Dod zaļo gaismu likumprojektam, kas paredz iespēju pedagogiem priekšlaicīgi pensionēties

0 komentāri

Par spīti Finanšu ministrijas asām iebildēm, Saeimas Izglītības komisija devusi zaļo gaismu likumprojektam, kas paredz iespēju daļai pedagogu, to vidū – bērnudārza audzinātājām, priekšlaicīgi pensionēties un saņemt izdienas pensiju. Priekšlikumu lobē skolotāju arodbiedrība, bet politiski par to šefību uzņēmusies Zaļo un zemnieku savienība.

Pēc nepopulārām reformām krīzes gados, izdienas pensiju Latvijā  var saņemt ļoti ierobežots profesiju loks.  Pedēja laikā  daudzas arodbiedrības tostarp pedagogu  lobē likuma izmaiņas, kas atvieglotu priekšlaicīgu pensionēšanos.  Skolotāju gadījumā tie būtu 60 gadi, kad varētu pretendēt uz 80% no pensijas apmēra. Runa gan nav par visiem  pedagogiem, bet bērnudārza audzinātajiem, speciālo internātskolu pedagogiem un sporta skolotājiem, kuriem izdegšanas process ir visstraujākais.

Pedagogi veikuši aptauju, saskaņā ar kuru priekšlaicīgi pensionētos tikai 10% no kolēģiem, uz kuriem attiektos likuma izmaiņas. Līdz ar to arī potenciālie tēriņi budžetā būt nelieli – ap 400 tūkstošiem eiro.

Valsts maka turētāji, ka ekonomikas atdzišanas dēļ, gada budžeta iespējas ir  izsmeltas un ministrijā aizliegts iesniegt jaunas politikas iniciatīvas. Turklāt Latvijā jau tāpat ir problēmas ar lielo pensionāru skaitu.

Pēc finanšu ministrijas domām, alternatīva izdienai ir mūžizglītības  programmas, kas ļauj  cilvēkiem prakfalificēties un ilgāk palikt darba tirgū. Tomēr skolotāji ir pret to. Par jautājumu tika karsti debatēts.

Daļa deputātu uzskatot, ka naudas trūkums budžeta ir iegansts, lai neko nedarītu. Tikmēr citi  brīdina, ka dodot vienai profesiju grupai iespēju ātrāk pensionēties, to pašu prasīs arī citi.

0 komentāri

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?
Septiņas grima uzklāšanas kļūdas. Nepieļauj tās!

Septiņas grima uzklāšanas kļūdas. Nepieļauj tās! 2

Grims ir mūsu maģiskais ierocis, lai izskatītos lieliski un izceltu skaisto vai nomaskētu problēmzonas. Tomēr reizēm mēs pārcenšamies vai, tieši otrādi, – izlaižam – svarīgus grima uzklāšanas soļus. Skaistuma eksperti apkopojuši izplatītākās kļūdas, no kurām tu pavisam noteikti vari izvairīties!

Janvāra saulainākais tests – erudīcijas spēle par Spāniju!

Janvāra saulainākais tests - erudīcijas spēle par Spāniju! 1

Vai tu zini, kurš leģendārs spāņu mākslinieks ir radījis ledenes ”Chupa Chups” logotipu un kurā Spānijas reģionā tiek ražoti smalki cigāri? Portāls Skaties.lv ar saviem draugiem no spāņu kultūras centra ”Seneca” ir sarūpējuši šā mēneša karstāko piedāvājumu – erudīcijas spēli par Spāniju! Atbildi uz divpadsmit sarežģītiem un ne tik sarežģītiem jautājumiem un atklāj daudz jauna par Spānijas kultūru, vēsturi un valodu!

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas