Latvijai var nākties aizdot naudu grieķiem; eksperti aicina valdību bloķēt jauno palīdzības programmu

0 komentāri

Smaga nedēļas nogale aizvadīta Briselē, kas noslēdzās vien naktī uz šodienu ar lēmumu tomēr paturēt Grieķiju eirozonā. Vienotās valūtas blokam tas nozīmē Atēnām mest vēl vienu glābšanas riņķi 82 līdz 86 miljardu eiro apmērā, kas tiks ņemti no Eiropas stabilitātes mehānisma. Fonda, kurā naudu ieskaita katra eirozonas valsts, arī Latvija.

Latvijas Bankas aprēķini liecina, ka caur Eiropas stabilitātes mehānismu dienvidniekiem garantēsim ap 240 miljoniem eiro – summu, kas ekvivalenta visam aizsardzības budžetam.

Latvijas Bankas un ekonomikas eksperti uzskata, ka valdībai nopietni būs jāizvērtē veto likšana jaunajai palīdzības programmai, jo cerību, ka grieķi nerēķināsies, esot maz.

Latvijas Bankas un ekonomikas eksperti aicina Straujumas valdību bloķēt jauno grieķu palīdzības programmu.

Panāktas vienošanās atslēgas frāze ir Eirozonas gatavība turpināt kreditēt maksātnespējīgo Grieķiju, ar kārtējo piebildi par nepieciešamību reformēties. Tas nozīmē, ka untumainās dienvidvalsts glābšanā pirmoreiz vajadzēs iesaistīties arī Latvijai.

TV3 Ziņas Latvijas Bankā noskaidroja, – summas, ko var nākties galvot par labu grieķiem, ir iespaidīgas – no 232 līdz 243 miljoniem eiro.

Aprēķini izriet prognozējamo kredīta apmēru – vairāk nekā 80 miljardus eiro, reizinot ar Latvijas daļu Eiropas stabilitātes mehānismā, no kurienes grieķi saņems jauno aizdevumu.

Valsts budžetā gan papildu līdzekļi nav jārezervē. Tie Eirozonas krīzes fondā uzkrāti pietiekami. Problēmas sāksies gadījumā, ja grieķi ar aizdevējiem nenorēķinās. Tad latviešiem grieķu vietā būs jānorēķinās ar fondu. Eksperti atzīst, ka riski, ka grieķi jauno, tāpat kā vecos parādus, nespēs atdot, ir ļoti augsti.

Augsto risku dēļ zaudēt naudu Latvijas Banka jauno vienošanos neatbalstot. Skarbi par ieceri vēlreiz aizdot naudu grieķiem izsakās ekonomists Ģirts Rungainis.

Rungainis cerot, ka jaunā palīdzības programma spēkā nestāsies, jo līdz trešdienai Atēnas nespēs īstenot prasītās reformas. Otra iespēja – kādai no eirozonas dalībvalstīm bloķējot aizdevuma izsniegšanu. Šādu iespēju nopietni izvērtēt aicina Latvijas Banka.

Finanšu ministrs Jānis Reirs TV3 Ziņām atzina, ka sākotnēji Grieķijai nepieciešams izpildīt visu to, ko valsts nav izpildījusi iepriekšējās programmās, tikai tad varēs runāt par līdzekļu piešķiršanu.

Vairāk skaties TV3 Ziņu sagatavotajā sižetā!

0 komentāri

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?
Palīdzi savai ādai elpot! Četri likumi pareizai ādas attīrīšanai

Palīdzi savai ādai elpot! Četri likumi pareizai ādas attīrīšanai

Katru dienu mūsu āda ir pakļauta vides kaitīgajai ietekmei – gaisa un ūdens piesārņojumam, kā arī ultravioletajam starojumam. Pareiza un pilnvērtīga sejas attīrīšana ir pirmā palīdzība nogurušai ādai un svarīgs solis ādas veselības un jauneklīga izskata saglabāšanas virzienā.

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas