Vai atriebība? RD “bremzē” biznesu uzņēmējam, kurš ziņoja KNAB par Kapsētu pārvaldes šefa prasīto kukuli

4 komentāri

Rīgas domes amatpersonas ar iedarbīgām metodēm cenšas bremzēt kāda uzņēmēja biznesu. Viņš jau vairāk nekā desmit gadus nomā pašvaldībai piederošas telpas. Tagad no viņa grib atbrīvoties izdomātu iemeslu dēļ. Šim uzņēmējam bijusi būtiska loma kādā skaļā domes amatpersonas korupcijas lietā. Viņš uzskata, ka patlaban notiek atriebība par to, ka viņš savulaik sniedza informāciju Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam, kas palīdzēja notvert un notiesāt korumpētu domes amatpersonu. Uzņēmēja vārds pēc viņa paša lūguma ir mainīts.

Uzņēmējs Dainis ziedu biznesā darbojas jau sen. Pirms 11 gadiem viņam radās iespēja nomāt pašvaldībai piederošās telpas pie Meža kapiem. Slēdza līgumu un vienojās, ka par kvadrātmetru maksās vienu eiro un piecpadsmit centus un nelielajā ēkā segs visus komunālos maksājumus.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Nomas līgumu vairākkārt pagarināja. Līdz 2014. gadā radās sarežģījumi. Uzņēmēju uzmeklēja Kapsētu pārvaldes priekšnieks Jānis Upītis un sacīja, ka līgumu pagarinās vienīgi tad, ja tiks samaksāts 13 000 eiro liels kukulis.

Dainis uzņēmējs, KNAB ziņotājs:

Upīša kungs, es viņam jautāju, kāpēc tas kukulis ir tik lielā apmērā, jo viņam jāsaprot, ka, strādājot ar ziediem, es nevaru (nopelnīt tādu summu). Viņš atbildēja – ja tu nevari, tad nevari, jo jāmaksā gan Stepaņenko, gan Aleksejenko kungam, jāatdod daļa vai viss, to es jau nezinu.

Ziedu tirgotājs nolēma par kukuļa izspiešanu ziņot Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam. Tālāko jau organizēja tiesībsargi. KNAB fiksēja gan kukuļa pieprasīšanu, gan nodošanu. Korupcijas apkarotāji arestēja Kapsētu pārvaldes priekšnieku Upīti.

Nekā Personīga rīcībā ir janvārī pieņemtais Rīgas pilsētas Ziemeļu rajona tiesas spriedums Upītim piespriesta nosacīta brīvības atņemšanu uz pieciem gadiem. Sods ir tik maigs tāpēc, ka Upītis pilnībā atzina savu vainu un izdarīto nožēloja. Taču piecus gadus viņš nevarēs ieņemt amatus valsts un pašvaldības pārvaldē.

Upīša atstādināšana iesaldēja arī ziedu tirgotāja nomas līguma pagarināšanu pie Meža kapiem. Uzņēmējam no pašvaldības pienāca atbilde, ka sadarbība vairs neturpināsies, jo viņš par rēķiniem neesot samaksājis 100 eiro. Uzņēmējs vērsās tiesā pret Rīgas domi, jo uzskatīja, ka parāds ir radīts mākslīgi. Neskatoties uz tiesvedību, bez brīdinājuma pagājušajā piektdienā kapsētas pārvaldes darbinieki ziedu veikalā atslēdza visas komunikācijas.

Dagnija Graudiņa, zvērināta advokāte, uzņēmēja pilnvarotā pārstāve:

Ņemot vērā, ka ir civiltiesisks strīds un, kā mēs zinām, ka puses parasti sagaida tiesas spriedumu, kas stāsies likumīgā spēkā, pie šādiem apstākļiem šāda rīcība ir ļoti kritiski vērtējama. Un es šādu rīcību vērtētu kā zināmu patvaļu.

Rīkojumu par ziedu veikala atstāšanu bez elektrības un ūdens izdeva Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta direktors Anatolijs Aļeksejenko. Veikala darbinieki telpās dedzina sveces un nes ūdeni no kapiem.

Foto

Vjačeslavs Stepaņenko, RD Mājokļu un vides komitejas priekšsēdētājs (GKR):

Sveiki, Anatolij! Man te Ilze Jaunalksne no Nekā Personīga jautā par sekojošu rīkojumu, ko tu esi parakstījis.

Aļeksejenko skaidro, ka telpas pie kapiem grib iznomāt no jauna un šoreiz rīkos konkursu. Taču uzņēmējs negribot pašvaldības īpašumu labprātīgi atstāt. Tāpēc nekas cits neatliekot, kā atslēgt komunikācijas.

Anatolijs Aļeksejenko, RD Mājokļu un vides departamenta direktors:

Viņš neko negrib darīt. Uz mūsu bāzes viņš tagad sēž, pelna naudu un mierīgi dzīvo un dod tādu mājienu pārējām firmām, ka pārējās var neko nedarīt un tāpat iesniegt prasību pret departamentu tiesā, un 4-5 gadus mierīgi pelnīt naudu un neko nedarīt. Viņš rēķinus maksā, bet neiet runa par rēķiniem.

Domes amatpersona arī stāsta, ka telpas esot ugunsnedrošas, to viņam esot teicis ugunsdrošības inspektors. Vēršot uzmanību, ka par ugunsnedrošību nekas nav minēts, un jautāts, vai tā nav bijusi pakārtots iemesls, Aļeksejenko to noliedz: “Nav pakārtots. Tur atnāca brigāde, paskatījās, ka vadi ir jānomaina, bet cilvēks aizņem tās telpas, nelaiž nevienu cilvēku – ko ar viņu darīt? (Iekšā nelaiž arī inspektorus?) Tieši tā!”

“Līdz šim brīdim neviens cilvēks nav bijis pie manis un nav arī pieteicies, ka viņš ir no ugunsdrošības inspekcijas vai kādas citas iestādes,” teic uzņēmējs Dainis. Uz jautājumu, kāpēc Aleksejenko saka, ka vieta ir uguns nedroša, viņš norāda, ka tas esot viņa subjektīvais viedoklis.

Dainis ir pārliecināts, ka pašvaldības amatpersonas mākslīgi rada šķēršļus viņa biznesam. Pēc viņa domām, tādā veidā tās atriebjas par to, ka viņš ziņoja par korupciju Kapsētas pārvaldē, kas ir tiešā Aļeksejenko pakļautībā. Aizdomas par iesaistīšanos koruptīvās darbībās bija arī par pašu Mājokļu un vides departamenta direktoru Aļeksejenko. Tomēr KNAB pret viņu lietu izbeidza un Aļeksejenko gada nogalē atgriezās amatā.

Dainis, uzņēmējs, KNAB ziņotājs:

100% pārliecināts, ka tā bija atriebība Jāņa Upīša lietā. Esmu par to pilnībā pārliecināts, jo citu argumentu tam nebija.

Aļeksejenko gan to noliedz: “Ja tā būtu atriebība, tad es būtu uzrakstījis tādu rīkojumu, tikko kā atnācu uz darbu – 2. decembrī. Nekādas tādas darbības neesmu darījis, tā nav nekāda atriebība. Kāda atriebība var būt, ja tas izdots aprīļa beigās? Vienīgais bija – ievērot likuma normas, nekas vairāk.”

Ziedu tirgotājs plāno sūdzēties domes priekšsēdētājam par Aļeksejenko izdotā rīkojuma likumību. Tikmēr Aļeksejenko darba uzraudzītājs viņa rīcību atbalsta. “Ir angļu valodā tāds “whistleblower”, ar ko apzīmē cilvēkus, kuri ir palīdzējuši tiesībsargājošām iestādēm atklāt noziegumu, kas šajā gadījumā ir noticis,” teic Stepaņenko.

Šī darbība ir visnotaļ apsveicama, bet tas nedod nekādas preferences vai privilēģijas nepildīt uzliktos pienākumus, nemaksāt pašvaldībai pienācīgu nomas maksu un atbrīvot telpas gadījumā, ja nomas līgums ir izbeigts.

Mēs te jaucam divas lietas. Ļoti labi, ka viņam ir stingra pilsoniska pozīcija, kas palīdzēja atklāt noziegumu, par to viņam sirsnīgs paldies no visas sabiedrības, bet, ja komersants nemaksā, tad, man liekas, ka departamenta direktoram bija visas tiesības izbeigt šo noslēgto nomas līgumu.

Rīgā ir 20 kapsētu, un tās kopumā aizņem ap 450 hektārus pašvaldības teritorijas. Milzīgas iespējas pašvaldībai iegūt līdzekļus, tās iznomājot, un milzīgs risks korupcijai.

Dainis, uzņēmējs, KNAB ziņotājs:

Es neesmu vienīgais, kuram šī nauda tika pieprasīta, tādu cilvēku ir ļoti daudz, bet, cik saprotu, ne katrs grib par to runāt un ne katrs grib ar to zīmēties, jo pēc tam tiek sagaidītas represijas, kādas tagad ir pret mani. Bet liela daļa šo lietu piekopj tikai tādēļ, lai pagarinātu īres līgumus.

Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta direktoru Anatoliju Aļeksejenko KNAB turēja aizdomās par 100 tūkstošs liela kukuļa prasīšanu no Krievijas investoriem par zemes nodošanu nomā tā dēvētajā Kolumbārija projektam. Tas neīstenojās, un galvenā lieciniece šajā lietā Aļeksejenko pakļautā Ārija Stabiņa aizmuka no valsts un šo lietu izbeidza. Pilno lēmumu ar šo izbeigto kriminālprocesu iespējams atrast pielikumā.

Kratīšanā pie Aļeksejenko mājās KNAB atrada mobilā telefona slāpēšanas iekārtu. Par tās nelikumīgu glabāšanu domes amatpersonai tiesa piesprieda naudas sodu. Domes opozīcija rosina Aļeksejenko atbrīvo no amata. Sēde varētu notikt 17. maijā.

Skaties video!

4 komentāri

TOP komentāri

 • Andris Asaris( VIP numuri )
  +3

  Andris Asaris( VIP numuri )

  Viņš mierīgi pelna naudu un mums neko nemaksā.. :) Var redzēt par ko Ušakovs ir pataisījis Rīgu. Pār Rīgu valda mafija!

  24.04.2016 19:44

 • draugiem.lv/numuri
  +2

  draugiem.lv/numuri

  Bet nekas jau nemainīsies, tāpēc ka "lielā politika", nav labāki! Vārna, vārnai acis neknābj!

  24.04.2016 20:07

 • haralds elceris
  +1

  haralds elceris

  šhi† happens! tā gadās!

  24.04.2016 21:00

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?
”Absolut Invite” bārmeņu konkursā uzvar ”Mākonis Coctails&Design” pārstāvētā komanda

“Absolut Invite” bārmeņu konkursā uzvar “Mākonis Coctails&Design” pārstāvētā komanda

23.martā, ”Mill Rīga” telpās norisinājās ”Absolut Invite 2017” bārmeņu konkurss, kurā notika cīņa par galveno balvu – iespēju piedalīties ”Absolut Invite” pasaules finālā – Zviedrijā, kā arī gada garumā kļūt par ”Absolut” sadarbības bārmeni, kopā apceļojot pasaules labākos bārus. Sīvā cīņā uzvaru izcīnīja ”Mākonis Coctail&Designe” pārstāvētā komanda, kuras sastāvā bija bārmeņi Rihards Piternieks un Ilmārs Munkevics.

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas