Pareizi ieguldot zinātnē, Latvijas valsts atpakaļ varētu saņemt miljardus eiro

0 komentāri

Pareizi ieguldot zinātnē, Latvijas valsts atpakaļ varētu saņemt miljonus un miljardus eiro. Tomēr finansējums Latvijas zinātnei līdz šim bijis ļoti niecīgs, tāpēc arī inovāciju jomā Latvijas situācija ir viena no bēdīgākajām Eiropas Savienībā.) Vai zinātne pēc vēlēšanām beidzot būs prioritāte – to šodien, diskusijā ar politiķiem, centās noskaidrot nozares pārstāvji.

Latvija nav dabas resursiem bagāta valsts, tāpēc par viena no galvenajām vērtībām vajadzētu būt cilvēku zināšanām. Tomēr zinātnes joma ilgstoši bijusi pabērna lomā.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Kopējais finansējums zinātnei pērn bija tikai 0,6% no iekšzemes kopprodukta jeb 139 miljoni eiro. Turklāt no šīs naudas valsts ieguldījums veido vien niecīgu daļu jeb 33 miljonus. Atbalsts zinātnei Latvijā būtībā balstās uz Eiropas fondu un privātu uzņēmumu naudu.

Rezultātā Latvija zinātnisko inovāciju jomā ir viena no pēdējām vietām Eiropas Savienībā. Politisko partiju pārstāvji, diskutējot ar zinātniekiem, visi kā viens solīja pēc vēlēšanām cīnīties par zinātnes jomu. Tomēr skaidrus solījumus, ka zinātnieku dzīve pēc vēlēšanām uzlabosies atturējās izteikt gan opozīcijas, gan pat valdošo partiju pārstāvji.

Pašreizējais plāns paredz līdz 2020. gadam pakāpeniski palielināt finansējumu zinātnei līdz 1,5% no iekšzemes kopprodukta. Zinātnieki šo dēvē par nereālu ieceri, jo lielāko daļu naudas plānots iegūt no privātajiem uzņēmumiem, taču nekas neliecina, ka privātais sektors tiešām plāno tik daudz ieguldīt. Atsevišķi politiskie spēki aicināja atrast jaunus avotus, kur valstij atrast naudu, ko pēc tam piešķirt zinātnei.

Zinātnieku vērtējumā, izskanējušās idejas bijušas labas, taču pieredze liecina, ka koalīcijas valdībās to realizācija ir apgrūtināta. Tikmēr zinātnieki ar bažām gaida nākamo gadu, kad uz laiku nebūs pieejams Eiropas fondu finansējums. Tas nozīmē risku, ka naudas trūkuma dēļ daudzi zinātnieki var palikt bez darba un, iespējams, doties no valsts prom.

0 komentāri

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?
Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Mēdz sacīt, ka latvieši ir liela dziedātāju tauta. Tomēr ar bagātīgām tradicionālo dziesmu un deju tradīcijām var lepoties arī mūsu ziemeļu kaimiņi igauņi. Līdzīgi kā Latvijā Igaunijā dziesmu un deju svētki norisinās ik pēc pieciem gadiem. Savukārt šovasar Tallinas lielākajās estrādēs jau 12. reizi noritēs arī Jaunatnes dziesmu un deju svētki, kas pulcēs tieši jaunākās paaudzes korus un deju kolektīvus no visas Igaunijas.

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas