Saeimas komisija izgāž ideju, ka Valsts prezidents būtu jāievēlē tautai

1 komentārs

Šovasar beidzas Valsts prezidenta Andra Bērziņa pirmais termiņš amatā un Saeimā aktualizēta diskusija par to, kā ievēlējama valsts pirmā amatpersona. Deputāti šodien sprieda, vai tiesības vēlēt prezidentu uzticēt tautai. Bet rīt jālemj, vai prezidents vēlējams atklātā, nevis kā līdz šim – slēgtā Saeimas balsojumā.

Juridiskās komisijas darba kārtībā nonākuši opozīcijas piedāvātie labojumi Satversmē, kas paredz tautas vēlētu prezidentu. Ingunas Sudrabas partijas No sirds Latvijai piekšlikumu gada nogalē parakstīja pārstāvji no visām Saeimas partijām, izņemot Vienotību.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Tautas vēlēta prezidenta idejas autori atzīst, ka piedāvātie Satversmes labojumi ir nepilnīgi, jo tie ir pretrunā ar vairākiem citiem pamatlikuma pantiem. Viņi aicina Juridisko komisiju sagatavot alternatīvus likuma labojumus, lai šis Saeimas sasaukums var pielikt punktu gadiem ilgušajām diskusijām un beidzot izlemt — būt vai nebūt tautas vēlētam prezidentam.

Opozīcijas deputāti arī atgādināja par vēlētājiem dotajiem solījumiem.

Taču Juridiskās komisijas vairākums kritizēja piedāvātos Satversmes labojumus kā juridisku brāķi, tāpēc aicināja tos neatbalstīt.

Ar balsu vairākumu ideja tiesības vēlēt prezidentu uzticēt tautai tika noraidīta.

Komisijas vadītājs Gaidis Bērziņš tomēr solīja, ka iecere nepaliks bez ievērības un tuvāko pāris nedēļu laikā tiks lemts par darba grupas izveidošanu, kurai būs jāspriež par tautas vēlētu prezidentu, sākot ar 2019-o gadu. Tikmēr viņa vadītā partija rīt Saeimu aicina balsot par prezidenta ievēlēšanu atklātā Saeimas balsojumā, kas notiks šovasar. Valsts augstākā amatpersona ir vienīgā, kuru parlaments ievēl aizklāti.

Taču, lai prezidentu ievēlētu atklātā Saeimas balsojumā, ir jālabo Satversme un tam nepieciešams divu trešdaļu deputātu atbalsts, kura parlamentā nav, jo pret to iestājas Zaļo un zemnieku savienība kā arī Saskaņa. Abām partijām parlamentā ir 45 vietas.

Līdz ar to arī šoreiz prezidents tiks vēlēts, kā līdz šim – Saeimā un aizklātā balsojumā.

1 komentārs

TOP komentāri

  • Ina
    0

    Ina

    Domāju, ka pareizi.Tomēr, daļa sabiedrības pirmsvēlēšanu reklamēšanas laikā,bet, jo īpaši milzīgu /katru dienu lielformāta laikraksti līdz katrai lauku mājai/ antireklāmu rezultātā /lapsa,sudraba,grigule u.tml./, balso '' par spīti''.

    04.02.2015 22:16

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas