Daudzviet pasaulē ir dzeramā ūdens krīze! Uzzini, kāda situācija ir Latvijā?

0 komentāri

Ik pa laikam tiek atgādināts, ka daudzviet pasaulē ir dzeramā ūdens krīze un ka miljoniem cilvēku nav pieejams tīrs ūdens. 

Latvija ir dzeramā ūdens lielvalsts, un vismaz tuvākajās desmitgadēs un, iespējams, pat simtgadē šis resurss mūsu valstī būs pietiekams.

Latvijas Vides ģeoloģijas un meteoroloģijas centra pirms gada apkopotā informācija liecina, ka saldūdens krājumu kopējais apjoms gandrīz 200 pazemes ūdens atradnēs ir 863,496 tūkstoši kubikmetru diennaktī.

Foto

Kristaps Caune, LVĢMC Hidroloģijas nodaļas vecākais eksperts

Ja mēs skatāmies no cilvēka viedokļa, tad tas ir ļoti liels lielums. Tie varētu būt vairāki tūkstoši, varbūt pat desmit tūkstoši, nav tas aptverams, cik liels tas skaitlis ir. Esam ļoti nodrošināti, esam tuvu lielajām Eiropas valstīm.

Ja salīdzina, piemēram, ar situāciju pagājušā gadsimta 70.-80. gados, tad Latvijā būtiski krities ūdens patēriņš, zina teikt pētnieki.

Esot aprēķināts, ka, piemēram, Rīgā diennaktī šobrīd tiek izmantots tik daudz dzeramā ūdens, cik var ieliet aptuveni 30 lielajos peldbaseinos, un tie ir 56 tūkstoši kubikmetru.

Latvijā mainījušies ne tikai dzeramā ūdens tērēšanas apjomi, bet arī pēdējos desmit gados piedzīvotas pamatīgas ūdens kvalitātes izmaiņas, kam regulāri seko līdzi Veselības inspekcija.

Solvita Muceniece, Veselības inspekcijas Sabiedrības veselības nodaļas vadītāja

Ja mēs skatāmies 2004. gada rezultātus, kad tikko kā tika pārņemta šā dzeramā ūdens kvalitātes direktīva Latvijā, tad no visa audita monitoringa apjoma tuvu pie 80% bija neatbilstošu paraugu, tieši pēc ķīmiskiem rādītājiem. Savukārt šogad jeb pagājušajā gadā šis rādītājs nu jau ir 14%.

Tomēr ūdens kvalitāti var ietekmēt arī lauksaimniecībā izmantotās ķimikālijas, jo sevišķi tas attiecas uz seklākiem aku urbumiem.

Rezumējot ekspertu teikto, mūsu valsts no dzeramās ūdens krīzes, visticamāk, ir pasargāta, un Latvija šajā ziņā pat varētu kļūt par vienu no eksportētājvalstīm. Jautājums tikai ir par to, vai, piemēram, ūdeni atmaksāsies vest uz attālākām valstīm.

Video

0 komentāri

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?
Palīdzi savai ādai elpot! Četri likumi pareizai ādas attīrīšanai

Palīdzi savai ādai elpot! Četri likumi pareizai ādas attīrīšanai

Katru dienu mūsu āda ir pakļauta vides kaitīgajai ietekmei – gaisa un ūdens piesārņojumam, kā arī ultravioletajam starojumam. Pareiza un pilnvērtīga sejas attīrīšana ir pirmā palīdzība nogurušai ādai un svarīgs solis ādas veselības un jauneklīga izskata saglabāšanas virzienā.

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas