eiropas fondu nauda. Tikmēr kaimiņi Lietuvā, kur ceļu kopgarums ir tikai par tūkstoš kilometriem lielāks, atvēlējuši krietni lielāku summu – 519 miljonus eiro.

Lielākoties nauda nāk no valsts budžeta. Jāpiebilst, –  autovadītāji Latvijā nodokļos maksā līdzvērtīgu summu kā lietuvieši. Arī Ikgadējā ceļinieku konferencē, spriežot par finansējumu un valsts autoceļu tīklu, izskanēja daudz pārmetumu par to, ka autoceļu lietotāju samaksātie nodokļi netiek novirzīti ceļiem.

Savukārt tas nozīmē: mazāk ceļa remontu, mazāk jaunu ceļu. Kā norāda eksperti – reformas sākas tur, kur beidzas nauda, un 2020. gadā šis brīdis pienāks, jo Eiropas līdzekļi Latvijai vairs nebūs pieejami. Tādēļ būtiski esot atjaunot Valsts autoceļu fondu un apsvērt iespēju ieviest maksas ceļus.

Satiksmes ministrs norāda, ka maksas autoceļu ieviešanu Latvijā netiks apsvērta, taču autoceļa fonda atjaunošana varētu būt solis īstajā virzienā. Kamēr Latvijas politiķi vēl tikai domā, Lietuva šogad sasniedz vēsturiski lielāko ceļu budžetu.

Aprēķināts, ka sliktais ceļu stāvoklis Latvijas autovadītājiem rada vairāk nekā miljards eiro zaudējumus ik gadu. To veido degvielas patēriņš, amortizācija un laika zudums.

10 komentāri

TOP komentāri

 • Rupučpele
  +4

  Rupučpele

  "Latvijas valdība tik straujam solim neesot gatava..." - nu ko, jāmaina valdība!

  21.04.2017 20:42

 • Santa
  +2

  Santa

  Lai paņem no aizsardzības ministrijas,kur nauda miljoniem tiek izmesta ne valsts vajadzībām un pilnīgi nevajadzīgām lietām.

  21.04.2017 21:06

 • hartijs
  +1

  hartijs

  Ja ceļu remontam paredzētos līdzekļus izmantotu paredzētajiem darbiem, tad pietiktu. Pašlaik vērojams tas, ka atbildīgie rauš savās kabatās.

  21.04.2017 21:35

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas