Latvijā piemin komunistiskā genocīda upurus

0 komentāri
Latvijā piemin komunistiskā genocīda upurus
FOTO: LETA

Karogi ar sēru lentēm ir kā mēms liecinieks teroram, kas pirms 66 gadiem pārvilka melnu svītru tūkstošiem dzīvju. Padomju vara bija atradusi asins stindzinošu veidu, kā atbrīvoties no nevēlamajiem cilvēkiem – viņus izsūtīja. Uz Sibīriju deportēja vairāk nekā 40 tūkstošus iedzīvotāju. Daudzi no viņiem ceļā nomira, citi pavadīja garus un grūtus gadus necilvēcīgos apstākļos. Šodien genocīda upuri tika plaši pieminēti.

Šīs dienas saulainais rīts nekādi neliecina par šausmām, ko mūsu zemei nesa 1949. gada 25. marts. Šajā dienā sākās plašākā Latvijas tautas izsūtīšana uz Sibīriju. Vēloties tikt vaļā no varai nevēlamām cilvēku grupām, padomju okupanti pirms 66 gadiem sāka prātam neaptveramu teroru – lopu vagonos iesēdināja un iznīcībai nolēma vairāk nekā 40 tūkstošus iedzīvotāju, starp viņiem bija 10 tūkstoši bērnu.

Vilciena pietura Šķirotava ir viena no tām vietām, kur sākās nāves ceļš. Deportējamo cilvēku sarakstā pārsvarā bija turīgie zemnieki un nacionālie partizāni un viņu atbalstītāji. Pieminot represētos, ik gadu šeit notiek piemiņas pasākums.

Daudzi izsūtīšanai nolemtie šajā vietā savu tēvu zemi skatīja pēdējo reizi – vieni mira ceļā, citi – svešumā. Tos, kuri izdzīvoja, galā sagaidīja sals, bads un izmisums. Tikai Staļina nāve ļāva dzīvi palikušajiem vēlāk atgriezties dzimtenē, taču arī šeit pazemojumi nebeidzās – darbu atrast bija neiespējami.

Pazemojumi beidzās tikai pēc padomju varas krišanas, kad par genocīda noziegumiem beidzot bija ļauts runāt publiski.

Pie mūsu brīvības simbola pulcējās vairāki desmiti cilvēku – ziedus nolika gan represētie, gan valsts amatpersonas.

Melna diena šī ir visā Baltijā – kopumā no Baltijas valstīm tika deportēti vairāk nekā 90 tūkstoši cilvēku.

0 komentāri

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas