Gaisa kvalitāte skolās neiepriecina! Astmas izplatība bērnu vidū pieaugusi trīskārt

Autors: Ieva Vārna

1 komentārs

Vidzemes mūzikas un kultūras centru Cēsīs atklāja pirms diviem gadiem. Mājvietu šeit rada uzreiz divas iestādes – koncertzāle un mūzikas skola. Taču prieki par jaunajām telpām bija īsi, jo skola šeit jūtas kā siltumnīcā.

Aizdomas, ka skolā ir pārlieku liels sausums, bet bērniem trūkst skābekļa direktoru mudināja pieteikties gaisa kvalitātes mērījumiem. Tas tika veikts Pasaules Veselības organizācijas (PVO) projekta ietvaros. Tikko saņemtie rezultāti aizdomas apstiprināja.

Kopumā gaisa kvalitātes monitoringam tika izvēlētas 42 telpas 14 skolās visā Latvijā. Šonedēļ Veselības inspekcija, kuras speciālisti mērījumus veica, beidzot visus datus apkopoja.

Diemžēl skolas, kur gaisa kvalitāte atzīta par labu, ir mazākumā.

Par kvalitatīvu tiek uzskatīts gaiss, kur ogļskābās gāzes koncentrācija nepārsniedz 1000 PPM mērdaļiņas. Telpās, kur koncentrācija sasniedz 1500, gaiss ir pasliktināts, savukārt virs šīs atzīmes ogļskābās gāzes koncentrācija jau skaitās bīstama.

Veselības inspekcijā uzskata, ka ātrākais veids, kā problēmu risināt bez lieliem ieguldījumiem, ir klašu, kā arī citu skolas telpu vēdināšana vismaz 10 minūšu garumā.

Zīmīgi, ka pētījums tieši nepierāda likumsakarību starp gaisa kvalitātes problēmās tieši tajās skolās, kas ir siltinātas. Problēmas fiksētas arī atsevišķās nerenovētās skolās, par galveno problēmu izvirzot tieši vēdināšanu.

Priekuļu vidusskola gan ir apliecinājums tam, ka siltinātajās skolās šī problēma ir izteiktāka. Starpbrīžos klases šeit tika vēdinātas gan pirms monitoringa, gan tā laikā. Taču dati uzrādīja, ka dienas gaitā skābekļa daudzums tik un tā pasliktinājās.

Vēdināšanai jāiet roku rokā ar autonomu svaigā gaisa padevi.

Hipotēzi, ka labs mikroklimats iegūstams, apvienojot abus elementus – proti, vēdināšanu un pastāvīgu pieplūdi, apstiprinājusi arī Cēsu mūzikas skola.

Konkurss par logu nomaiņu ar veramajiem vēl nav noslēdzies, tādēļ Cēsu novada domē iespējamos tēriņus nevēlas saukt. Taču tas var būt virs 10 tūkstošiem eiro.

Šie tēriņi pašvaldībai tiešām ir neplānoti, jo pēc projekta, mākslīgajai ventilācijai gaisa apmaiņa bija jānodrošina.

Kādi ieguldījumi varētu būt citās skolās un vai tie vispār būs pagaidām neizskan. Taču pulmenologi bažīgi raugās uz datiem par astmas izplatību, kas bērnu vidū pieaugusi trīskārt.

Par spīti tam, gaisa kvalitātes monitoringa dati būtiskas pārmaiņas valstiskā līmenī vismaz tuvākajā laikā nerosinās. Tās var gaidīt ar vairāku gadu nobīdi.

Bet šobrīd kā vienkāršākais un efektīvākais līdzeklis paliek biežāka un laikietilpīgāka vēdināšana. Protams, ja tas vispār ir iespējams.

Video

1 komentārs

TOP komentāri

 • laaceniite
  0

  laaceniite

  jauki būtu nākamajam rakstam pielikt vēl garāku reklāmu :)
  nu tā, lai ar garantiju neviens to video nepaskatās

  18.04.2016 01:44

Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Ir pieņemts domāt, ka Ziemassvētku laikam ir jābūt mierīgākajam un klusākajam laikam gadā. Tomēr pirmssvētku periods parasti ir pilns ar steigu, simts darbiem, pirkumiem, rosīšanos virtuvē un nebeidzamiem sarakstiem. Kā iegādāties Ziemassvētku dāvanas, lai tas nepārvēršas galvassāpēs?

Preces vai dāvanu kartes – kura ir labākā dāvanu izvēle?

Preces vai dāvanu kartes - kura ir labākā dāvanu izvēle?

Dāvanas izvēlēties nekad nav vienkārši. Jo ļaunāk, ja tas ir kļuvis par pienākumu. Ziemassvētku laiks ir neizbēgams dāvināšanas (un arī saņemšanas) laiks, kas nozīmē – ir jāmeklē un jāpērk dāvanas! Tomēr, ja šis process kļūst par tukšu pienākumu, tas var sagādāt nevajadzīgu stresu un pat negatīvas emocijas. Katru gadu viens un tas pats… Ja tā ir noticis – šogad vajag censties paskatīties uz dāvanu meklēšanu un gatavošanu pavisam citā gaismā! Lasi tālāk un uzzini – kā!

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas