Jaunā Valsts mežu informācijas sistēma rada haosu; kļūdas izjutīs tūkstošiem mežu īpašnieku

9 komentāri

“Mums ir tendence visu veco aku aizbērt, pirms mēs jaunu neesam izrakuši. Tā ir milzīga problēma. Visvairāk pārsteidz šī ierēdņu spītība, kaut kādu savu iegribu iedzīvināt, ir tik augsta, ka tā jau robežojas ar tādu neprātu,” tā jauno sistēmu mežu uzskaitē raksturo mežu īpašnieks un apsaimniekotājs Gundars Skudriņš. Jaunā un kļūdainā informācijas sistēma radījusi haosu un var ietekmēt arī Eiropas maksājumu saņemšanu.

Valsts mežu dienests 7. janvārī iedarbināja jauno ģeogrāfiskās informācijas sistēmu, kurā Valsts meža reģistram apkopo informāciju par meža zemju platību, vērtību un izmantošanas iespējām. Tā izmaksāja 700 tūkstošus eiro, un nauda tika ņemta no Eiropas fondiem. Tomēr sistēma ir tik kļūdaina, ka radījusi pamatīgu haosu, ko izjutīs tūkstošiem meža īpašnieku.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Sistēmas kļūdas izjutīs tūkstošiem mežu īpašnieku, jo tās var apturēt darījumus ar meža zemēm, arī Eiropas maksājumi par aizsargājamajām teritorijām un mežaudžu kopšanu mainīsies. Līdz šim nevienam vēl nav skaidrs, cik nopietnas sekas būs kļūdainajai informācijas sistēmai. Pat Valsts mežu dienesta darbiniekiem tagad pašiem jādomā, kā jauno sistēmu piemānīt, lai neapstātos darbi mežā.

Ar problēmām saskaras arī, piemēram, meža taksatori. Viens no viņiem – Ilmārs Lubiņš – pēc īpašnieka pasūtījuma veic inventarizāciju, lai novērtētu meža vērtību, vecumu un stāvokli. Viņam ir jānosaka, piemēram, cik liela ir katras mežaudzes platība, kur iespējams kokus cirst un kur nepieciešama kopšana. Šīs ziņas ir jāiesniedz Valsts meža dienestā. Tomēr savu darbu Lubiņš nevar veikt, jo meža platība zemes robežu plānā atšķiras no Valsts meža reģistra. Problēmas radušās, jo Meža dienests no janvāra palaidis jauno informācijas sistēmu, un tajā dati atšķiras.

Ilmārs Lubiņš, meža taksators:

Īpašnieks ir palūdzis veikt meža inventarizāciju, kur uz zemes robežu plāna ir kopējai platībai jābūt 4,4 hektāriem, kas būtu tagad inventarizējama. Pēc Valsts meža dienesta aktuālās informācijas mežs jau parādās 5,3 hektāri, kas ir stipri lielāks nekā zemes robežu kopējā platība. Apsekojot dabā, kadastra kartes digitālās robežas ar dabu neiet kopā, līdz ar ko šī kļūda veidojas.

Šim meža īpašniekam pat it kā labi, – viņam sistēmā ir pusotra hektāra meža vairāk nekā dabā. “Tomēr dabā, mežā jau nekas nemainās, tikai papīrs, un, ja šim īpašniekam ir plus pusotrs hektārs, tad kādam blakus ir mīnus pusotrs hektārs,” saka Lubiņš.

Tikmēr Meža dienests, kas ieviesis kļūdaino un haotisko sistēmu, tagad neskaidro, kā rīkoties, ja dati robežu plānā un meža reģistrā atšķiras. Sašutuši par to ir mežu īpašnieki. Pagaidām nevienam nav skaidrs, cik liels posts varētu rasties no atšķirībām kartēs un kādi varētu būt risinājumi.

“Es domāju, ka industrijā neviens nezina, kādas būs patiesās sekas, un man ir nelabas bažas, ka tās būs ļoti lielas, un kājā mēs būsim fundamentāli iešāvuši ar šādu lēmumu, kādu ir pieņēmis valsts mežu dienests,” saka mežu īpašnieks Gundars Skudriņš.

Foto:

Kā radās kļūda?

Kļūdainais reģistrs var ietekmēt ne vien meža apsaimniekošanu un ciršanu, bet arī nodokļus un mežkopju atbalsta maksājumus.

Problēmas cēlonis ir tas, ka Valsts meža dienests jaunajai sistēmai par pamatu ir ņēmis Valsts zemes dienesta veidoto digitālo kadastra karti. Tā ir neprecīza. Kartē visi zemes gabali ir atzīmēti, bet robežas starp tiem var nebūt precīzas. Ticamas tās ir tikai tajās vietās, kur veikta uzmērīšana ar GPS ierīcēm, katram robežstabam nosakot ģeogrāfiskās koordinātes.

Problēmas cēlonis ir tas, ka Valsts meža dienests jaunajai sistēmai par pamatu ir ņēmis Valsts zemes dienesta veidoto digitālo kadastra karti. Tā ir neprecīza. Kartē visi zemes gabali ir atzīmēti, bet robežas starp tiem var nebūt precīzas. Ticamas tās ir tikai tajās vietās, kur veikta uzmērīšana ar GPS ierīcēm, katram robežstabam nosakot ģeogrāfiskās koordinātes.

Valsts meža dienestam bija zināms, ka kadastra karte daudzviet nav precīza, tomēr tas dienestu nav atturējis to izmantot savas datubāzes pamatā.

Tas ir vienīgais mūsu valstī oficiālais grafiskais kadastra materiāls. Labāka valstī nav, mēs esam izvēlējušies pašu labāko. Tā ka, ja mēs gribējām pāriet uz modernāku sistēmu, mums citas iespējas nemaz nebija.

Skaties video!

9 komentāri

TOP komentāri

 • AB Timber
  +1

  AB Timber

  autājums ir par to, kā Meža dienests risinās tos gadījumus, kad meža platība , kas norādīta zemes robežu plānā, tiešām BŪTISKI atšķirsies no kadastra kartes platības (tādu nav ļoti daudz) un cik liels tiesikais spēks būs dotajām izmaiņām. Nevajag domāt, ka līdz šim nebija šādu atškirību. Bija un būs. Mainījusies ir tikai platības noteikšanas kārtība "uz papīra" (precīzāk datorā). Vēl jāpiebilst , ka raidījumā klaji nepatiesi norādīts, ka 90-jos gados robežas ierādīja ar soļiem un lauka cirkuli. Tajos gados tāpat tika izmantoti instrumenti (teodolīts, mērlente) uzmērījuma rezultāti atlikti uz fotoplanšetēm, un godprātīgi izpildot darbu- rezultāts bija pieļaujamās kļūdas robežās. Tas, ka daudzi mērnieki dzīdamies pēc naudas pavirši strādāja- tas arī ir fakts, un meža taksators bija tas, kurš šīs neprecizitātes (mežā) pamanīja pirmais.

  08.02.2016 13:22

 • lapiņa
  +1

  lapiņa

  Lai vai kādu karti ņem par pamatu - zemes gabals dabā ir reāli ierobežots ar kupicām un mainīt to atrašanās vietas bez saskaņošanas ar īpašnieku nedrīkst, lai vai ko rāda GPS sistēmas. Par pamatu ir un paliek dabā ierādītās robežas. Platība, protams, pēc precīzās uzmērīšanas var mainīties, bet NE KUPICU VIETAS! Meža nogabaliem jāievietojas īpašumā kā noslēgtā poligonā.

  08.02.2016 13:00

 • Uldis
  0

  Uldis

  Krēsliņš mazliet samānījās attiecībā uz izvēlēto produktu. Tā nav pati labākā sistēma kura šobrīd eksistē. Ir labākas kaut vai tā ko šobrīd izmanto Latvijas Valsts Meži.

  09.02.2016 22:10

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?
Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Mēdz sacīt, ka latvieši ir liela dziedātāju tauta. Tomēr ar bagātīgām tradicionālo dziesmu un deju tradīcijām var lepoties arī mūsu ziemeļu kaimiņi igauņi. Līdzīgi kā Latvijā Igaunijā dziesmu un deju svētki norisinās ik pēc pieciem gadiem. Savukārt šovasar Tallinas lielākajās estrādēs jau 12. reizi noritēs arī Jaunatnes dziesmu un deju svētki, kas pulcēs tieši jaunākās paaudzes korus un deju kolektīvus no visas Igaunijas.

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas