“Pļēguru un nacionālistu svētki” jeb kā Līgo svinēšana mainījās padomju okupācijas laikā

1 komentārs

Pļēguru un nacionālistu svētki – tā padomju vara nicinoši apzīmēja vasaras saulgriežu svētkus – Jāņus. LNT Ziņas sagatavojusi atskatu uz to, kā šos svētkus svinēja okupācijas laikā.

Tomēr, neskatoties uz dažādiem ierobežojumiem, latvieši no Līgo svinēšanas neatteicās. Dziesmās gan tika izmainīti vārdi un bērzu meijas no māla traukiem tika pārliktas trīslitru burkās.

Kopumā var sacīt, ka Jāņu svinēšana padomju laikos piedzīvoja krasas izmaiņas. Piecdesmitajos gados, kad Latvijas komunistiskās partijas pirmais sekretārs bija Arvīds Pelše pat svētku sieram mainīja nosaukumu. “Nebija vairs “Jāņu siers” bet gan “lauku” vai “ķimeņu” siers, bet jāņogas pārdēvēja par sarkanajām upenēm,” atminas Ogres muzeja pedagoģe Baiba Kaprāle.

Tāpat mainījās arī citi svētku piederumi – piemēram, zāļu un ozolu vainagus septiņdesmitajos gados nomainīja kreppapīra rotājumi un kartona cepures. Pat ugunskuru dedzināšanas paražas mainījās – malkas vietā kārts galos arvien biežāk parādījās traktoru riepas, kas bieži vien pirms svētkiem bija deficīts.

Skaties video!

Priecīgus svētkus!

1 komentārs

TOP komentāri

  • Ligita
    +1

    Ligita

    Es nesaprotu, nu ko var tik šausmīgi kakāt.....Tā svinēšana ir atkarīga no paša cilvēka, un ja kāds muļķis gribēja, tas arī degradējās, tāpat kā tagad.....Mēs Jāņus svinējām katru gadu Baltezera krastā, dedzinājām ugunskuru ar malku, dziedājām Līgo dziesmas ( vienu gadu kaimiņa dēls diriģents Verners Krēsliņš ( lai viņam vieglas smiltis) bija saaicnājis visu savu kori, līdz pašam saullēktam neviena dziesma neatkārtojās.....neviens pie mums nenāca, neko neaizrādīja.....bet daži cilvēki ir, bija un būs lopiņi.......padomju vara gan Jāņus neaizliedza, brīvdienas gan pēc Jāņiem nebija, bet tas nekas..........

    24.06.2015 09:00

Ko Ziemassvētkos dāvināt bērniem, lai acīs starotu patiess prieks?

Ko Ziemassvētkos dāvināt bērniem, lai acīs starotu patiess prieks?

Ziemassvētki bērniem ir ļoti īpaši svētki – Ziemassvētku vecītis, eglīte, sniegs, piparkūkas, lampiņas, svecītes, dzejoļi un protams – dāvanas! Bez dāvanām bērnam, visticamāk, mūsdienās nav iedomājami Ziemassvētki, jo tieši tāpēc taču tiek rakstītas vēstules vīram uz Ziemeļpolu, lai izstāstītu savas kvēlākās vēlēšanās, ko svētkos gribētu saņemt šogad!

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas