Latvijas ūdenstilpēs sākušas parādīties zilaļģes, kas var būt bīstamas cilvēka veselībai

0 komentāri

Tamāra ar savu mazdēlu Robertu bieži dodas atpūsties pie Mazā Baltezera. Salīdzinoši netālu no šīs vietas, kur mazdēliņš peldas, pie Čiekurkrastiem, augusta sākumā iepriekš konstatētas zilaļģes, tāpēc kundze sākumā šajās dienās vienmēr pārbauda, vai ūdens ir tīrs.

Tamāra Baltezera iedzīvotāja

Ūdens ir tīrs! Zilaļģu tuvošanos jūtu, jo pati jaunībā dabūju alerģiju uz visu mūžu, jo peldējos ūdenstilpē, kur bija zilaļģes. Kopš tā laika, kad ūdenī parādās šīs toksiskās vielas, sāku klepot. Tagad neklepoju, tātad zilaļģu šajā krastā nav.

Saskaņā ar pašvaldību sniegto informāciju zilaļģes Mazā Baltezera krastā pie Čiekurkrastiem konstatētas tādēļ, ka ne visi iedzīvotāji, kuri dzīvo tuvumā, ir ar mieru pieslēgties pilsētas kanalizācijai. Šajā vietā vairākām ēkām joprojām ir sausās tualetes.

Monika Griezne Ādažu novada domes pārstāve

Problēma ir, ka Latvijas likumdošana nepiespiež cilvēkus pieslēgties šiem maģistrāliem kanalizācijas tīkliem, līdz ar to tā ir cilvēku atbildība par vidi. Jo dome no savas puses ir izdarījusi visu, lai šo piesārņojumu mazinātu.

Veselības inspekcijas speciālisti, kuri veic peldūdens kvalitātes pārbaudes, atzīst, ka ar katru gadu situācija ar zilaļģēm Latvijas ūdenstilpēs uzlabojas, jo vide kļūst tīrāka, taču brīdina, ka iedzīvotājiem vajadzētu būt piesardzīgiem, izvēloties peldvietas, un ja ūdens šķiet netīrs vai duļķains nepeldēties. Veselībai tas noteikti nenāks par labu.

Solvita Muceniece Veselības inspekcijas Sabiedrības veselības nodaļas vadītāja

Var būt alerģiskās reakcijas, nieze, izsitumi, īpaši cilvēkiem ar alerģiskām reakcijām. Šo ūdeni iedzerot, sekas var būt bēdīgākas, ir risks saindēties ar šiem toksīniem, īpaši, ja daudz iedzer, piemēram, mājdzīvniekiem, lopiem, ja dzer šādu ūdeni.

Tikmēr augusta sākumā iegūtie analīžu rezultāti liecina par to, ka visās 55 peldvietās ņemtie ūdens paraugi atbilst prasībām – tajos nav konstatēts ne mikrobioloģiskais piesārņojums, ne vizuāli novērota zilaļģu klātbūtne. Nākamā ūdens pārbaude gan būs tikai pašās augusta beigās, jo valstij tām nav naudas, tāpēc cilvēkiem atliek vien pašiem būt uzmanīgiem.

Zilaļģu savairošanos tādā koncentrācijā, kas var apdraudēt peldētāju veselību, lielāka iespējamība novērot iekšzemes ūdeņos, it īpaši ezeros un dīķos, kur nav straumes.

0 komentāri
Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Ir pieņemts domāt, ka Ziemassvētku laikam ir jābūt mierīgākajam un klusākajam laikam gadā. Tomēr pirmssvētku periods parasti ir pilns ar steigu, simts darbiem, pirkumiem, rosīšanos virtuvē un nebeidzamiem sarakstiem. Kā iegādāties Ziemassvētku dāvanas, lai tas nepārvēršas galvassāpēs?

Preces vai dāvanu kartes – kura ir labākā dāvanu izvēle?

Preces vai dāvanu kartes - kura ir labākā dāvanu izvēle?

Dāvanas izvēlēties nekad nav vienkārši. Jo ļaunāk, ja tas ir kļuvis par pienākumu. Ziemassvētku laiks ir neizbēgams dāvināšanas (un arī saņemšanas) laiks, kas nozīmē – ir jāmeklē un jāpērk dāvanas! Tomēr, ja šis process kļūst par tukšu pienākumu, tas var sagādāt nevajadzīgu stresu un pat negatīvas emocijas. Katru gadu viens un tas pats… Ja tā ir noticis – šogad vajag censties paskatīties uz dāvanu meklēšanu un gatavošanu pavisam citā gaismā! Lasi tālāk un uzzini – kā!

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas