Latvijā politiķi bieži vien paši nezina, kādus lēmumus pieņem, un darbojas privātpersonu labā, brīdina Delna

2 komentāri

Pētniecības centri Delna un Providus ceļ trauksmi par valsts sagrābšanas pazīmēm, ko arvien biežāk var manīt, vērojot politiķu rīcību izšķirošos balsojumos. Pētnieki secina, ka bieži vien deputāti, pat iesniedzot iniciatīvu par likumu grozīšanu, paši īsti nesaprot, par ko ir runa, un acīmredzami darbojas privātpersonu interešu vārdā.

Sabiedrības par atklātību Delna un domnīcas Providus monitoringā aplūkots 31 likumprojekts un piecu amatpersonu iecelšanas gadījumi. Trīs ar likumprojektiem saistītos gadījumos ir novērota valsts sagrābšanas pazīmju klātbūtne.

Tie ir bijuši grozījumi elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā, grozījumi likumā Par akcīzes nodokli un grozījumu Enerģētikas likumā. Īpaši spilgta ir pēdējā minētā epizode, kuras izskatīšana pārvērtās par haotisku pārrunu procesu, izskatot likumprojektu komisijā. Deputāti iesniedza vairākus priekšlikumus, un viņa vietā daļa no tiem bija jāskaidro privātā sektora pārstāvjiem.

Foto

Bagātie privātuzņēmumi izmanto klasisku stratēģiju – pārpirkt valsts ierēdņus, kuru rīcībā ir gan informācija, gan pieredze, gan paziņu un ietekmes tīkls. Spilgts piemērs ir Latvijas gāzes darbinieku rindu papildināšana par bijušo premjeru Aigaru Kalvīti un Valsts kancelejas kādreizējo vadītāju Elitu Dreimani, kas tagad aktīvi lobē saimnieku vēlmes. Tāpat politiskus lēmumus ietekmē politisko partiju sponsoru uzstādījumi un vienošanās, kas var kaitēt valsts interesēm. Turklāt lietu kārtošana jeb lobēšana, kas ir neizbēgams process, notiek aizkulisēs, slepenās sarunās.

Delnas vadītājs uzsver, ka valstij, savu interešu aizsardzībai, vajadzētu krietni stiprināt pretkorupcijas dienestus, it sevišķi – KNAB. Diemžēl biroju turpina plosīt iekšējie konflikti un darbinieku sašķeltība, kas rada bažas par darbības efektivitāti.

Video

2 komentāri

TOP komentāri

 • Haralds Elceris
  +2

  Haralds Elceris

  šī revelācija tāda aizkavējusies! elek†orā†s iekš tā jau sen iebraucis!

  30.01.2016 12:18

 • Raimonds Cellers
  0

  Raimonds Cellers

  Nav jau runa par ko nospiež pogu,galvenais lai piķis kabatā.

  31.01.2016 13:43

Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Ir pieņemts domāt, ka Ziemassvētku laikam ir jābūt mierīgākajam un klusākajam laikam gadā. Tomēr pirmssvētku periods parasti ir pilns ar steigu, simts darbiem, pirkumiem, rosīšanos virtuvē un nebeidzamiem sarakstiem. Kā iegādāties Ziemassvētku dāvanas, lai tas nepārvēršas galvassāpēs?

Preces vai dāvanu kartes – kura ir labākā dāvanu izvēle?

Preces vai dāvanu kartes - kura ir labākā dāvanu izvēle?

Dāvanas izvēlēties nekad nav vienkārši. Jo ļaunāk, ja tas ir kļuvis par pienākumu. Ziemassvētku laiks ir neizbēgams dāvināšanas (un arī saņemšanas) laiks, kas nozīmē – ir jāmeklē un jāpērk dāvanas! Tomēr, ja šis process kļūst par tukšu pienākumu, tas var sagādāt nevajadzīgu stresu un pat negatīvas emocijas. Katru gadu viens un tas pats… Ja tā ir noticis – šogad vajag censties paskatīties uz dāvanu meklēšanu un gatavošanu pavisam citā gaismā! Lasi tālāk un uzzini – kā!

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas