Noslēdzies eksprezidentes Vairas Vīķes-Freibergas darbs pie Saules dainām

0 komentāri

Eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga publicējusi grāmatu ”Trejādas saules. Mitoloģiskā saule”, tādējādi noslēdzot daudzu jo daudzu gadu darbu ar Saules dainām. Savukārt viņas vīrs Imants Freibergs sakārtojis tautasdziesmu izlasi ar nosaukumu ”Laima. Mūža licējiņa”. Šovakar Rīgā notiek abu grāmatu atvēršanas svētki.

Vairas Vīķes-Freibergas grāmata ”Trejādas saules. Mitoloģiskā Saule” noslēdz piecu sējumu ciklu. Grāmatas ietērpu radījis mākslinieks Ilmārs Blumbergs.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Uzsākot darbu pie Saules dainām, atklājusies vajadzība tās konceptuāli iedalīt trīs dažādās kategorijās – kosmoloģiskā saule, fiziskā saule un teiksmainā jeb mitoloģiskā saule. Tāpat arī tautas dziesmās bijuši saskatāmi trīs atšķirīgi saules fiziskie aspekti – saule kā pulkstenis, saule kā siltums un saule kā gaisma. Strādājot ar tautasdziesmām, atklājies, cik brīnumaini plaša nozīme latvieši piešķīruši Saulei un tās nozīmei cilvēku dzīvēs.

Vaira Vīķe-Freiberga stāsta, ka saule kļūst par dvēseles ceļvedi, kad mūžs noslēdzies, tā paņem dvēseles līdzi uz to nāves un tumsības pasauli, kurā saule pazūd katru vakaru norietēdama, bet saule ir arī brīnišķīgs atdzimšanas simbols, jo viņa tomēr atgriežas katru rītu. Domāju, ka tas ir jēdziens, pilnīgi neatkarīgi no kristīgās ticības, ļaudīm deva izpratni par dvēseles nemirstību.

Foto

Jāpiemin, ka bijusī Latvijas prezidente Saules dainu pētīšanai veltījusi vairāk nekā 40 gadus. Lai arī tas esot bijis brīnišķīgs ceļojums latvju dainās, tas prasījis arī lielu enerģiju un atdevi.

Vaira Vīķe-Freiberga:

Brīžiem es jau sāku raizēties, kā tas viss vēl beigsies, vai es pagūšu? Tas ir milzīgs akmens, kas man novēlies no sirds, tagad redzot šos piecus sējumus kopā. Es varu nopūsties un teikt – labs darbs, kas padarīts!

Savukārt Imanta Freiberga sakārtotajā izlasē “Laima. Mūža licējiņa” publicētas 2220 tautas dziesmas, kurās parādās Laimas un Laimes vārds, sniedzot bagātīgu pārskatu par šo tēlu latviešu folklorā.

Noslēgumam arī tuvojas Vairas Vīķes-Freibergas un komponista Raimonda Tiguļa muzikālais kopdarbs. Vairākas no Saules dainām bijusī prezidente arī pati iedziedājusi un ierunājusi.

Komponists Raimonds Tiguls:

Gada laikā esmu apkopojis gan Vairas Vīķes-Freibergas ierunātās, gan iedziedātās Saules dainas, kas būs dzirdamas kompaktdiskā. Tur būs arī neliels skaidrojums par Saules dainām, noslēgumā arī veltījums Latvijai. Manuprāt, savā ziņā ļoti meditatīvs darbs. Klausītājiem, iespējams, šis ieraksts rosinās padziļināti interesēties tieši par Saules dainām.

Muzikālais kopdarbs pie klausītājiem nonāks jūnijā, koncertā Tiguļkalnā.

Video

Skaties interviju ar eksprezidenti Vairu Vīķi – Freibergu!

0 komentāri

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?
Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Mēdz sacīt, ka latvieši ir liela dziedātāju tauta. Tomēr ar bagātīgām tradicionālo dziesmu un deju tradīcijām var lepoties arī mūsu ziemeļu kaimiņi igauņi. Līdzīgi kā Latvijā Igaunijā dziesmu un deju svētki norisinās ik pēc pieciem gadiem. Savukārt šovasar Tallinas lielākajās estrādēs jau 12. reizi noritēs arī Jaunatnes dziesmu un deju svētki, kas pulcēs tieši jaunākās paaudzes korus un deju kolektīvus no visas Igaunijas.

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas