Laba ziņa dabas baudītājiem! Aizsargājamās Latvijas teritorijās veido jaunas takas

0 komentāri

Vairāk nekā desmitā daļa no Latvijas teritorijas ir aizsargājama. Saaudzējamās platībās ietilpst arī dabas parki, kuros pavisam drīz sāksies aktīva tūrisma sezona.  Eksperti novērojuši, ka ik gadu arvien vairāk cilvēku apmeklē dabas parkus un šogad daļā no tiem sarūpēti jaunumi – jaunas takas un skatu torņi.

Ragakāpa Jūrmalā ir viens no 42 Latvijā esošajiem dabas parkiem. Tas ir arīdzan viens no senākajiem – izveidots jau 1962. gadā.

Agnese Balandiņa, Dabas aizsardzības pārvaldes pārstāve

Visvairāk dabas parku ir Latgales pusē un ap Rīgu. Bet dabas parki ir sastopami arī citos Latvijas reģionos. Dabas parkus pārsvarā dibina cilvēku atpūtai un izglītošanai, bet vienlaicīgi arī dabas vērtību un kultūrvēstures vērtību aizsardzībai.

Piemēram, Raga kāpa unikāla ar to, ka šeit ir mežainās kāpas, tas esot samērā liels retums, pat raugoties Eiropas mērogā.

Tā ir viena no augstākajām kāpām Latvijā, tās augstums ir vairāk nekā 18 metri. Bet, paskatoties vēl augstāk, šeit, mežā, var redzēt vairāk nekā 300 gadus senas priedes.

Lai arī dabas parks ir aizsargājama teritorija, atšķirībā no daudziem dabas rezervātiem tajos cilvēki drīkst atrasties un pastaigāties. Turklāt tie kļūst par arvien iecienītāku tūrisma objektu, un apmeklētāju topa augšgalā ir parki, kas atrodas ap galvaspilsētu.

Parkos apmeklētāju izglītošanai izvietotas arī speciālas norādes par šajā vietā mītošajiem putniem un dzīvniekiem.

Pēdējo reizi dabas parku saraksts papildināts pirms 12 gadiem, tomēr izrādās, ka arī iedzīvotāji var rosināt kādu teritoriju iekļaut šajā sarakstā. Vides aizsardzības un reģionālas attīstības ministrijā zina teikt, ka šādus priekšlikumus šad tad saņem, bet reti kad tie realizējas.

Tikmēr, lai esošajos dabas parkos saudzētu dabu, bet vienlaikus, lai to salāgotu ar tūrismu, tiek izstrādāti speciāli dabas aizsardzības plāni, kur ierīkot takas un kur vidi atstāt neskartu. Pēc tam cilvēku iecienītākajos maršrutos tiek būvētas pastaigu laipas un skatu torņi.

Lielākā daļa dabas parku apskatāmi bez maksas, viens no izņēmumiem ir, Tērvetes dabas parks. Taču, piemēram, platības ziņā lielākais dabas parks, kas atrodas pie Engures ezera, skatāms par brīvu un tur apmeklētāji tiek gaidīti no aprīļa vidus.

Video

0 komentāri
Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Ir pieņemts domāt, ka Ziemassvētku laikam ir jābūt mierīgākajam un klusākajam laikam gadā. Tomēr pirmssvētku periods parasti ir pilns ar steigu, simts darbiem, pirkumiem, rosīšanos virtuvē un nebeidzamiem sarakstiem. Kā iegādāties Ziemassvētku dāvanas, lai tas nepārvēršas galvassāpēs?

Preces vai dāvanu kartes – kura ir labākā dāvanu izvēle?

Preces vai dāvanu kartes - kura ir labākā dāvanu izvēle?

Dāvanas izvēlēties nekad nav vienkārši. Jo ļaunāk, ja tas ir kļuvis par pienākumu. Ziemassvētku laiks ir neizbēgams dāvināšanas (un arī saņemšanas) laiks, kas nozīmē – ir jāmeklē un jāpērk dāvanas! Tomēr, ja šis process kļūst par tukšu pienākumu, tas var sagādāt nevajadzīgu stresu un pat negatīvas emocijas. Katru gadu viens un tas pats… Ja tā ir noticis – šogad vajag censties paskatīties uz dāvanu meklēšanu un gatavošanu pavisam citā gaismā! Lasi tālāk un uzzini – kā!

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas