Latvijas iedzīvotāji dzīvo no rokas mutē, jo pārtikai tērē visvairāk naudas

9 komentāri

Latvijā arvien vairāk cilvēkiem pēc visu rēķinu nomaksas atliek brīvi līdzekļi, tā secināts nesenā pētījumā. Tomēr pāri palikusī nauda nenonāk krājkontos vai ieguldījumos, bet drīzāk gan tiek tērēta mirkļa iegribām.

Latvijas iedzīvotāji tiešā nozīmē dzīvo no rokas mutē, jo par pārtiku tiek atdots visvairāk naudas. Vidēji izdevumi par pārtiku vienam cilvēkam ģimenē pārsniedz 80 eiro mēnesī.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Otra prioritāte ir komunālie maksājumi, kam uz vienu cilvēku ģimenē tiek tērēti gandrīz 50 eiro, un transporta izdevumi – nepilni 40 eiro vienam cilvēkam.

Ilva Pudule, SIA TNS Latvia valdes locekle

Pētījumos tad, kad mēs prasām cilvēkam, kā viņam liekas, kur viņš visvairāk tērē, viņš saka otrādāk, ir sajūta, ka vairāk tiek tērēts tieši komunālajiem maksājumiem, nevis pārtikai. Patiesībā nepamanām, ka mēs visai bieži ejam pirkt pārtiku un kopā no šiem mazajiem maksājumiem mums kopumā izveidojas tāda gana liela summa.

Šāds prioritāšu pirmais trijnieks praktiski nav mainījies pēdējo 13 gadu laikā – saka Centrālajā statistikas pārvaldē (CSP). Ja salīdzina ar vienu no krīzes gadiem – 2009. gadu – neņemot vērā inflāciju, šobrīd par pārtiku un transportu maksājam pat mazāk.

Tieši veselībai cilvēki sākuši tērēt vairāk, ja atskatās uz krīzes gadiem. Pētnieki gan sliecas domāt, ka tas saistāms ar to, ka uzņēmumi šobrīd kūtrāk darbiniekiem iegādājas polises. Pēc krīzes novērota vēl kāda tendence.

Taču krājkontos vai obligācijās šī nauda ieguldīta netiek, bet gan tērēta mājokļa labiekārtošanai, apģērbu iegādei vai arī skaistumkopšanai. Sociālpsihologs Ivars Austers saka, – šos tērēšanas paradumus lielā mērā ietekmē arī padomju mantojums, daudzi vienkārši nespēj pārorientēties uz sistēmu, kur pašam par daudz ko nākas parūpēties.

Tikmēr Eurostat dati liecina, ka visvairāk par mājokli tērē Eiropas Savienības valstīs, par transportu – Krievijā un Indijā, tāpat arī Krievijā izdevumi par pārtiku aizņem teju trešdaļu, kamēr ASV iedzīvotājiem tēriņi par pārtiku ir nepilni 7% no visiem izdevumiem.

Skaties video:

9 komentāri

TOP komentāri

 • Hmmm
  +7

  Hmmm

  Tāpēc, ka pārtika maksā neadekvāti Latvijas vidējā cilvēka algai, katrs sīkumiņš, ko sakārojas, maksā sākot no 1EUR. Liekas tā jau neko nepaņēmu, vai paņēmu akcijas preces, bet pie kases vienmēr sanāk rēķins sākot no 10EUR, ja vēl jāpērk ilgākam laikam un vairākiem cilvēkiem, tad sākot no 50 EUR atstāj. Atnāc mājās, izkrāmē preces un brīnies par ko tie 50EUR, jo nekas daudz jau nav nopirkts, nekas nav šikots...

  02.11.2015 07:58

 • Tīna
  +6

  Tīna

  Vienkārši pretīgi šo visu lasīt@ Ēšana, tātad, ir mirkļa iegriba??? Tādās jūs esat domās par tautu? Nu jā, ēd maitas, nekrāj naudu kādā bankā, nav mums ko pa burbuli nolaist....
  Latvijā vienkārši nekam citam naudas neatliek. krāj tu to vai nē.... Un ja atliec sāņus kādu procentu no algas- tik un tā tas tiks izdots kādam it kā neparedzētam gadījumam, piemēram, ļoti "lētajam" zobārstam....

  02.11.2015 08:43

 • Nika
  +4

  Nika

  Kaut kāds murgains ''pētījums''...man rēķinu nomaksai apkures sezonā par nelielu 2 istabu dzīvokli hruščovkā mēnesī sanāk ap 200 eur. Dzīvoju viena un esmu pensionāre...tad vēl pie manām '' mirkļa iegribām'' pieder šad tad apmeklēt zobārstu - arī šad tad kādu apavu jāiegādājas, jo ar basām kājām taču mūsu laika apstākļos nevaram pārvietoties...nu kādas vēl iegribas es varētu vēlēties...te pat nav ko apspriest...mūsu statistiķi, politiķi un vēl arī citi valdībnieki atkal ir izcēlušies ar kārtējo cinismu...

  02.11.2015 12:30

Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Ir pieņemts domāt, ka Ziemassvētku laikam ir jābūt mierīgākajam un klusākajam laikam gadā. Tomēr pirmssvētku periods parasti ir pilns ar steigu, simts darbiem, pirkumiem, rosīšanos virtuvē un nebeidzamiem sarakstiem. Kā iegādāties Ziemassvētku dāvanas, lai tas nepārvēršas galvassāpēs?

Preces vai dāvanu kartes – kura ir labākā dāvanu izvēle?

Preces vai dāvanu kartes - kura ir labākā dāvanu izvēle?

Dāvanas izvēlēties nekad nav vienkārši. Jo ļaunāk, ja tas ir kļuvis par pienākumu. Ziemassvētku laiks ir neizbēgams dāvināšanas (un arī saņemšanas) laiks, kas nozīmē – ir jāmeklē un jāpērk dāvanas! Tomēr, ja šis process kļūst par tukšu pienākumu, tas var sagādāt nevajadzīgu stresu un pat negatīvas emocijas. Katru gadu viens un tas pats… Ja tā ir noticis – šogad vajag censties paskatīties uz dāvanu meklēšanu un gatavošanu pavisam citā gaismā! Lasi tālāk un uzzini – kā!

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas