LDDK: Veselības aprūpes finansējums tiek uztverts kā izdevumi

0 komentāri

Kamēr veselības aprūpes finansējums tiks uztverts kā izdevumi, nevis investīcija cilvēkos, tikmēr nekādi principiāli uzlabojumi nav gaidāmi, – šāda tēze šodien izskanēja Latvijas Darba devēju konfederācijā (LDDK) rīkotajā diskusijā par veselības aprūpes problemātiku un nepieciešamajiem risinājumiem. 

Atklājot diskusiju, LDDK ģenerāldirektore Līga Meņģelsone uzsvēra, ka: ”Darba devējiem ir nepieciešami veseli, aktīvi, darbspējīgi darbinieki un pārliecība, ka gadījumā, ja šis darbinieks saslims, viņam būs pieejama tūlītēja un kvalitatīva veselības aprūpe. Tomēr patlaban mūs dara bažīgus korelācija, kas pēdējos gados veidojas demogrāfijā un veselības aprūpē – no vienas puses, pieaug pensijas un pirmspensijas vecuma cilvēku skaits un, no otras puses, palielinās to darbspējīgo cilvēku skaits, kuri slimo un kuru vidū arvien izplatītāka ir savlaicīgi neizārstētu slimību rezultātā radusies ilgstoša darbnespēja. Tas liecina, ka veselības aprūpes sistēmā ir problēmas, un mēs esam ieinteresēti kopīgi meklēt tām risinājumu.”

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Diskusijā par šiem jautājumiem piedalījās gan LDDK biedru organizāciju pārstāvji, gan Saeimas deputāti, Veselības un Ekonomikas ministrijas, kā arī dažādu veselības aprūpes institūciju pārstāvji.

LDDK sociālās drošības un veselības aizsardzības eksperts Pēteris Leiškalns skaidroja, ka patlaban Latvijā ir ārkārtīgi augsts darba ņēmēju noslimoto dienu skaits (virs 8 miljoniem dienu gadā), un pieaug arī to cilvēku skaits, kuri darbspējīgā vecumā iegūst invaliditāti. Šie ir satraucoši dati, un minētā situācija ir slogs gan pašiem saslimušajiem iedzīvotājiem, gan viņu ģimenēm un arī darba devējiem.

Veselības aprūpes darba devēju asociācijas (VADDA) valdes priekšsēdētājs Māris Rēvalds norāda, ka  daudzus gadus Latvijā tiek runāts par nepieciešamību paaugstināt veselības aprūpes finansējumu, kas tuvotos vismaz 4% no IKP. Tomēr realitāte ir pretēja valdības deklarācijās izvirzīto plānu īstenošanai, kā arī iedzīvotāju vitālām interesēm. Līdz ar to Latvijas veselības aprūpe jau daudzus gadus cieš no ”hroniskas mazasinības.”  Viņš norāda, ka lielai daļai pacientu veselības aprūpes pakalpojumi, kas tiek apmaksāti no valsts budžeta līdzekļiem, ir kļuvuši gandrīz nepieejami, tādēļ pacienti ir spiesti maksāt ar pašu dārgāko – savu veselību.

Diskusijas dalībnieki visi kā viens norādīja, ka steidzīgi nepieciešams lielāks ieguldījums primārajā veselības aprūpē, kas ir visas veselības aprūpes stūrakmens, tajā skaitā medikamentu pieejamībā, nekavējoties atjaunojot krīzes laikā samazināto kompensācijas apmēru un palielinot to dzīvībai bīstamām un smagām saslimšanām.

Jau ziņots, ka veselības aprūpe Latvijā ir kritiskā stāvoklī un pie tā vainojams ilgstošs finansējuma trūkums. Vienīgais risinājums šī brīža veselības aprūpes situācijas labošanā  ir nekavējoša valstiska rīcība, pirmām kārtām nodrošinot finansējuma pieaugumu un efektīvu izmantošanu tieši primārajā veselības aprūpē.

0 komentāri
Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Ir pieņemts domāt, ka Ziemassvētku laikam ir jābūt mierīgākajam un klusākajam laikam gadā. Tomēr pirmssvētku periods parasti ir pilns ar steigu, simts darbiem, pirkumiem, rosīšanos virtuvē un nebeidzamiem sarakstiem. Kā iegādāties Ziemassvētku dāvanas, lai tas nepārvēršas galvassāpēs?

Preces vai dāvanu kartes – kura ir labākā dāvanu izvēle?

Preces vai dāvanu kartes - kura ir labākā dāvanu izvēle?

Dāvanas izvēlēties nekad nav vienkārši. Jo ļaunāk, ja tas ir kļuvis par pienākumu. Ziemassvētku laiks ir neizbēgams dāvināšanas (un arī saņemšanas) laiks, kas nozīmē – ir jāmeklē un jāpērk dāvanas! Tomēr, ja šis process kļūst par tukšu pienākumu, tas var sagādāt nevajadzīgu stresu un pat negatīvas emocijas. Katru gadu viens un tas pats… Ja tā ir noticis – šogad vajag censties paskatīties uz dāvanu meklēšanu un gatavošanu pavisam citā gaismā! Lasi tālāk un uzzini – kā!

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas