Latvijā piedzimis pirmais bērns, izmantojot embriju hromosomu analīzes metodi

2 komentāri
Latvijā piedzimis pirmais bērns, izmantojot embriju hromosomu analīzes metodi
FOTO: LETA

Latvijā piedzimis pirmais bērns, kurš pasaulē nācis, izmantojot pirmsimplantācijas ģenētiskā skrīninga metodi jeb salīdzinošo genoma hibridizāciju uz mikročipiem, kas ļauj testēt embrija hromosomas vienlaicīgi pirms embrija pārnešanas dzemdē.

Tas ir iespējams, izmantojot reaģentus un aparatūru, kas izstrādāta, izmantojot jaunākos zinātniskos sasniegumus. Balstoties uz iegūtajiem rezultātiem, viens no veselajiem embrijiem tika veiksmīgi implantēts dzemdē un pēc 9 mēnešiem pacientei piedzima vesels un stiprs mazulis.

Viens no visbiežāk sastopamajiem neauglības un bērniņa neiznēsāšanas iemesliem ir embriju ģenētiskās nepilnības.Dažādas novirzes hromosomās, nepietiekams hromosomu skaits vai, gluži otrādi, lieka hromosoma noved pie tā, ka organisms, atpazīstot kļūdu, pats atgrūž embriju. Tā rezultātā grūtniecība neiestājas vai tiek spontāni pārtraukta jau agrīnā periodā.

PGS aCGH metodes izmantošana mākslīgās apaugļošanas ciklā dod iespēju novērtēt embriju hromosomu pilno komplektu, pamanīt novirzes no normas un izvēlēties dzīvotspējīgu embriju pārnešanai uz mātes dzemdi. Minētā metode paver jaunas iespējas ķlūt par vecākiem arī pacientiem ar neskaidru neauglības iemeslu, vairākkārt pārtrauktām grūtniecībam un lielāku vecumu.

Tie embriji, kuri izvēlēti pārnešanai uz dzemdi ar PGS palīdzību, tiek veiksmīgi implantēti un attīstās, būtiski paaugstinot ilgi gaidītā un, galvenais, veselīga bērniņa piedzimšanas iespējas.

Pirmsimplantācijas ģenētiskā skrīninga metodes izmantošana iVF Riga klīnikā kļuva iespējama 2014. gadā, kad tika iegādāts vismodernākais aprīkojums ģenētiskās laboratorijas izveidei. Šobrīd iVF Riga klīnika ir pirmā un vienīgā klīnika Baltijas valstīs, kura var piedāvāt pilna spektra embriju hromosomu analīzi patoloģiju pārbaudei.

2 komentāri

TOP komentāri

 • yyy
  +2

  yyy

  Nevajag uzreiz par naudu. Ja neesi tada situacija kad tev piedzimis slims mazulis vai ir bijis kaut viens spontanais abotors pec kura gruti atkal piecelties un dzivot talak, tad labak nekomente. Kadam ta ir briniskiga iespeja klut pat vecakiem. Priecajoa ka medicina attistas

  28.07.2015 15:56

 • Xcx
  0

  Xcx

  Ka tik baiso naudu nokast no nelaimigiem cilvekiem.

  28.07.2015 15:17

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas