Kara muzejā atklāj izstādi par Nāves salas traģiskajām cīņām

0 komentāri

Pieminot simtgadi kopš latviešu strēlnieku leģendārākajām kaujām Pirmā pasaules kara laikā, Kara muzejā izveidota īpaša ekspozīcija par Nāves salu.

Nāves salā, netālu no Ikšķiles, strēlnieki Krievijas impērijas armijas sastāvā cīnījās pret vāciešiem. Kaujas bija nežēlīgas –  vācieši izmantoja arī baisu militāro jaunizgudrojumu – ķīmiskos ieročus.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Nāves sala militārajā vēsturē iegājusi kā vērienīgākais vācu armijas īstenotais indīgās gāzes uzbrukums.

1916. gada septembrī fosgēnu gāzu uzbrukuma laikā dzīvību zaudēji 167 latviešu strēlnieki, tādēļ arī vieta nosaukta par Nāves salu. Vēl pēckara gados tika rīkotas talkas, lai savāktu mirušo karavīru ķermeņus.

Aizstāvoties kareivji pirmo reizi lietoja tolaik nesaprotamu ierīci – gāzmasku. Veidotas no kaučuka un ar kokogļu filtriem, tās bija ārkārtīgi neērtas.

Foto

Indīgā gāze, kas esot vāri smaržojusi teju pēc augļiem, teju pēc konjaka, strauji izplatījās pa tranšejām, un upuri bija nolemti lēnai un mokošai nāvei, kas pienāca aptuveni 8 stundu laikā. Ārsti toreiz nezināja, ko darīt. Tikai vēlāk saprata, ka gāzi neitralizē, iekurinot ugunskurus.

Izdzīvojušie strēlnieki saņēma medaļas – Jura krustu –, kura oranži brūnās lentītes tagad kā savu simbolu pārņēmis Putina režīms.

Starp karotājiem bija arī mazgadīgi puišeļi. Pat nāves draudu ēnā strēlnieki no kaujām brīvo laiku izmantoja, radot dažādus mākslas piederumus no tukšajām čaulītēm.

Gredzenus, svečturus, pat šķiltavas, kas kā unikāla vēstures liecība apskatāma izstādē. Tukšas čaulītes bija tik kārs guvums, ka pēc tām pa kaujas lauku strēlnieki dažkārt devās pakaļ, riskējot ar dzīvību un pat zaudējot kājas un rokas.

Video

0 komentāri

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas