Palielinājies māmiņu skaits vecumā līdz 14 gadiem; rosina atjaunot veselības mācību skolās

1 komentārs
Palielinājies māmiņu skaits vecumā līdz 14 gadiem; rosina atjaunot veselības mācību skolās
FOTO: LETA

Šobrīd Veselības ministrija ļoti aktīvi sāk plānot to, kā veicināt veselības uzlabošanu sabiedrībā. Lai sasniegtu savus izvirzītos mērķus – pareizs uzturs, atkarību apkarošana, veselības profilakse un fizisko aktivitāšu palielināšana, Veselības ministrija vēlas iesaistīt ne tikai ģimenes un palielināt fizisko aktivitāšu stundu skaitu mācību procesā, bet atjaunojot veselības mācību skolās.

Izglītības un zinātnes ministre Mārīte Seile neizslēdz to, ka svarīgi un nepieciešama ir arī veselības mācība, bet lielāka vērība jāpievērš citiem mācību priekšmetiem.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Līdz ar to, ka ir palielinājies māmiņu skaits vecumā līdz 14 gadiem, 2012. gadā un 2011. gadā tie bija 3 gadījumi, bet 2013. gadā jau 10, tad veselības mācība iespējams būtu viens no tiem variantiem, lai šo skaitu mazinātu un izglītotu, piemēram, par dzimumattiecībām ātrāk un efektīvāk.

Viena no iespējām ir tāda, ka, iespējams, skolās ir nepieciešams atjaunot veselības mācības priekšmetu, kas netiks apgūts vidusskolā, kas jau ir novēloti, bet agrākā vecumā vai arī ir nepieciešamas izmaiņas mainīt mācību programmu.

Daļa jauniešu un bērnu uzskata, ka skolās par tēmām, kas ir saistītas ar veselību un ķermeni, netiek runāts ar dziļāku saturu, bet ārsti uzskata, ka bērni, kas saskaras ar dažāda veida ķermeņa un veselības problēmām par to daudz ko nesaprot. Tāpat arī jaunie vecāki par šādām lietām runāt kaunējas.

Skolās veselības mācība kā mācību priekšmets neeksistē un informācija par dzimumattiecībām un veselības saglabāšanu tiek stāstīts citos mācību priekšmetos – sociālās zinībās, bioloģijā, ētikā. Bērnu vecāki nav pārliecināti par to, ko bērniem stāstīt un uzskata, ka gan jau viņiem visu iemācīs dzīve. Vai arī uzticas tam, ka šāda rakstura tēmas tiks apspriestas skolā.

Ja skolās par dzimumattiecībām tiks runāts ar citādāku pieeju, reālistiskāk, iespējams, mainot kaut ko programmā, vai speciāli sagatavojot skolotājus šādām tēmām, tiktu mazināts risks saslimt ar seksuāli transmisīvām infekcijām, un bērni tiktu pasargāti no seksuālās izmantošanas.

Skolotāji uzskata, ka veselības mācības priekšmets nav nepieciešams. Tēmas, kuras ir jāapgūst bērniem, tiek pietiekami daudz apspriestas priekšmetos, kuros tēmas par veselības mācību ir sadalīta pa citiem mācību priekšmetiem. Un tas, kādus materiālus izmantot skolās, arī apsver pati skolas vadība un skolotājs. Ja vecāki vēlas uzzināt kaut ko vairāk, tam skola meklē īpašus risinājumus.

Lai arī bērnu vecāki par dzimumaudzināšanu nerunā, tomēr mūsdienās Latvijā, pēcpadomju valstī, cilvēki runā par intīmām attiecībām daudz intensīvāk nekā agrāk. Lai arī šobrīd ļoti daudz tiek diskutēts par to, kā neapdraudēt bērnu tikumību, tomēr sabiedrība pati  neatminas to, kādas attiecības un uzskati sabiedrībā virmoja agrāk.

STS inficēto un jauno māmiņu skaits pēdējo gadu laikā ir mazinājies, bet tas nemaina faktu, ka, to mazināt ir nepieciešams vēl joprojām. Lai bērni lietas izprastu labāk, par to gan skolās, gan  ģimenē ir jārunā ātrāk un par to nekaunoties. Tas, kā veicināt zināšanas par veselības saglabāšanu un veselīgu dzīvesveidu, ir jāpārdomā Izglītības ministrijai, bet tomēr, ja tas tiks mācīts ātrāk vai efektīvāk, tad mazināsies apdraudējums bērnu un cilvēku veselībai.

Daži jaunieši un bērni informāciju par veselību un ķermeni uzskata par svarīgu un vēlas par to runāt padziļinātāk, kā arī lai tas skolā tiek pasniegts citādāk. Tas liek domāt par to, ko nepieciešams darīt, lai bērni šīs lietas apgūtu efektīvāk.

1 komentārs

TOP komentāri

 • Patiesība
  0

  Patiesība

  Nu lūk! Te saskaramies ar Veselības ministrijas viedokli, un to propagandu, ko uzspiež izglītības ministrijas darboņi. Tad kam un kā pareizi audzināt mūsu bērnus????????
  Un šis jautājums jāatstāj vecāku ziņā. Veselības mācība, laba lieta, bet Tikumību Izglītības ministrijas nolikumi nemāca........

  25.04.2015 09:25

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?
Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Mēdz sacīt, ka latvieši ir liela dziedātāju tauta. Tomēr ar bagātīgām tradicionālo dziesmu un deju tradīcijām var lepoties arī mūsu ziemeļu kaimiņi igauņi. Līdzīgi kā Latvijā Igaunijā dziesmu un deju svētki norisinās ik pēc pieciem gadiem. Savukārt šovasar Tallinas lielākajās estrādēs jau 12. reizi noritēs arī Jaunatnes dziesmu un deju svētki, kas pulcēs tieši jaunākās paaudzes korus un deju kolektīvus no visas Igaunijas.

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas