Politologi: Jaunā Saeima būs nemiermīlīga, ar grīļīgu kursu un deputātu staigāšanu

0 komentāri

Nemiermīlīga, ar grīļīgu kursu, ar deputātu staigāšanām no vienas partijas uz otru – tā jauno Saeimas sasaukumu, kas otrdien, 4. novembrī, pulcējas uz pirmo sēdi, jau tagad raksturo politologi. Tajā pašā laikā viņi atzīst, ka jaunajam parlamentam ir potenciāls būt spēcīgam, ja vien tajā spēs vienoties par konstruktīvu darbošanos kopīgu mērķu labad, nevis nodosies partiju spēlēm.

12. Saeimu var raksturot kā neprognozējumu, jo pagaidām nav nekādas skaidrības, kādas būs jaunpienācēju partijas – No sirds Latvijai un Latvijas Reģionu apvienība, saka politoloģe Iveta Kažoka.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Iveta Kažoka, politoloģe:

Ir priekšnoteikumi, ka šī Saeima nebūs tāds mierīgs laiks. Iespējams, ka mēs redzēsim arī diezgan daudzu deputātu iešanu prom no savām frakcijām un varbūt kaut kādu jaunu partiju frakciju veidošanu.

Tikmēr politologs Ivars Ījabs ir pārliecināts, ka jaunais parlaments un valdība turpinās iesākto kursu – tas būs stabils, taču grīļīgs.

Ivars Ījabs, politologs:

Mūs noteikti negaida nekas katastrofāls, un nepārprotami ir redzama šajā Saeimā zināma nepārtrauktība no iepriekšējās Saeimas, jo tur ir gan tie paši cilvēki lielā mērā, gan arī valdība būs vairāk vai mazāk līdzīga iepriekšējai. Tomēr cerības uz kaut kādām reformām – uz sāpīgām, bet valstij vajadzīgām lietām – mums nevajadzētu lolot.

Kā Damokla zobens pār jaunajiem tautas kalpiem vēl aizvien karāsies vairāki smagi jautājumi, piemēram, bankas Citadeles pārdošana, kas atstāta mantojumā no iepriekšējās varas. Tāpat ass būs nākamā gada budžeta temats.

Filips Rajevskis, politologs:

Es domāju, ka tur galvenā problēma būs valsts budžets – visas zīmes rāda, ka ekonomika bremzējās, optimisms tagad ir stipri, stipri noplacis par to, ka nu tik būs vairāk nodokļu ieņēmumu un ekonomikai bagātāk ar naudu.

Jaunievēlētajai Saeimai galvassāpes var sagādāt virkne svarīgu lēmumu pieņemšana – būs jāievēl Valsts prezidents, kā arī amatā jāieceļ jauns ģenerālprokurors. Turklāt 2015. gads ir arī prezidējošais gads Eiropas Savienības Padomē.

Ivars Ījabs, politologs:

Tā kā partijām, kā jau mēs to pārliecinājāmies pēdējās nedēļās, ir pietiekoši liela vēlme iesēdināt amatos sev tīkamus un lojālus cilvēkus, tad es domāju, ka tā ņemšanās būs pietiekoši liela.

Attiecībā uz seju un kadru nomaiņu jaunajā Saeimā politologi ir vienisprātis, ka 40% jaunu asiņu pienesums nav visai augsts rādītājs, ņemot vērā, ka ir bijuši arī tādi parlamenti, kur jaunpienācēju bijis pat ap 60%.

Filips Rajevskis, politologs:

Līdz ar to varētu domāt, ka nebūs ne lielu, kvalitatīvu ne lēcienu, ne arī degradāciju, jo iepriekšējā sasaukumā bija 60% izmaiņas.

Iveta Kažoka, politoloģe:

Šī Saeima pagaidām izskatās tāda, kurā ir mazāk nejaušu cilvēku, viņu joprojām atsevišķās partijās ir, bet, ja skatāmies kopumā, tad tie uzvārdi ir zināmāki nekā pēc iepriekšējām Saeimas vēlēšanām un pat pēc vēlēšanām 2010. gadā.

Tāpat šai Saeimai tiek prognozēta spēcīga opozīcija, jo ievēlētas diezgan ambiciozas partijas, kas varētu izvēlēties pretēju taktiku tam, kādu iepriekšējos gadus ieturēja ”saskaņieši”.

Iveta Kažoka, politoloģe:

Es nedomāju, ka tās [jaunievēlētās partijas – red.] klusēs un nepiedāvās savas idejas un vai arī skaļi neizteiks pretenzijas pret idejām, kas nāk valdības.

Plašāk par šo tematu uzzini, skatoties video!

0 komentāri

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?
Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Mēdz sacīt, ka latvieši ir liela dziedātāju tauta. Tomēr ar bagātīgām tradicionālo dziesmu un deju tradīcijām var lepoties arī mūsu ziemeļu kaimiņi igauņi. Līdzīgi kā Latvijā Igaunijā dziesmu un deju svētki norisinās ik pēc pieciem gadiem. Savukārt šovasar Tallinas lielākajās estrādēs jau 12. reizi noritēs arī Jaunatnes dziesmu un deju svētki, kas pulcēs tieši jaunākās paaudzes korus un deju kolektīvus no visas Igaunijas.

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas