Ko Tu nezināji par Latgali? Attāla Latvijas ciema skaistulei, vietējai Žannai d’Arkai šodien dzimšanas diena!

0 komentāri

Patriotu nedēļā portāls Skaties.lv turpina jo īpaši vēstīt par dažādām Latvijas vietām, kas, iespējams, ne visiem Latvijas iedzīvotājiem ir zināmas, bet velti… Proti, Latgalē, Daugavpils novada Līksnas ciemā ir kāds vecs parks, kur reiz atradusies muiža. Tajā, savukārt, dzīvojusi kāda daiļa un kolorīta dāma, kura pelnīti tika dēvēta par vietējo Žannu d’Arku.

Tā ir grāfiene Emīlija Plātere, kas uzaugusi Latgalē, bet faktiski ir poļu, lietuviešu un baltkrievu nacionālā varone un folkloras vācēja. Viņa dzimusi 1806. gadā, bet mirusi gaužām jauna – 25 gadu vecumā. Šogad, 13. novembrī, ir Emīlijas dzimšanas diena. Šodien pagājuši 209. gadi, kopš viņas piedzimšanas.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Kad Emīlijai bija 24 gadi un Polijā sākās sacelšanās pret valsts pakļautību Krievijai, grāfiene kopā ar savu brālēnu Cēzaru Plāteru nolēma izveidot savu karaspēka vienību.

Viņa esot nogriezusi matus, uzšuvusi sev uniformu un sapulcinājusi 60 jātnieku, 280 kājnieku un vairākus simtus ar izkaptīm bruņojušos zemnieku.

Foto!

Viņas vadītais pulks ieņēma Zarasu ciemu Lietuvā, piedalījās vēl vairākās kaujās ar krievu karaspēku un kļuva par kapteini. Taču pēc sacelšanās dalībnieku sakāves viņa ar savu pulku mēģināja caur mežiem doties uz Poliju, taču neizturēja un mira 25 gadu vecumā.

Tagad Līksnas pagasta parkā, kur 19. gadsimtā atradās arī Zībergu-Plāteru dinastijas muiža, tagad par godu šai poļu varonei ir piemiņas zīme, tāpat vietējie entuziasti neaizmirst viņas dzimšanas dienu!

Attālums no Līksnas pagasta līdz Rīgai ir 220 kilometri, un līdz Daugavpilij – 18 kilometri.

Foto – Līksnas parks, kurā ir arī Emīlijas Plāteres taka:

0 komentāri
Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Ir pieņemts domāt, ka Ziemassvētku laikam ir jābūt mierīgākajam un klusākajam laikam gadā. Tomēr pirmssvētku periods parasti ir pilns ar steigu, simts darbiem, pirkumiem, rosīšanos virtuvē un nebeidzamiem sarakstiem. Kā iegādāties Ziemassvētku dāvanas, lai tas nepārvēršas galvassāpēs?

Preces vai dāvanu kartes – kura ir labākā dāvanu izvēle?

Preces vai dāvanu kartes - kura ir labākā dāvanu izvēle?

Dāvanas izvēlēties nekad nav vienkārši. Jo ļaunāk, ja tas ir kļuvis par pienākumu. Ziemassvētku laiks ir neizbēgams dāvināšanas (un arī saņemšanas) laiks, kas nozīmē – ir jāmeklē un jāpērk dāvanas! Tomēr, ja šis process kļūst par tukšu pienākumu, tas var sagādāt nevajadzīgu stresu un pat negatīvas emocijas. Katru gadu viens un tas pats… Ja tā ir noticis – šogad vajag censties paskatīties uz dāvanu meklēšanu un gatavošanu pavisam citā gaismā! Lasi tālāk un uzzini – kā!

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas