Cūkkopji iedzīvojušies uz Āfrikas cūku mēra apkarošanas kompensācijām, secina Valsts kontrole

5 komentāri
Cūkkopji iedzīvojušies uz Āfrikas cūku mēra apkarošanas kompensācijām, secina Valsts kontrole
FOTO: LETA

Valsts piešķirtā finansējuma izlietojums Āfrikas cūku mēra (ĀCM) apkarošanai nav efektīvi uzraudzīts, tā revīzijā secinājusi Valsts kontrole.

Izvērtējot kompensāciju izmaksas par biodrošības prasību nenodrošināšanu, revidenti secināja, ka neviena valsts institūcija neuzrauga, vai cūku turētāji, kas saņēma šo kompensāciju, ievēro nosacījumu – vismaz gadu cūku novietnē neturēt cūku sugas dzīvniekus.

Revīzijas periodā tika konstatēti 17 gadījumi, kad šis nosacījums bija pārkāpts.

Savukārt, izvērtējot kompensāciju izmaksas par tirdzniecības traucējumiem, revīzijā atklātais ļauj secināt, ka netika noteikti skaidri kritēriji kompensāciju izmaksai tikai tiem cūku audzētājiem, kuri patiešām cietuši zaudējumus.

Par pietiekamu pamatu kompensācijas piešķiršanai tika noteikts apstāklis, ka saimniecība atrodas visbīstamākajā infekcijas zonā. Tā rezultātā, piemēram, viena sabiedrība saņēma nepilnus 1,5 miljonus eiro (99,7% no kopējā izmaksāto kompensāciju apjoma).

Kompensācija tika izmaksāta gan par nokautajiem dzīvniekiem, kuri tika iznīcināti, gan par tiem, kuru gaļa tika realizēta. Tirgū tika realizēta aptuveni puse no nokautajiem dzīvniekiem, tādējādi saimniecībai tika nodrošināti dubulti ieņēmumi – pēc revidentu aplēsēm vismaz 792 tūkst. eiro apmērā.

Minētie apstākļi ļāvuši šai saimniecībai 2014. finanšu gadu noslēgt ar ievērojamu peļņu – vairāk nekā 850 tūkst. eiro, iepriekšējā finanšu gada rezultātu pārsniedzot gandrīz piecas reizes.

Savukārt par atlikušajiem dzīvniekiem ne ZM, ne Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) nespēja sniegt neapstrīdamus dokumentārus pierādījumus par atbilstīgi veiktu dzīvnieku iznīcināšanu.

Neekonomisks ĀCM apkarošanai piešķirto līdzekļu izlietojums konstatēts arī PVD darbībā.

Lielākais papildu finansējuma saņēmējs PVD, pieprasot papildu līdzekļus, ir iegādājies 22 automašīnas (5 vieglās, 3 specializētās ar kravas nodalījumu un 14 apvidus auto) gan kontrolpunktu vajadzībām, gan mežacūku līķu pārvadāšanai un saimniecību apsekošanai.

Realitātē sešas no šīm automašīnām nonākušas centrālās pārvaldes Rīgā rīcībā un praktiski netiek izmantotas paredzētajiem mērķiem. Pamatā šo automašīnu maršruts bijis no mājām uz darbu un atpakaļ.

“Ņemot vērā revīzijā konstatēto un to, kā piešķirtie līdzekļi tērēti līdz šim, aicinām rūpīgi pārdomāt jebkuru iespējamo papildu finansējuma piešķiršanu nākotnē,”  pauž Valsts kontroliere Elita Krūmiņa.

5 komentāri

TOP komentāri

 • Klauns
  +2

  Klauns

  Un neviens netiks ne sodīts ne atlaists, kur nu vēl atgriezti valstij nozagtie līdzekļi... jauki šeit dzīvot

  16.02.2016 12:46

 • Voldemārs
  0

  Voldemārs

  Un ko par to visu var paskaidrot Jānis Dūklavs??? Joprojām
  viss latvijā saistībā ar ĀCM ir kārtībā un lietas notiek! Nu
  tad lai jaunapstiprinātais premjers "piegriež skrūves"
  zemkopības ministram un attiecīgo departamentu vadītājiem!!!
  Bet nekā ... latvānijā naudas pietiekoši, var dzīvot uz nebēdu un
  ļoti jauki ka ik pa laikam uzrodas dažādas gripas un visādi mēri,
  ir ko ielikt ķešā!

  16.02.2016 14:23

 • jānis gansons
  0

  jānis gansons

  Pilnīgi vienalga. Kur alus?

  16.02.2016 12:39

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?
Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Mēdz sacīt, ka latvieši ir liela dziedātāju tauta. Tomēr ar bagātīgām tradicionālo dziesmu un deju tradīcijām var lepoties arī mūsu ziemeļu kaimiņi igauņi. Līdzīgi kā Latvijā Igaunijā dziesmu un deju svētki norisinās ik pēc pieciem gadiem. Savukārt šovasar Tallinas lielākajās estrādēs jau 12. reizi noritēs arī Jaunatnes dziesmu un deju svētki, kas pulcēs tieši jaunākās paaudzes korus un deju kolektīvus no visas Igaunijas.

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas