Nav naudas, lai novērstu Salaspilij tuvojošos radioaktīvo katastrofu

15 komentāri

Trauksme Salaspils kodolreaktorā. Radioaktīvais ūdens nu jau ir sācis noplūst arī no otrās sarūsējušās pusgadsimtu vecās tvertnes. Decembrī jau tika ziņots par bīstamā šķidruma noplūdi pirmajā glabātuvē. Valdība, pēc ekspertu teiktā, spējusi vien pasviest pavisam mazu glābšanas riņķi, vakar piešķirot 15 tūkstošus eiro bīstamā šķidruma izsūknēšanai.

Taču nevienam  nav tik daudz naudas, lai pārliecinoši novērstu šobrīd Salaspilī tuvojošos ekoloģisko katastrofu.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

1300 mucas bija vajadzīgas, lai decembrī no caurās pazemes tvertnes izsūknētu radioaktīvo ūdeni. Tagad izrādās – caura ir arī vēl otra pazemes tvertne. Šobrīd tiek gaidīts, kad atvedīs vēl papildus 500 mucu, kurās radioaktīvo vielu pārsūknēt.

Salaspils kodolreaktora pagalmā, tur aiz sētas, radioaktīvais šķidrums turpina noplūst zemē, bet Vides ministrija gadiem ilgi ignorējusi tās likumisko pienākumu rūpēties par vides drošību, un arī šā gada budžetā tā neiekļāva finansējumu radioaktīvā ūdens utilizēšanai. Latvijā bīstamākais objekts draud palikt bez finansējuma, kas rezultētos ekoloģiskajā katastrofā.

Arī Finanšu ministrija pateikusi – vakar iedotie 15 tūkstoši eiro ir pēdējie no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem. Decembrī jau piešķīra 120 tūkstošus. Taču nauda būs atkal vajadzīga jau pēc mēneša, un šogad kopā – 250 tūkstoši eiro, lai īpaša temperatūrā uzturētu, apsargātu un kontrolētu teju 2000 mucas, kurās no caurajām pazemes tvertnēm būs pārsūknēts radioaktīvais ūdens un glabāsies speciālā angārā. Vides ministrija sava budžeta ietvaros līdzekļus nepārdalīs.

”Faktiskais apsaimniekotājs no visām ar tām izrietošajām sekām ir Latvijas Universitāte. Ministrijas budžetā finansējuma Salaspils kodolreaktora jautājuma risināšanai nav,” norāda VARAM valsts sekretāra vietniece Alda Ozola.

Taču tik daudz naudas nav arī Latvijas Universitātei, lai augstskola viena pati likvidētu tuvojošos ekoloģisko katastrofu. Izskatās, ka valsts vēlas uzlikt uz universitātes pleciem arī atbildību, lai teroristi nepiekļūtu angāram ar diviem tūkstošiem mucu netīrās bumbas izgatavošanai.

Šobrīd vēl neviens nav pat runājis, cik izmaksās visbīstamākā radioaktīvā šķidruma likvidēšana, kas vēl atrodas reaktora katlā ar ļoti augstu radiācijas līmeni.

Latvijas Universitāte uzskata, ka valdībai jāsaprot risks un beidzot jāpiešķir 5,5 miljoni eiro radioaktīvo vielu un apstaroto priekšmetu pilnīgai likvidēšanai. Citādi šobrīd no caurajām pazemes tvertnēm izsūknēto vielu mucās būs jāuzglabā 30 gadus ar izmaksām 300 tūkstoši eiro katru gadu.

Ministru prezidente likusi Vides ministrijai līdz februārim izstrādāt detalizētu aprakstu, kā labāk rīkoties. Tikmēr universitāte uzsver – tā ir bīstama laika novilkšana, jo trīs reizes visām iepriekšējām valdībām šādi apraksti jau tika iesniegti. Vides ministrija iecerējusi miljonus diedelēt no Šveices fondiem.

15 komentāri

TOP komentāri

 • Salaspils iedzīvotāja
  0

  Salaspils iedzīvotāja

  Valdībai uzspļaut par cilvēkiem. Valdība laikam vispār nav izglītota par to, kas ir radiācija un ko tā nodara videi un cilvēkiem. Valdībai nauda ir tikai deputātu algu celšanai, kompensāciju izmaksām tiem deputātiem, kas neiekļuva Saemā un vēl visādiem citiem nekam nederīgiem tēriņiem.

  09.01.2015 10:25

 • jožiks
  0

  jožiks

  kādas vēl deputātiem algas lielākas? ar sūdainiem kokiem pa mugurām dzīt likvidēt pašiem to indesmucu salaspilī!

  08.01.2015 19:50

 • Kaka
  0

  Kaka

  Pie katras kúts vajag méslu krátuvi. Savádák Eiropa izdráztu. Súds laikam bístamáks.

  08.01.2015 18:39

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?
Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Mēdz sacīt, ka latvieši ir liela dziedātāju tauta. Tomēr ar bagātīgām tradicionālo dziesmu un deju tradīcijām var lepoties arī mūsu ziemeļu kaimiņi igauņi. Līdzīgi kā Latvijā Igaunijā dziesmu un deju svētki norisinās ik pēc pieciem gadiem. Savukārt šovasar Tallinas lielākajās estrādēs jau 12. reizi noritēs arī Jaunatnes dziesmu un deju svētki, kas pulcēs tieši jaunākās paaudzes korus un deju kolektīvus no visas Igaunijas.

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas