Ornitologi atklāj Latvijas melno stārķu bojāejas iemeslu

0 komentāri

Cilvēka veselībai bīstamais pesticīds DDT jeb dusts konstatēts Skrīveru un Alūksnes pusē. Par to liecina ekspertīzes par jauno melno stārķu nāves iemesliem. Lai aizdomas pārbaudītu, ornitologi mudina cilvēkus ziņot par vēl padomju gados aizliegtās indes iespējamām nelegālajam glabāšanas vietām.

Ornitologi nobažījušies par indīgā DDT jeb dusta klātbūtni Latvijas vidē. Aizdomas par tā negatīvo ietekmi uz melno stārķu populāciju.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Satraukumu par kancerogēna dusta jeb DDT un šā pesticīda sadalīšanās produktu klātbūtni Latvijas vidē, ceļ ornitologs Māris Strazds, kurš jau gadiem pēta melno stārķu populācijas samazināšanās iemeslus. Pārbaudot melno stārķu ligzdās atrastās nesekmīgās olas jeb vanckarus, indīgā dusta klātbūtne atrasta pilnīgi visos gadījumos.

Līdz šim tika uzskatīts, ka pesticīds olās nonācis caur vecākiem, kuri ķimikālijas uzņēmuši Āfrikā. Tur dustu nelegāli joprojām lieto malārijas apkarošanai. Tomēr šogad saņemtās ekspertīzes no Vācijas un Latvijas laboratorijām par pērn ligzdās atrastiem diviem melno stārķu mazuļu līķiem šo pieņēmumu likušas apšaubīt.

Mirušie putni ar paaugstinātu dusta koncentrāciju atrasti ligzdās Skrīveru un Alūksnes pusē. Melno stārķu barošas areāls ir pārdesmit kilometri, tāpēc, visticamāk, DDT avots – zivis – dzīvo turpat netālu. Ornitologs pārliecināts, ka ķimikālija caur gruntsūdeņiem nonākusi ūdenstilpēs. Dusta lietošana aizliedza 1966. gadā, tomēr esot neskaitāmi stāsti par to, kā padomju gados šī ķimikālija vienkārši ierakta zemē.

Atbildīgie dienesti gan pēdējos gados neesot saskārušies ar paaugstinātu dusta klātbūtni dabā vai cilvēku lietotajā pārtikā. Tieši otrādi, šīs ķimikālijas apmērs, salīdzinot ar padomju gadiem, dažādās partijas grupās samazinājies pat desmitkārtīgi. Tikmēr ornitologs mudina cilvēkus ziņot par iespējamām dusta glabāšanas vietām, lai varētu pārbaudīt piesārņojuma apmēru tuvējo ūdenstilpņu zivīs.

Skaties video!

0 komentāri
Ko Ziemassvētkos dāvināt bērniem, lai acīs starotu patiess prieks?

Ko Ziemassvētkos dāvināt bērniem, lai acīs starotu patiess prieks?

Ziemassvētki bērniem ir ļoti īpaši svētki – Ziemassvētku vecītis, eglīte, sniegs, piparkūkas, lampiņas, svecītes, dzejoļi un protams – dāvanas! Bez dāvanām bērnam, visticamāk, mūsdienās nav iedomājami Ziemassvētki, jo tieši tāpēc taču tiek rakstītas vēstules vīram uz Ziemeļpolu, lai izstāstītu savas kvēlākās vēlēšanās, ko svētkos gribētu saņemt šogad!

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas