Augstskolās pieaug ārzemju studentu skaits; lielāku pieaugumu kavē valsts atbalsta trūkums

0 komentāri

Augstākajā izglītībā Latvijā vērojama interesanta tendence. Demogrāfiskās bedres dēļ kopējais studējošo skaits samazinās, bet pieaug ārvalstu studentu skaits. No visiem augstskolās studējošiem 7 % ir ārzemnieki.

Līdere ārzemnieku piesaistē ir Rīgas Stradiņa universitāte, kur pēc medicīnas diploma tiecas daudzu Eiropas valstu jaunieši. Viņus vilina ne tikai lētākas studijas, bet arī mācības angļu valodā un starptautiski kontakti. Stradiņa universitātes, piemēram, tagad cenšas sekot arī citas augstskolas.

No visa studējošo kopskaita – piektdaļa jeb aptuveni 1500 ir ārzemju studenti, atzīst Stradiņa universitātes rektors un piebilst, ka katru gadu ārzemnieku skaits pieaug par aptuveni 2 procentiem. Visvairāk ir no Vācijas – 700, tad seko Skandināvija un Lielbritānija. Ārzemniekus uz šejieni vilinot visās Eiropas Savienības valstīs atzītais diploms, Rīga kā multikulturāla pilsēta un, protams, lētāka studiju maksa.

Ārzemju studentu skaits pēdējos gados strauji pieaudzis arī Rīgas Tehniskajā universitātē – līdz 1211. Inženierzinātnes pārsvarā studē jaunieši no Uzbekistānas un Indijas.

Arī Latvijas Universitāte arvien lielāku uzmanību pievērš ārzemju studentu piesaistei. Ar strauju pieaugumu pagaidām tā nevar lepoties. Četri procenti no studējošo kopskaita ir jaunieši no Rietumeiropas. Tagad kā mērķis Latvijas Universitāte uzstādījusi studējošo piesaisti no Āzijas.

Kopējās tendences ir pozitīvas, jo ik gadu ārvalstu studentu skaits augstskolās un koledžās pieaug. 2011. gadā  studēja 2717 ārzemnieku, 2013 – 4475, bet 2014./2015. akadēmiskajā gadā – 5272 studenti.

Taču vēl ir daudz neatrisinātu jautājumu, kas kavē straujāku ārzemnieku piesaisti. Galvenā problēma – trūkst vienotas valsts programmas ārzemnieku piesaistei. Rektori ir pārliecināti, ka augstākā izglītība Latvijā var kļūt par labu eksportpreci, kas Latvijas tautsaimniecībā atstātu simtiem miljonu eiro.

0 komentāri
Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Ir pieņemts domāt, ka Ziemassvētku laikam ir jābūt mierīgākajam un klusākajam laikam gadā. Tomēr pirmssvētku periods parasti ir pilns ar steigu, simts darbiem, pirkumiem, rosīšanos virtuvē un nebeidzamiem sarakstiem. Kā iegādāties Ziemassvētku dāvanas, lai tas nepārvēršas galvassāpēs?

Preces vai dāvanu kartes – kura ir labākā dāvanu izvēle?

Preces vai dāvanu kartes - kura ir labākā dāvanu izvēle?

Dāvanas izvēlēties nekad nav vienkārši. Jo ļaunāk, ja tas ir kļuvis par pienākumu. Ziemassvētku laiks ir neizbēgams dāvināšanas (un arī saņemšanas) laiks, kas nozīmē – ir jāmeklē un jāpērk dāvanas! Tomēr, ja šis process kļūst par tukšu pienākumu, tas var sagādāt nevajadzīgu stresu un pat negatīvas emocijas. Katru gadu viens un tas pats… Ja tā ir noticis – šogad vajag censties paskatīties uz dāvanu meklēšanu un gatavošanu pavisam citā gaismā! Lasi tālāk un uzzini – kā!

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas