No 2017. gada personas kodu varēs nomainīt ikviena persona

0 komentāri

Otrdien, 28. jūlijā, Ministru kabinets atbalstīja likumprojektu Grozījumi Iedzīvotāju reģistra likumā, kas paredz noteikt jaunas prasības personas kodu piešķiršanai, turpmāk nesaistot tos ar dzimšanas datumu.

”Šis jautājums ir aktuāls jau no 2007. gada. Vienas no pirmajām personu grupām, kas šo jautājumu aktualizēja bija ārsti un medicīnas personāls, jo viņu ārstu zīmogos, kurus viņi spiež uz receptēm un citiem medicīnas dokumentiem, parādās personas kods un jebkura persona var nolasīt šo sensitīvo informāciju, kas ir šie dzimšanas dati,” TV3 Ziņām atzina PMLP sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Laura Laiva.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Personas kodu piešķirs Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde, un tas tiks veidots no vienpadsmit cipariem. Personas koda pirmie cipari būs 32, bet pārējie cipari būs automātiski sistēmas ģenerētie nejaušie cipari no 0 līdz 9. Pirmie seši cipari no pārējiem pieciem cipariem var tikt atdalīti ar defisi jeb savienojuma zīmi. Pēdējie pieci cipari nesniegs tiešas ziņas par fizisko personu, bet tikai palīdzēs viņu identificēt.

”Tiesībsargs bija viena no instancēm, kas mums arī iniciēja šā jautājuma izpēti, kā arī, izpētot Satversmi un noteikto Satversmē, kas aizsargā personas identitāti, tostarp arī personas datus, nonāca pie šāda lēmuma. Tāda sistēma, kāda būs Latvijā, jau ir ieviesta vairākās valstīs kā ASV, Lielbritānija, Nīderlande, Beļģija, Vācija, Īrija,” piebilst Laiva.

”Personas apliecinošā dokumentā pasē vai ID kartē būs norādīts dzimšanas datums. Tā ir arī šobrīd un būs turpmāk. Lai varētu apliecināt savu vecumu vietās, kur ir vecuma ierobežojumi, vai lai nopirktu preces, kur ir vecuma ierobežojumi. Lai ieviestu šo reģistru un lai veiktu izmaiņas iedzīvotāju reģistra informācijas sistēmās šīs pirmreizējās, vienreizējās izmaksas nedaudz vairāk par 60 000 eiro.”

Visām personu grupām, kas būs dzimuši līdz 2017. gada 1. janvārim, būs iespēja savas dzīves laikā nomainīt savu esošo uz jauno personas kodu.

”Mēs varam dzīvot ar līdzšinējo personas kodu, bet ja vēlēsies mainīt, jārēķinās ar to, ka jāmaina visi dokumenti,” norāda PMLP pārstāve.

0 komentāri

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas