Karikatūrās asuma ziņā atpaliekam no angļiem un frančiem, atzīst karikatūrists

0 komentāri

Karikatūru jomā asuma ziņā atpaliekam no angļiem un arī frančiem, mēs nedaudz bijīgāk uz to skatāmies, tā intervijā LNT raidījumam 900 sekundes vērtēja karikatūrists Gatis Šļūka.

”Tādā Anglijā vai Francijā – tur jau karikatūra ir senāka un kaut kā cilvēki laika gaitā ir pieradināti pie tādām. Tāpat politiķi ir pieradināti. Ja tu esi politiķis, tad gaidi par sevi jebko principā,” sprieda Šļūka.

Latvijā daļa politiķu novērtējot karikatūras par viņiem un vēloties tās iegadāties. ”Nezinu, kur viņi pēc tam viņas liek, varbūt saplēš un izmet, lai citiem netiktu. Es nezinu, bet gadās. Tad arī liekas – varbūt esi uzzīmējis to cilvēku ne visai labā gaismā, viņam varētu nepatikt, bet nē, viņš grib iegādāties karikatūru,” stāstīja Šļūka.

Ir arī gadījumi, kad karikatūrists ir kā dakteris, iepriecinot skatītājus ar karikatūru, kurā attēlots kāds viņiem netīkams cilvēks.

”Citreiz arī cilvēki saka, ka gandrīz vai dziedina tās karikatūras. Ja sāp kāda tēma un tas politiķis baigi nepatīk – viņš tev mazu pensiju maksā vai vēl kaut ko -, tad redz, ka karikatūrists ir par viņu kaut ko nesmuku uzzīmējis un tad uzreiz tā kā vieglāk ap sirdi paliek. Esmu tādas atsauksmes no lasītājiem saņēmis. Kā dakteris gandrīz vai profesija sanāk daļēji,” norādīja Šļūka.

Viņaprāt, karikatūrista uzdevums ir paskatīties uz sevi, sabiedrību, kādu absurdu situāciju no malas.

Karikatūristam pašam tuvāki esot sadzīviskie, nevis politiskie temati, jo tajos ir vieglums. Turpretī politiskajos ir problēma, smagums. ”A tur – bērzu sulas, suņi, kaķi, kādi sadzīviski joki. Tas tāds pozitīvs. Bērniem patīk arī, un, ja tās politiskās tēmas viņi neizprot, tad atkal bieži nākas dzirdēt labas atsauksmes, ka bērniem patīk manas karikatūras. Tāpat kā man – kad biju mazs, arī skatījos ”Dadžus” un tā laika karikatūras, un ļoti patika,” stāstīja Šļūka.

Runājot par nelielo karikatūristu skaitu Latvijā, mākslinieks vērtēja, ka galvenais iemesls varētu būt tas, ka šajā jomā nevar daudz nopelnīt. Avīžu un žurnālu kļūst mazāk, un naudas tiem arī ir mazāk. Var gan likt darbus internetā, taču, ir grūti iesākt, lai tiktu līdz tādam līmenim, lai varētu arī pelnīt.

”Šobrīd tāds laiks. Nezinu, kā tas attīstīsies tālāk, bet kaut kur tās avīzes tā kā iet mazliet uz leju un tas internets arī nav īsti… Nu, jā, vajadzētu tādu… kaut ko izgudrot ģeniālu, lai visiem būtu labi,” piebilda Šļūka.

Viņam radies iespaids, ka Latvijā nav pārbagātība ar jokotājiem, taču ”ej nu sazini, varbūt pēkšņi būs kaut kāds sprādziens drīz joku ziņā”.

Šļūka dzimis 1979.gadā. Viņš pabeidzis Rīgas Lietišķās mākslas koledžu un ieguvis maģistra grādu grafikas mākslā Latvijas Mākslas akadēmijā. Šļūkas pirmā karikatūra publicēta 1993.gadā avīzē Sakaru Vēstis, vēlāk darbus publicēja Fokuss, Neatkarīgā Rīga Avīze, FHM, Sporta Avīze. Kopš 1998.gada Šļūka zīmē karikatūras Latvijas Avīzei. Viņš izdevis arī divas karikatūru grāmatas – 2006. un 2015.gadā.

0 komentāri

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?
Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Mēdz sacīt, ka latvieši ir liela dziedātāju tauta. Tomēr ar bagātīgām tradicionālo dziesmu un deju tradīcijām var lepoties arī mūsu ziemeļu kaimiņi igauņi. Līdzīgi kā Latvijā Igaunijā dziesmu un deju svētki norisinās ik pēc pieciem gadiem. Savukārt šovasar Tallinas lielākajās estrādēs jau 12. reizi noritēs arī Jaunatnes dziesmu un deju svētki, kas pulcēs tieši jaunākās paaudzes korus un deju kolektīvus no visas Igaunijas.

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas