Gaujas Nacionālajā parkā notiks kontrolētā dedzināšana

0 komentāri
Gaujas Nacionālajā parkā notiks kontrolētā dedzināšana
Foto: LETA

Meža biotopu atjaunošanas projekta ietvaros Gaujas nacionālajā parkā (GNP) notiks meža kontrolētā dedzināšana, informē Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) pārstāvji.

Lenčupes dabas liegumā projekta ietvaros plānots kontrolēti dedzināt meža zemsedzi divu hektāru platībā. Dedzināšana tiks organizēta 3-4 metrus platās joslās, nodedzinot vienu joslu, tad nākamo, un tā turpinot, līdz tiks aptverta divu hektāru teritorija.

Dedzināmi ir uz zemsedzes uzkrājušies zari, čiekuri, priežu un egļu skujas, lapkoku lapas, kas sausuma apstākļos nesadalās tik labi un uzkrājas uz zemsedzes, veidojot biezu kārtu. Tāpat ir dedzināmas zaļās sūnas, kas pastiprināti veidojas meža nogabalos, kuros jau ienākušas egles, veidojot biezu, priežu mežiem netipisku zemsedzes segumu.

Dedzināšanas mērķis ir nodedzināt zemsedzi un radīt atvērumus mežā, kuros attīstīties priedēm, uzturēties sauli mīlošām sugām, kā arī dažādot mežā esošo koku vecumu, tādējādi nodrošinot meža pastāvēšanu arī nākamajām paaudzēm.

Priežu silā pamatā augošās priedes ir pielāgojušās ugunij, to miza kalpo kā vairogs, kas aizsargā koku no uguns, līdz ar to pēc dedzināšanas metodes pielietošanas tās lielākoties paliek neskartas, uzsver DAP pārstāvji.

Ekologi kontrolēto dedzināšanu esot atzinuši par efektīvāko metodi, lai imitētu priežu mežiem – silam, lānim, mētrājam – raksturīgo un nepieciešamo dabisko traucēkli – uguni, stāsta DAP pārstāvij. Pēdējo desmit gadu periodā, valstī ievērojami sarukušas priežu mežu platības. Šie meži pakāpeniski aizaug ar egļu un lapu koku pamežu, kā arī mainās meža zemsedze – baltos ķērpjus nomaina biezs zaļo sūnu paklājs, kuram arvien grūtāk cauri izlauzties sēnēm. Strauji samazinās tās sugas, kurām sausie priežu meži ir vienīgā mājvieta.

DAP pārstāvji skaidro, ka kontrolētā mežu dedzināšana ir aptuveni desmitā daļa no pasākumiem, kas tiek īstenoti minētā projekta ietvaros. Līdztekus meža kontrolētajai dedzināšanai, tiek cirsti krūmi un koki ap dižozoliem un citiem lieliem lapkokiem, lai pagarinātu šo koku mūžu. Tiks atjaunotas arī purvaino mežu teritorijas, kuras savulaik nosusinātas kūdras ieguves un koku ieguves vajadzībām. Visbeidzot tie ir pasākumi aizaugošo gaišo un skrajo priežu mežu – silu, arī lānu un mētrāju – aizsardzībai no izzušanas.

Otrdien plānotā kontrolētā zemsedzes dedzināšana ir saskaņota ar atbildīgajām valsts iestādēm, kā arī tiks rūpīgi uzraudzīta, uzsvēruši DAP pārstāvji.

0 komentāri

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?
Kā vasarā izskatīties mirdzošai un pievilcīgai? Gatavojies sauļošanās sezonai jau tagad!

Kā vasarā izskatīties mirdzošai un pievilcīgai? Gatavojies sauļošanās sezonai jau tagad!

Vasara nozīmē sauli, karstumu, košus tērpus un aizvien mazāk un mazāk laika, lai pagūtu parūpēties par to, lai šajā laikā mūsu izskats būtu tiešām veselīgs un pievilcīgs. Tā ir tiesa – vasarā mūsu āda saskaras ar ļoti daudziem izaicinājumiem: karsto sauli, sāļo jūras ūdeni un pilsētas piesārņojumu, tāpēc rūpes par ādu vasaras sezonā ir visnotaļ būtiskas.

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas