Daudzas Latvijas viensētas dzīvo tumsā; iecerēts palielināt tarifu tukšajiem dzīvokļiem

0 komentāri

Lai arī elektrības padeves traucējumu skaits un to ilgums samazinās, pēkšņa tumsas iestāšanās joprojām ir problēma daudzās viensētās. Tas secināts sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas ekspertu ikgadējā pārbaudē. 

Elektrības piegādātājs – uzņēmums Sadales tīkls – norāda, ka problēma ir vecās elektrolīnijas, kuras līdzīgi kā sazarotais lauku ceļu tīkls, Latvijai palicis mantojumā no padomju gadiem. Uzņēmums vēlas palielināt tarifu tukšo dzīvokļu un vasarnīcu saimniekiem.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Kā liecina regulatora apsekojumi, problēmas ar elektrības padevi samazinās. Neplānoto elektrības pārtraukumu ilgums pērn uz vienu iedzīvotāju bija trīsarpus stundas. Salīdzinājumam –  2013. gadā tumsā mājsaimniecības pavadīja 2 stundas ilgāk. Lai arī progress ir ievērojams, uz Eiropas attīstīto valstu fona neizskatāmies labi. Strāvas pārrāvumus īpaši izjūt viensētās, uz kurām elektrība nonāk  pa padomju gados uzstādītajiem gaisa vadiem ar maksimālo jaudu līdz kilovatstundai.

Elektrību mājsaimniecība piegādā uzņēmums Sadales tīkls. Tas apzinājis 1500 vecās elektrības līnijas, katra vismaz 2 kilometrus gara, kuru padeve neatbilst mūsdienu prasībām.

Lai katru modernizētu, nepieciešami vismaz  80 tūkstoši eiro, neatkarīgi no patērētāju skaita. Problēma tā pati, kas ar sazarotu lauku ceļu tīklu  – valsti nav skaidras vīzijas, kuri valsts nostūri attīstāmi.

Šobrīd priekšroka dota saimniecībām, kurās aktivitāte notiek cauru gadu, ne tikai vasarās, un kuras pašvaldības atzīst par perspektīvām.

Lai palielinātu ienākumus, ko varētu novirzīt elektrolīniju rekonstrukcijai, Sadales tikls plāno mainīt esošo tarifa aprēķinu. Ja ieceri apstiprinās regulators, vairāk būs jāmaksā nepadzīvotu platību saimniekiem.

Latvija ir 120 tūkstoši tukšu mājokļu – galvenokārt Rīgā, kas par elektrību maksā dažus eiro gadā vai vispār ne centa, tas nozīmē, ka elektrotīklu sistēmu uztur tie, kas tērē elektrību, un attiecīgi arī maksā par tiem, kas nepatērē.

Vienlaikus tiek solīts, ka vecajam līnijām sagāzties arī neļaus, kamēr vien kāds tās gala elektrību turpinās pieprasīt.

0 komentāri
Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Ir pieņemts domāt, ka Ziemassvētku laikam ir jābūt mierīgākajam un klusākajam laikam gadā. Tomēr pirmssvētku periods parasti ir pilns ar steigu, simts darbiem, pirkumiem, rosīšanos virtuvē un nebeidzamiem sarakstiem. Kā iegādāties Ziemassvētku dāvanas, lai tas nepārvēršas galvassāpēs?

Preces vai dāvanu kartes – kura ir labākā dāvanu izvēle?

Preces vai dāvanu kartes - kura ir labākā dāvanu izvēle?

Dāvanas izvēlēties nekad nav vienkārši. Jo ļaunāk, ja tas ir kļuvis par pienākumu. Ziemassvētku laiks ir neizbēgams dāvināšanas (un arī saņemšanas) laiks, kas nozīmē – ir jāmeklē un jāpērk dāvanas! Tomēr, ja šis process kļūst par tukšu pienākumu, tas var sagādāt nevajadzīgu stresu un pat negatīvas emocijas. Katru gadu viens un tas pats… Ja tā ir noticis – šogad vajag censties paskatīties uz dāvanu meklēšanu un gatavošanu pavisam citā gaismā! Lasi tālāk un uzzini – kā!

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas