Aktualizējies jautājums, kā maksimāli saīsināt lēmumu pieņemšanas ķēdi ”X” stundā

1 komentārs
Aktualizējies jautājums, kā maksimāli saīsināt lēmumu pieņemšanas ķēdi ”X” stundā
FOTO: LETA

Jāsakārto Satversmes normas, kas attiecas uz Valsts prezidenta pilnvarām kara gadījumā – jaunievēlētais Valsts prezidents Raimonds Vējonis to ir minējis starp pirmajiem darbiem pēc stāšanās amatā.

Atbilstošu Satversmes izmaiņu iespēja politiķu un ekspertu vidū tiek apspriesta jau ilgāku laiku. Galvenais to mērķis – maksimāli saīsināt lēmumu pieņemšanas ķēdi iespējama militāra apdraudējuma gadījumā.

Tiek pieļauts, ka galvenais lēmuma pieņēmējs varētu būt Valsts prezidents.

Pirmās iestrādes sāktas laikā, kad aizsardzības ministra Raimonda Vējoņa vārds nemaz neparādījās starp Valsts prezidenta kandidātiem.

Taču, iespējams, tieši viņam iespējama militāra apdraudējuma gadījumā būtu tiesības lemt, kā rīkoties.

Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis

FOTO: LETA

FOTO: LETA

Mums ir jābūt amatpersonai, kam būtu tiesības X stundā pieņemt lēmumus saistībā ar mūsu valsts aizsardzību, un ar attiecīgu lēmuma pieņemšanu ārējam apdraudējumam.

Drošības stiprināšana bija viena no pirmajās prioritātēm, kuru īsi pēc apstiprināšanas amatā minēja pats Vējonis. Tieši tāpēc viņš pauda apņēmību atjaunot konstitucionālo tiesību komisiju, kuras uzdevums būtu precīzi definēt tās lietas, kuras valsts pamatlikumā būtu maināmas.

Jaunievēlētais Latvijas prezidents Raimonds Vējonis

FOTO: LETA

FOTO: LETA

Kādas ir valsts institūciju tiesības, lēmumu pieņemšanas kārtība kara gadījumā, lai būtu lemtspējīga valdība, lai būtu lemtspējīga Saeima, tāpēc ir jāveic vesela virkne grozījumu Satversmē, attiecīgajos pantos, kas regulē šo kārtību.

Teorētiski, Valsts prezidents jau šobrīd ir bruņoto spēku vadonis. Taču realitātē lēmumu pieņemšana var būt pārāk gara un neatbilstoša mūsdienu situācijai.

Satversmes 44. pants paredz: ”Valsts prezidentam ir tiesība spert nepieciešamos militārās aizsardzības soļus, ja kāda cita valsts Latvijai pieteikusi karu vai ienaidnieks uzbrūk Latvijas robežām. Līdz ar to Valsts prezidents nekavējoties sasauc Saeimu, kura lemj par kara pasludināšanu un uzsākšanu.”

Ņemot vērā, valsts izmērus, attālumam līdz Krievijai un karavīru daudzumu, kas dien pierobežā izvietotajās karabāzēs – lēmumu pieņemšanas ātrumam jeb komandķēdei jābūt pēc iespējas īsākai.

 

Kad šis process varētu noslēgties šobrīd nav zināms.

1 komentārs

TOP komentāri

  • andris
    0

    andris

    jo vairak te bus nato militari,jo mazak mums bus laika X stunda.

    07.06.2015 17:22

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?
Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Mēdz sacīt, ka latvieši ir liela dziedātāju tauta. Tomēr ar bagātīgām tradicionālo dziesmu un deju tradīcijām var lepoties arī mūsu ziemeļu kaimiņi igauņi. Līdzīgi kā Latvijā Igaunijā dziesmu un deju svētki norisinās ik pēc pieciem gadiem. Savukārt šovasar Tallinas lielākajās estrādēs jau 12. reizi noritēs arī Jaunatnes dziesmu un deju svētki, kas pulcēs tieši jaunākās paaudzes korus un deju kolektīvus no visas Igaunijas.

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas