Pētnieks: Nav skaidrs, kādēļ VDK dokumenti tagad kļuvuši par slepeniem

0 komentāri

Gadu pēc dibināšanas VDK izpētes komisija nespēj piekļūt ne valdības finansējumam, ne čekas dokumentiem, kurus aizvien sargā Satversmes aizsardzības birojs, vēsta TV3 Ziņas.

Liela daļa represēto un čekas krimināllietu glabājas Nacionālajā arhīvā un ir brīvi pieejamas. Savukārt, aģentu kartotēka un elektroniskā datubāze atrodas aiz Satversmes aizsardzības biroja atslēgas.

“Tas bija Ministru Kabineta rīkojums 1995. gadā, ka 20 gadus pēc VDK izbeigšanās šie dokumenti pētniecībai un žurnālistikai kļūs pieejami. Principā likumā tas ir pateikts. Kā tie kļuvuši par slepeniem, būs jānoskaidro,” norāda Kārlis Kangeris, VDK izpētes komisijas priekšsēdētājs.

Taču problēma slēpjas arī finansējumā. Gadu pēc dibināšanas komisija ceļojusi no Izglītības pie Tieslietu ministrijas, zaudējusi un atkal atjaunojusi savu pētnieku sastāvu, un visbeidzot ir nodota Latvijas Universitātes pārraudzībā. Taču 250 tūkst. eiro lielajam finansējumam tā arī šī komisija nav piekļuvusi.

Foto:

Problēma slēpjas tajā, ka Izglītības ministrijai vispirms jānoslēdz līgums ar Latvijas Universitāti, kas naudu nodos tālāk pētniekiem. Nupat ministrija nākusi ar trešo piedāvājumu saviem nosacījumiem, tostarp ierēdņi vēlas, lai viņiem ļauj pārraudzīt pētnieku darbu. Tāpat ministrija grib paturēt tiesības jebkurā brīdī lauzt līgumu, pat neminot iemeslus. Tas pētniekiem nav pieņemams.

Ministrijas izstrādātās vienošanās projekts neparedz komisijas pienākumu darba plānu, darba gada pārskatu vai darba gala pārskatu saskaņot ar ministriju. Minētie dokumenti tiek iesniegti ministrijai zināšanai. Ministrijas ieskatā tas ir nepieciešams, lai pārliecinātos par valsts budžeta līdzekļu piešķīruma pamatotību.

Skaties video:

0 komentāri
Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Ir pieņemts domāt, ka Ziemassvētku laikam ir jābūt mierīgākajam un klusākajam laikam gadā. Tomēr pirmssvētku periods parasti ir pilns ar steigu, simts darbiem, pirkumiem, rosīšanos virtuvē un nebeidzamiem sarakstiem. Kā iegādāties Ziemassvētku dāvanas, lai tas nepārvēršas galvassāpēs?

Preces vai dāvanu kartes – kura ir labākā dāvanu izvēle?

Preces vai dāvanu kartes - kura ir labākā dāvanu izvēle?

Dāvanas izvēlēties nekad nav vienkārši. Jo ļaunāk, ja tas ir kļuvis par pienākumu. Ziemassvētku laiks ir neizbēgams dāvināšanas (un arī saņemšanas) laiks, kas nozīmē – ir jāmeklē un jāpērk dāvanas! Tomēr, ja šis process kļūst par tukšu pienākumu, tas var sagādāt nevajadzīgu stresu un pat negatīvas emocijas. Katru gadu viens un tas pats… Ja tā ir noticis – šogad vajag censties paskatīties uz dāvanu meklēšanu un gatavošanu pavisam citā gaismā! Lasi tālāk un uzzini – kā!

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas