Latvijā ik gadu nomedī vairāk nekā 150 lūšu; vāc parakstus, lai situāciju mainītu

17 komentāri

Latvijas mežos sākusies lūšu medību sezona. Pēdējos gados drīkst nomedīt apmēram piekto daļu no visiem šiem mežos mītošajiem dzīvniekiem. Tikmēr dzīvnieku aizstāvji uzskata, ka tas ir nesamērīgi daudz, tāpēc tiek vākti paraksti, lai šo situāciju mainītu.

Ierindas pilsonim gandrīz vienīgā iespēja redzēt lūsi ir zooloģiskajā dārzā, jo tas ir ļoti kluss dzīvnieks, kurš ir aktīvs krēslas un nakts stundās. Tur lūši no mednieku lodes ir pasargāti, bet ik gadu Latvijā atļauts nomedīt apmēram pusotru simtu sugas brāļu, tā norāda Valsts meža dienestā (VMD).

VMD Medību daļas vadītājs Valters Lūsis norāda, ka kopš 2004. gada, kad tika uzsākta pieļaujamā apjoma noteikšana, kas bija 150 lūši gadā, tas ir nemitīgi  pieaudzis līdz 175 lūšiem.

Šādu apjomu Meža dienests nosaka, ņemot vērā monitoringa rezultātus. Tie liecinot, ka lūšu skaits mūsu valstī pieaug un ka kopumā medību sezona sākumā Latvijas mežos varētu būt ap 900 lūšu. Ar šādu noteikto limitu ir neapmierināti dzīvnieku aizstāvji.

Mareks Viļķins, iniciatīvas iesniedzējs

Latvijā dominē tikai mednieku intereses – maksimāli medīt tā saucamos viņu konkurentus – vilkus un lūšus, lai pašiem būtu vairāk ko nošaut. Lūšu medības ir tikai tāpēc, lai mednieki varētu trofejas iegūt un tāpēc, ka medniekiem ir aizspriedumi, ka lūši nogali pārāk daudz stirnu. Lūšus nogalina sporta pēc.

Mareks šā gada janvārī iesniedzis arī iniciatīvu portālā manabalss.lv, lai ierobežotu gan lūšu, gan vilku medības. Pagaidām iniciatīva savākusi vairāk nekā 530 balsu. Portālā saka – līdzīgas iniciatīvas saņem pāris reizes gadā.

Tikmēr zoologs Jānis Ozoliņš telefona sarunā LNT ziņām atklāj, – ja medības aizliegtu sugai, kas nav apdraudēta, tas izsauktu pretēju reakciju un vēl vairāk lūšu mežos izšautu nelegāli.

Rīgas Zooloģiskajā dārzā stāsta, ka atšķirībā no citām Eiropas valstīm Latvijas mežos lūši ir pietiekamā skaitā, un, ja cilvēks dabas līdzsvaru ir izjaucis iepriekš, izmedījot citas sugas, tad tomēr medniekiem zināmā mērā ir jāpiedalās dzīvnieku skaita regulēšanā. Turklāt Latvija piedalās speciālā lūšu pavairošanas programmā.

Māris Lielkalns, Rīgas Zooloģiskā dārza pārstāvis

Poļi uzskata, ka viņiem to lūšu mežos ir par maz, viņiem vajadzētu lūšu skaitu palielināt, un tāpēc viņi izvēlās ņemt lūšus no reģioniem, kas atrodas tuvu viņu zemei, un tā ir arī Latvija.

Medības ļaujot arī dabas pētniekiem iegūt arī plašāku informāciju par šiem dzīvniekiem. Piemēram, par lūšu savstarpējo radniecību un to izplatību dažādos Latvijas reģionos.

Lūšus mežos būs atļauts medīt līdz nākamā gada 31. martam vai arī līdz brīdim, kad būs nomedīts noteiktais skaits dzīvnieku. Taču medības ir aizliegtas Zemgalē ap Rīgu.

17 komentāri

TOP komentāri

Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Ir pieņemts domāt, ka Ziemassvētku laikam ir jābūt mierīgākajam un klusākajam laikam gadā. Tomēr pirmssvētku periods parasti ir pilns ar steigu, simts darbiem, pirkumiem, rosīšanos virtuvē un nebeidzamiem sarakstiem. Kā iegādāties Ziemassvētku dāvanas, lai tas nepārvēršas galvassāpēs?

Preces vai dāvanu kartes – kura ir labākā dāvanu izvēle?

Preces vai dāvanu kartes - kura ir labākā dāvanu izvēle?

Dāvanas izvēlēties nekad nav vienkārši. Jo ļaunāk, ja tas ir kļuvis par pienākumu. Ziemassvētku laiks ir neizbēgams dāvināšanas (un arī saņemšanas) laiks, kas nozīmē – ir jāmeklē un jāpērk dāvanas! Tomēr, ja šis process kļūst par tukšu pienākumu, tas var sagādāt nevajadzīgu stresu un pat negatīvas emocijas. Katru gadu viens un tas pats… Ja tā ir noticis – šogad vajag censties paskatīties uz dāvanu meklēšanu un gatavošanu pavisam citā gaismā! Lasi tālāk un uzzini – kā!

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas