Kas notiks ar Salaspils reaktoru, kas draudēja saindēt apkārtni?

0 komentāri

Draudi videi ir novērsti, bet turpmākie plāni – neskaidri! Tā varētu raksturot pašreizējo Salaspils kodolreaktora stāvokli, ko bija plānots pilnībā demontēt šogad, taču tas tā arī nav noticis.

Pirms 17 gadiem apturētais vienīgais civilās pētniecības reaktors Baltijā nu grimst aizmirstībā, un tā pilnīga demontāža joprojām kavējas.

Valdis Katinskis Salaspils kodolreaktorā sāka strādāt tā darbības pašā plaukumā – no 1978. gada. Par tā slēgšanu viņš runā ar nožēlu, jo reaktors lielā mērā cēlis Latvijas zinātni daudzās jomās. Padomju laikā te darbojušies pat 250 zinātnieki vienlaikus, bet tagad šīs telpas un iekārtas sedz putekļi.

Tomēr paša reaktora plānotā demontāža ir sarežģītākais un laikietilpīgākais process. Vispirms jāizstrādā tehniskais projekts, kā iekārtu demontēt, jāpārbauda katra detaļa un radioaktīvie elementi jāiebetonē.

Foto:

Patlaban cerības tiek liktas uz 2017. un turpmākajiem gadiem, kad valsts šiem darbiem plāno novirzīt 5,5 miljonus eiro. Tāpat arī reaktora turpmākā nākotne ir neskaidra.

Latvijas Universitāte, kas no 2012. gada pārraudzīja reaktoru, no šā objekta atteikusies, tādējādi arī plāns par ciklotrona centra izveidi vairs nav aktuāls. Pagaidām skaidrs vien tas, ka šajā ēkā saglabāsies sekundārās dozimetrijas laboratorija.

Skaties video!

0 komentāri
Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Ir pieņemts domāt, ka Ziemassvētku laikam ir jābūt mierīgākajam un klusākajam laikam gadā. Tomēr pirmssvētku periods parasti ir pilns ar steigu, simts darbiem, pirkumiem, rosīšanos virtuvē un nebeidzamiem sarakstiem. Kā iegādāties Ziemassvētku dāvanas, lai tas nepārvēršas galvassāpēs?

Preces vai dāvanu kartes – kura ir labākā dāvanu izvēle?

Preces vai dāvanu kartes - kura ir labākā dāvanu izvēle?

Dāvanas izvēlēties nekad nav vienkārši. Jo ļaunāk, ja tas ir kļuvis par pienākumu. Ziemassvētku laiks ir neizbēgams dāvināšanas (un arī saņemšanas) laiks, kas nozīmē – ir jāmeklē un jāpērk dāvanas! Tomēr, ja šis process kļūst par tukšu pienākumu, tas var sagādāt nevajadzīgu stresu un pat negatīvas emocijas. Katru gadu viens un tas pats… Ja tā ir noticis – šogad vajag censties paskatīties uz dāvanu meklēšanu un gatavošanu pavisam citā gaismā! Lasi tālāk un uzzini – kā!

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas