Latvijas gāze cenšas nepieļaut tirgus atvēršanu, uzskata Ekonomikas ministrija

0 komentāri

2004. gadā Latvija iestājās Eiropas Savienībā. Brisele piešķīra 10 gadu pārejas periodu, lai pakāpeniski izveidotu kārtību, kā Latvijas gāzes īpašumā esošajām cauruļvadu sistēmām un Inčukalna gāzes krātuvei var piekļūt arī citi tirgus dalībnieki.

Pagājušā gada pavasarī pārejas laiks beidzās. Saeima lēma, ka Latvijas gāzei ir jāsagatavo noteikumi, kas regulēs piekļuvi cauruļvadiem, un tie jāiesniedz apstiprināšanai Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijai.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Pirmā dokumenta versija bija neizdevīga valstij. Tā principā turpinātu ļaut gāzes cauruļvadus izmantot tikai Latvijas gāzei. Regulators lika dokumentu pārstrādāt. Un tā vairākas reizes.

“Šeit ir skaidrs ikvienam Latvijas iedzīvotājam – Latvijas gāze un gāzes sektors ir pietiekami stiprs lobists un pietiekami daudz saimniecisku interešu, kas arī kavē lēmumu pieņemšanu. Lēmumus var kavēt dažādi – sniedzot komentārus novēloti, vairākkārt mainot viedokļus vai pagarinot kaut kādas procedūras. Visu var mākslīgi paildzināt,” teic Jurijs Spiridonovs, Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks. Atbildot uz jautājumu, vai tas noticis arī šajā gadījumā, viņš saka “protams”.

Lai pusotru gadu iestrēgušo procesu iekustinātu, regulators šovasar nolēma, ka noteikumus gatavos pats Latvijas gāzes vietā. Ekonomikas ministre Dana Reizniece-Ozola lūgusi palīdzību arī premjerei Laimdotai Straujumai.

Šonedēļ Latvijas gāze regulatoru kārtējo reizi lūdza noteikumu izskatīšanu atlikt, jo uzņēmums neesot varējis iepazīties ar piedāvātajām izmaiņām. Gāzes tirgus pētnieks Reinis Āboltiņš uzskata, ka Latvijas gāzes rīcība kavē visa Baltijas tirgus atvēršanu konkurencei. Jo Inčukalna gāzes krātuvi izmanto arī Lietuva un Igaunija.

Klaipēdā šogad darbu sācis sašķidrinātās gāzes terminālis. Tas arī ir viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc Latvijas gāze cenšas paturēt kontroli par tirgu Latvijā.

Viena no būtiskajām detaļām ir pārvades sistēmas jaudas rezervēšana. Latvenergo savu saražoto elektrību tirgo Northpool elektroenerģijas biržā. Ja ir pieprasījums, Latvenergo ātri jāpērk gāze no Inčukalna krātuves un jāsūknē uz savu termocentrāli. Latvijas gāze vēlas noteikt, ka šie darījumi jāpiesaka vismaz 3 dienas iepriekš. Tomēr tirdzniecībai biržā 72 stundas ir pārāk ilgs laiks, un tas Latvenergo būtiski ierobežotu spēju konkurēt ar citu valstu ražotājiem.

Piekļuves jeb gāzes izejas punktu izveidošana – tie būtu jāveido gan uz valsts robežas, gan pie lielākajiem patērētājiem, piemēram, rūpnīcām, lai tās varētu pa tiešo izmantot gāzi no cauruļvada. Arī pret to Latvijas gāze aktīvi līdz šim iebildusi.

Jūlijā delegācija no Latvija devās uz ASV. Tur Luiziānā Meksikas līcī tiek būvēts ASV lielākais LNG terminālis, no kura slānekļa gāzi varēs sūknēt iekšā tankkuģos un eksportēt. Tuvākajā laikā terminālis sāks darbu. Amerikāņi neformālās sarunās izteikušies, ka viņi priecātos par iespēju pirmās kravas piegādāt tieši Baltijai.

Nākamajā ceturtdienā Regulators kārtējo reizi skatīs strīdīgos noteikumus, un šoreiz pēc pusotra gada darba tos varētu arī pieņemt. Savukārt Ekonomikas ministrija pēc divām nedēļām 15. septembrī Valdībai nodos skatīšanai likumu paketi par gāzes tirgus atvēršanu un uzņēmuma Latvijas gāze sadalīšanu.

Skaties video!

0 komentāri
Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Ir pieņemts domāt, ka Ziemassvētku laikam ir jābūt mierīgākajam un klusākajam laikam gadā. Tomēr pirmssvētku periods parasti ir pilns ar steigu, simts darbiem, pirkumiem, rosīšanos virtuvē un nebeidzamiem sarakstiem. Kā iegādāties Ziemassvētku dāvanas, lai tas nepārvēršas galvassāpēs?

Preces vai dāvanu kartes – kura ir labākā dāvanu izvēle?

Preces vai dāvanu kartes - kura ir labākā dāvanu izvēle?

Dāvanas izvēlēties nekad nav vienkārši. Jo ļaunāk, ja tas ir kļuvis par pienākumu. Ziemassvētku laiks ir neizbēgams dāvināšanas (un arī saņemšanas) laiks, kas nozīmē – ir jāmeklē un jāpērk dāvanas! Tomēr, ja šis process kļūst par tukšu pienākumu, tas var sagādāt nevajadzīgu stresu un pat negatīvas emocijas. Katru gadu viens un tas pats… Ja tā ir noticis – šogad vajag censties paskatīties uz dāvanu meklēšanu un gatavošanu pavisam citā gaismā! Lasi tālāk un uzzini – kā!

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas