Daba ieviesusi korekcijas – pavasaris iestājies februārī! Latvijā jau atgriežas gājputni

1 komentārs

Daba ieviesusi savas korekcijas – pavasaris iestājies jau februāra sākumā. Par to liecina arī gājputnu atgriešanās dzimtenē. Tik agra, pat par mēnesi agrāka putnu migrācija Latvijā nav novērota ne reizi pēdējo 25 gadu laikā, kopš šādi dati vispār tiek apkopoti.

Ornitologs Kārlis Millers vēro pie Ķengaraga promenādes lidojošo putnu. Šī ir zoss, kura galvaspilsētā palikusi uz ziemošanu. Taču viņas sugas māsas no siltajām zemēm jau atlidojušas uz dzimteni. Pirmās zosis novērotas pirms nedēļas Nīcas laukos Kurzemē. Kopā ar zosīm uz Latviju sāka atgriezties pirmās ķīvītes, lauku baloži, bet tuvākajā laikā var atlidot arī cīruļi.

Kārlis Millers ornitologs, portāla Latvijasputni.lv veidotājs

Pēc visa spriežot, pavasaris putniem ir sācies, jo migrācijas fenoloģija sāk liecināt par to, ka dabā ziemas, visdrīzāk, nebūs, vismaz būs ne ilgstoša un sniegota.

Putnu sugas, kas sāka atgriezties dzimtenē, ir sala izturīgas un var pielāgoties tai barībai, kādu pašlaik ir iespējams atrast.

Ja nu tomēr atgriezīsies ziemas sali, gājputni aizlidos uz siltākām zemēm – Vāciju un Poliju. Piemēram, zosis uz laiku var veikt līdz tūkstoš kilometriem garus pārlidojumus un pēc tam atgriezties atpakaļ ligzdošanas vietā.

Tikmēr pavasara jūtīs ir ne tikai putni. Botāniskā dārzā ārā sāk parādīties pirmie augi – narcišu, tulpju un sniegpulkstenīšu asni, konstatē tā direktore. Sāka ziedēt un pat smaržot burvju lazda. Latvijai šādi laikapstākļi nav tipiski.

Tuvāko četru nedēļu laikā meteorologi ziemas sala atgriešanos neprognozē, turklāt vakar atsevišķās novērojumu stacijās uzstādīti jauni maksimālās temperatūras rekordi – Liepājā, Ainažos un Skultē, bet šodien sinoptiķi pieļauj, ka tiks pārspēti visas Latvijas temperatūras rekordi.

1 komentārs

TOP komentāri

Ko Ziemassvētkos dāvināt bērniem, lai acīs starotu patiess prieks?

Ko Ziemassvētkos dāvināt bērniem, lai acīs starotu patiess prieks?

Ziemassvētki bērniem ir ļoti īpaši svētki – Ziemassvētku vecītis, eglīte, sniegs, piparkūkas, lampiņas, svecītes, dzejoļi un protams – dāvanas! Bez dāvanām bērnam, visticamāk, mūsdienās nav iedomājami Ziemassvētki, jo tieši tāpēc taču tiek rakstītas vēstules vīram uz Ziemeļpolu, lai izstāstītu savas kvēlākās vēlēšanās, ko svētkos gribētu saņemt šogad!

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas