Pēc elektrības tirgus brīvlaišanas iedzīvotājus var skart būtiski riski

0 komentāri

Elektroenerģijas tirgus atvēršana mājsaimniecībām kopumā vērtējama pozitīvi, tomēr pastāv būtiski riski vienlīdzīgai konkurencei. Tā trīs mēnešus pēc cenu brīvlaišanas secinājusi Konkurences padome, kas noslēgusi elektroenerģijas tirgus uzraudzību. Atklāts arī, ka elektrības tirgotāju līgumos bijuši netaisnīgi nosacījumi.

Analizējot situāciju elektrības brīvajā tirgū, nav atklātas barjeras brīvai konkurencei. Taču par būtisku risku Konkurences padome uzskata uzņēmuma Sadales tīkls dominējošo stāvokli.

Tā kā visiem elektrības tirgotājiem ir jāslēdz līgums ar Sadales tīklu par elektrības piegādi, pastāv bažas, ka monopolists var diktēt sev izdevīgus nosacījumus, saka Konkurences padomes vadītāja Skaidrīte Ābrama.

Risks tiek saskatīts arī Sadales tīkla un Latvenergo pārmērīgā sasaistē. Konkurences padomei ir bažas, ka Latvenergo pastāv iespēja piekļūt visu tirgotāju, tātad arī konkurentu, klientu datubāzei, jo to reāli uzturot Latvenergo, nevis Sadales tīkls. Uzņēmumi tiek aicināti novērst šādu situāciju.

Latvenergo gan norāda, ka uzņēmumam ir pieejama informācija tikai par saviem klientiem un uzsver, ka konkurentu klientu datiem tam piekļuves nav.

Konkurences padomes secinājumiem nepiekrīt arī Sadales tīkls. Uzņēmuma vadītājs saka – ja kāds no tirgus dalībniekiem būtu neapmierināts, tiktu saņemtas sūdzības.

Situāciju elektrības tirgū analizējis arī Patērētāju tiesību aizsardzības centrs. Tas atklājis, ka visu četru elektrības tirgotāju līgumos iekļauti netaisnīgi nosacījumi, piemēram, neatbilstoša maksa par līguma pirmstermiņa izbeigšanu vai ierobežotas patērētāja tiesības iesniegt tirgotājam pretenzijas par rēķinu.

Ar tirgotājiem turpinās pārrunas par netaisnīgo nosacījumu labošanu, un visi trūkumi lielā mērā jau esot novērsti.

Lai veicinātu konkurenci, iedzīvotāji tiek aicināti aktīvi interesēties par elektrības tirgotāju piedāvājumu un izmantot iespēju regulāri mainīt uzņēmumu, no kura tiek pirkta elektrība.

Konkurences padomes ieskatā tieši tā var izdarīt vislielāko konkurences spiedienu uz tirgus dalībniekiem.

0 komentāri

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?
Palīdzi savai ādai elpot! Četri likumi pareizai ādas attīrīšanai

Palīdzi savai ādai elpot! Četri likumi pareizai ādas attīrīšanai

Katru dienu mūsu āda ir pakļauta vides kaitīgajai ietekmei – gaisa un ūdens piesārņojumam, kā arī ultravioletajam starojumam. Pareiza un pilnvērtīga sejas attīrīšana ir pirmā palīdzība nogurušai ādai un svarīgs solis ādas veselības un jauneklīga izskata saglabāšanas virzienā.

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas