Lūkass: 5. pants nav pareizais instruments, lai tiktu galā ar Krievijas provokāciju

0 komentāri

Putins nebaidās kļūt smieklīgs un tas ir bīstami – šāda atziņa, kas vēl nesen izskanēja Saeimas Ārlietu komisijas sēdē, tika papildināta ar vārdiem – mums jābūt gataviem arī sliktākajam scenārijam. Savukārt pasaules mediji nu jau atklāti analizē Baltijas valstu aizsardzības spējas.

”The Economist” analītiķis un Austrumeiropas eksperts Edvards Lūkass nosauc trīs soļus, ko vēlas sasniegt Putina Krievija – pirmkārt mazināt savu kaimiņu, bijušo PSRS valstu neatkarību. Otrkārt vājināt vai sagraut NATO, un treškārt vājināt Eiropas Savienību.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

”The Economist” analītiķis un Austrumeiropas eksperts Edvards Lūkass

FOTO: LETA

FOTO: LETA

Pastāv iespēja, ka mēs zaudēsim šajā cīņā. Šī ir lielākā drošības krīze piecu desmitgažu laikā. Un līdz šim Krievija ir sasniegusi daudzus savus mērķus. Tā ir iebrukusi kaimiņvalstī un jau divreiz – gan Krimā, gan Austrumukrainā – sagrābusi tās teritoriju. Tas ir parādījis, ka Eiropas Savienība nevar vienoties par nopietnām sankcijām. Tas ir parādījis plaisu starp Eiropu un ASV. Tas ir parādījis, ka NATO pieņem lēmumus par lēnu un par vēlu. Putins ir pieredzējis šahists, viņš ļoti labi prot pamanīt vājības.

Visā NATO aliansē pašas vājākās ir Baltijas valstis. Tās atbilst arī Putina doktrīnai par Krievu pasauli – bijušas gan Krievijas impērijas, gan PSRS sastāvā un tajās ir liels skaits krievvalodīgo, kuru it kā aizstāvība bija iegansts kara sākšanai Ukrainā. Teorētiski iespējamā agresija pret Baltijas valstīm nav tēma, par ko pasaulē klusētu vai neuztveru nopietni, tai veltīti raksti un komentāri prestižākajos pasaules izdevumos.

Pašreiz atšķiras viedokļi arī par NATO 5. pantu – kas paredz, ka uzbrukums vienai NATO valstij ir uzbrukums visām. Vai pašreizējai karadarbībai Ukrainā līdzīgi notikumi kādā NATO valstī būtu viennozīmīgi uzskatāmi par 5. panta pārkāpumu – tas ir interpretācijas jautājumus.

Lūkass norāda, ka 5. panta problēma ir tā, ka tas ir radīts vienkāršam, tīram karam, ar skaidru sākumu un beigām. ”Krievija pašlaik ved ļoti nekārtīgu karu, nākamās paaudzes karu.5. pants nav pareizais instruments, lai tiktu gala ar Krievijas provokāciju pret Latviju, Igauniju vai Lietuvu,” atzīst Lūkass.

Lūkass piebilst, ka visām Eiropas Savienības un NATO valstīm jākļūst noturīgām pret jebkādām manipulācijām. Analītiķis uzsver, ka tas ietver mediju telpas, politiskās sistēmas, energosistēmas, kiberdrošības, korupcijas apkarošanas sistēmas stiprināšanu. Kopumā NATO valstis gan militāri, gan ekonomiski ir daudzkārt spēcīgākas par Krieviju. Vienlaikus Krievija ir kodolieročiem bruņotākā valsts pasaulē, par ko atgādinājis arī pats Putins. Un tas likmes padara tik pat augstas kā Aukstā kara laikā.

0 komentāri
Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Ir pieņemts domāt, ka Ziemassvētku laikam ir jābūt mierīgākajam un klusākajam laikam gadā. Tomēr pirmssvētku periods parasti ir pilns ar steigu, simts darbiem, pirkumiem, rosīšanos virtuvē un nebeidzamiem sarakstiem. Kā iegādāties Ziemassvētku dāvanas, lai tas nepārvēršas galvassāpēs?

Preces vai dāvanu kartes – kura ir labākā dāvanu izvēle?

Preces vai dāvanu kartes - kura ir labākā dāvanu izvēle?

Dāvanas izvēlēties nekad nav vienkārši. Jo ļaunāk, ja tas ir kļuvis par pienākumu. Ziemassvētku laiks ir neizbēgams dāvināšanas (un arī saņemšanas) laiks, kas nozīmē – ir jāmeklē un jāpērk dāvanas! Tomēr, ja šis process kļūst par tukšu pienākumu, tas var sagādāt nevajadzīgu stresu un pat negatīvas emocijas. Katru gadu viens un tas pats… Ja tā ir noticis – šogad vajag censties paskatīties uz dāvanu meklēšanu un gatavošanu pavisam citā gaismā! Lasi tālāk un uzzini – kā!

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas